Produkty

Zrób to sam: Wieszaki

Zrób to sam: Wieszaki

Wieszak – element wyposażenia naszej garderoby lub mebel, który najczęściej znajduje się na wyposażeniu naszego przedpokoju. W jakiejkolwiek firmie by on nie był, jego rola w organizacji domowego porządku jest ogromna. To przecież na nim lądują płaszcze, kurtki – zarówno nasze, jak i gości.

hakTradycyjny wieszak zwykle zbudowany jest z takich samych elementów, na które składają się haki do zawieszania ubrań oraz podstawa, rama, która je utrzymuje. Małe wieszaki zwykle przyjmują formę trójkąta zakończonego zawiniętym cyplem. Na dłuższych ramionach wieszamy ubranie, natomiast zawinięty koniec mocujemy na drążku naszej garderoby.

Rodzajów wieszaków do porządkowania odzieży w garderobie jest bardzo wiele: mniejsze, większe, do krawatów, do spodni, drewniane, metalowe. Tych, które stanowią mebel do przedpokoju, również pozostaje całkiem pokaźna liczba. Dzięki różnorodnej stylistyce możemy je dopasować do każdego rodzaju aranżacji. Co więcej, różne formy wieszaków możemy stworzyć także samodzielne, wykorzystując całkowicie naturalne materiały, takie jak drewno, metal, stare narzędzia itp. W tym artykule pokażemy, jak wykonać ciekawe i bardzo oryginalne wieszaki ścienne, idealne na korytarz

Przykład pierwszy: Wieszak z gałęzi

Brzmi nieco dziwacznie, ale z pewnością sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu rustykalnym. Zresztą koszt wykonania takiego wieszaka jest naprawdę niewielki. Zaczynamy od poszukiwania gałązek. Jeśli mamy ogród, sprawa będzie bardzo prosta, jeśli nie, przejdźmy się do okolicznego parku lub lasu.

Aby z danej gałęzi można było wykonać wieszak, koniecznie musi ona posiadać wypustki. Kiedy już wybierzemy tę, która nas interesuje, musimy przeciąć ją na mniejsze kawałki. Idealne będą takie o długości około 20 cm. Wypustka powinna znajdować się mniej więcej po środku. Wybraliśmy gałęzie, czas na zdjęcie kory, a następne przecięcie jej na płasko. Jeśli wypustka jest za długa, skróćmy ją, pamiętajmy jednak, że powinna być ona dość solidna, tak aby ubrania mogły się na niej mocno trzymać.

Gałęzie możemy pomalować dowolnym kolorem farby, bardzo delikatnie będą wyglądały białe, z kolei kolorowe wprowadzą w nasze wnętrze odrobinę soczystej ekstrawagancji. Gotowe gałęzie już w roli wieszaków przewiercamy wiertłem i mocujemy do drewnianej podstawy, a następnie całość przytwierdzamy do ściany.

Przykład drugi: Wieszak z wieszaków

Już wyjaśniamy. Dekoracyjny i trochę nietypowy wieszak możemy przygotować z mniejszych, tych, na których codziennie umieszczamy elementy wyposażenia naszej garderoby. Co będzie nam potrzebne? Kilka wieszaków, koniecznie z drewnianą ramą, oraz podstawa, do której je przytwierdzimy.

Wieszaki do ubrań przecinamy piłą dokładnie w połowie. Tak, przygotowane mocujemy metalowym hakiem skierowanym ku dołowi, bezpośrednio do naszej podstawy. Aby nasz wieszak był funkcjonalny i wyglądał ciekawie, powinniśmy przygotować około 8 takich połówek. Mocujemy je w równej wysokości od siebie i w odstępach wynoszących około 10 cm.

Przykład trzeci: Wieszak z europalety

wieszakCiekawa opcja, szczególnie dla tych osób, które urządzają swoje mieszkanie w stylu industrialnym. Zimny i bardzo minimalistyczny wizerunek europalety sprawi, że nasz wieszak na pewno nie będzie tylko kolejnym, przypadkowym elementem wyposażenia wnętrza.

Samo wykonanie takiego wieszaka jest bardzo proste. Paletę przecinamy na pół, tak aby po zamocowaniu znajdowała się w miarę blisko od ściany.

Im większa będzie nasza europaleta, tym większe pole do popisu i zdecydowanie szersze możliwości przymocowania do płyty haków.

Europaletę możemy dowolnie przemalować lub pozostawić w wersji przypominającej naturalne drewno

Przykład czwarty: Wieszak do biżuterii i grabie

Z biżuterią zwykle mamy bardzo podobny problem. Wrzucamy ją w różne kartoniki, gdzie kolczyki plączą się razem z łańcuszkami i pierścionkami. Trudno utrzymać wówczas porządek, dzięki któremu łatwo i szybko odnajdziemy biżuterię, którą akurat w danym momencie chcemy założyć.

Ciekawy wieszak na łańcuszki, kolie, korale możemy wykonać z grabi, a dokładnie z ich metalowej końcówki. Oczywiście warunkiem jest ich dokładne oczyszczenie oraz przemalowanie wierzchniej warstwy farbą, która doda im połysku i świetlistego blasku. Ciekawie będzie wyglądał przemalowany np. na kolor złoty lub srebrny.

Data publikacji: 08.06.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Haczyki, uchwyty i wieszaki w dekoracji

Haczyki, uchwyty i wieszaki w dekoracji
Haki, haczyki, wieszaki i rozmaite uchwyty to detale, które w większości wnętrz odgrywają istotną rolę. Pomagają nam uporządkować przestrzeń i uczynić...
Czytaj więcej

Jak zamontować huśtawkę w domu?

Jak zamontować huśtawkę w domu?
Huśtawka zawieszona w domu, z której można korzystać praktycznie o każdej porze dnia i nocy, to marzenie wielu dzieci. Na rynku dostępnych jest wiele ...
Czytaj więcej

Kiedy hak, a kiedy wieszak

Kiedy hak, a kiedy wieszak
Zarówno haków, jak i wieszaków używamy na co dzień. Przybywa ich w miarę urządzania mieszkania, kiedy coraz to nowe przedmioty znajdują swoje miejsce ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zrób to sam: Wieszaki