Produkty

Zrób to sam: Usuwamy białe krążki z drewnianych blatów

Zrób to sam: Usuwamy białe krążki z drewnianych blatów

Prawdopodobnie każdy z nas posiada w swoim domu drewniane meble. W kuchni, salonie czy sypialni prezentują się bardzo dobrze. Niestety, na ich ogromny urok negatywny wpływ mają zniszczenia, które na powierzchni blatów oraz frontów szafek powstają prawie każdego dnia. Zwykle dzieje się to z naszej winy, podczas nieostrożnego stawiania na ich blacie gorących napojów lub alkoholi.

białe kółko na blacie stołuCo najczęściej wpływa negatywnie na wygląd naszych mebli? Zniszczenia i zadrapania, a te są efektami codziennego korzystania z wyposażenia.

Największe spustoszenie potrafią sprawić rozlane płyny. Gorąca herbata, cola i alkohol – to po nich na blatach stolików pozostają nieestetyczne, białe ślady, których w żaden sposób nie możemy usunąć.

Im w naszym domu więcej osób, dzieci, zwierząt oraz organizowanych imprez, tym większe prawdopodobieństwo powstania plam i śladów. Czym je usunąć, aby blat dalej wyglądał jak w momencie zakupu?

Poniższa metoda można być zastosowana na meblach politurowanych naturalnymi powłokami żywicznymi. Przy sprzętach innego rodzaju sposób ten może nie dać tak widocznych rezultatów. Zatem – do dzieła.

Przed zabraniem się do pracy, przygotujmy:

- wełnę stalową (nr 00 oraz 000), będziemy nią matowić zniszczone miejsce na drewnie,

- olej wazelinowy do natłuszczenia zmatowionego miejsca,

- politurę szelakową na spirytusie w kolorze mebla,

- wosk pielęgnacyjny do mebli w kolorze drewna lub pastę do butów o odpowiedniej barwie,olej do konserwacji blatów drewnianych

- nieduży, miękki pędzel oraz bawełniane szmatki.

Rozpoczynamy od przetarcia krążków wełną stalową. Bezpieczniej będzie użyć najpierw oznaczonej numerem 00 następnie 000. W ten sposób zmatowimy oraz wygładzimy dany fragment politury. Przetarte miejsce przecieramy następnie szmatką bawełnianą zamoczoną w oleju wazelinowym, w ten sposób zwilżymy powierzchnię. Czekamy kilka godzin, tak aby substancja mogła zostać wchłonięta w głąb struktury drewna.

Po upływie określonego czasu przecieramy drewno czystą szmatką, pozbywając się nadmiaru oleju. Na miejsce, gdzie był widoczny biały nalot, nakładamy politurę.

Aby wyrównać różnicę w grubości powłoki nowej i starej, politurę nakładamy kilkukrotnie, za każdym razem czekając, aż poprzednia warstwa dobrze wyschnie. Następnie znowu robimy sobie przerwę, a po upływie doby delikatnie szlifujemy nałożoną politurę wełną stalową (nr 000) i wygładzamy smugi. W zmatowione miejsca wcieramy pastę do butów, a całość przecieramy flanelową szmatką.

Efekt końcowy powinien nas zadowolić, po białych krążkach nie powinno być bowiem śladu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!

Zabezpieczenie drewna - jak chronić drewniane elementy? Wykorzystaj produkty Altax!
Drewniane meble ogrodowe i elementy wyposażenia przydomowego tarasu to świetna wizytówka każdego zieleńca. Drewno jest ponadczasowe - łączy uni...
Czytaj więcej

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad
Drewniany płot będzie latami zdobił Twoją posesję, o ile dobrze o niego zadbasz. W przeciwnym razie nie tylko straci atrakcyjny wygląd, ale też się ze...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku

Instrukcja wideo - malowanie boazerii ściennej krok po kroku
Chcąc odświeżyć znajdującą się na ścianie boazerię, możemy zdecydować się na zmianę jej koloru. Do malowania boazerii powinniśmy się odpowiednio przyg...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.05.2016
Spoko porady - mam stół drewniany po babci i właśnie są na nim takie krażki od różnych herbat, a nie lubię obrusów. Zajmę się tym

Ocena i komentarz dla:

Zrób to sam: Usuwamy białe krążki z drewnianych blatów