Produkty

Okna ciepłe, izolujące od hałasu i w zgodzie ze stronami świata

Okna ciepłe, izolujące od hałasu i w zgodzie ze stronami świata

Okna XXI wieku dają wiele możliwości - oferta pod względem kształtu, koloru, komfortu używania i gwarancji minimalnych strat ciepła jest bardzo szeroka. 

oknoWarunkiem dobrego wyboru jest znajomość parametrów technicznych okna. Ważnym czynnikiem gwarantującym energooszczędność domu jest też odpowiednie rozmieszenie okien na elewacjach domu względem stron świata.

Współcześnie projektowane domy są jasne bo doświetlone naturalnym światłem przenikającym do wnętrza poprzez duże i liczne okna. Architekci zachęcają do wyboru dużych przeszklonych powierzchni, które rozświetlają dom i łączą wnętrze domu z zewnętrznym otoczeniem. Producenci okien realizują takie propozycje oferując duże okna, które jednocześnie są komfortowe w obsłudze i jednocześnie spełniają wysokie parametry termoizolacyjne.
Najważniejszy dla domu ciepłego nie jest wygląd okien ale ich parametry techniczne. Informują one jak dużo ciepła będzie przez nie uciekało i w jakim stopniu okna te zadecydują o termoizolacji wnętrz domu. Przez okno może uchodzić od 25% do 40% ciepła. Najważniejsze są 2 parametry; współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw) oraz współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug). Im niższe są wartości tych współczynników, tym mniej ciepła może uciekać przez dane okna. W domach energooszczędnych okna nie powinny mieć współczynnika Uw większego niż 1,1 W/(m²·K) a w domach pasywnych nie może on przekraczać wartości większej niż 0,8/(m²·K).

W dużych miastach ogromne znaczenie mają też parametry akustyczne okien. Mieszkańcy domów przy ruchliwych ulicach powinni zainwestować w dźwiękoszczelne okna, których wskaźnik izolacyjności akustycznej RA2 (Rw) wynosi 40-50dB. Wyższy wskaźnik oznacza okna jeszcze bardziej dźwiękoszczelne. Takie okna mają zazwyczaj pakiety szybowe składające się z kilku tafli o zróżnicowanej grubości. Mogą to też być okna z szybami warstwowymi składającymi się z 2 - 3 szklanych tafli połączonych folią PVB lub z szybami ze szkła laminowanego żywicą. Dźwiękoszczelne są również okna z taflami szklanymi oddalonymi od siebie a przestrzenie między nimi wypełnione są gazem ciężkim (ksenonem, kryptonem lub sześciofluorkiem siarki). Nawiewniki w oknach pogarszają ich izolacyjność akustyczną dlatego problem ten rozwiązuje się poprzez zastosowanie nawiewników akustycznych z materiałem tłumiącym np. pianką dźwiękochłonną.

okno PVC CastoramaAby uzyskać zyski z promieniowania słonecznego należy w trakcie procesu projektowania domu wziąć pod uwagę odpowiednią lokalizację okien i dobór ich wielkości względem stron świata. Najwięcej przeszkleń należy zaplanować na południowej czyli najcieplejszej elewacji domu. Strona wschodnia i zachodnia jest chłodniejsza więc na tych ścianach powinno być mniej okien. Najzimniejsza jest natomiast strona północna, zatem tu nie warto projektować dużych okien. Przy wyborze odpowiednich okien nie tylko współczynnik przenikania ciepła Uw ma znaczenie ale także-współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (g). Im wyższa jest wartość współczynnika g, tym okno przepuści więcej ciepła z promieniowania słonecznego. Nie warto kupować jednakowo ciepłych okien do całego domu. Na najcieplejszej, południowej elewacji wystarczą okna o współczynniku Uw 1,0w/(m²·K) ale korzystnym współczynniku g wynoszącym 0,60. Natomiast na północnej, zimnej stronie należy wybrać okna o współczynniku przenikania Uw 0,8W/(m²·K) i nieco mniej korzystnym współczynniku g np. 0,50.

Reasumując - okna energooszczędne to okna, których bilans energetyczny czyli różnica pomiędzy stratami i zyskami ciepła ma współczynnik korzystny dla komfortu w naszym domu. Elementem ułatwiającym wybór odpowiednich okien są etykiety energetyczne informujące o współczynniku Uw dla całego okna i jego współczynniku g a także określające klasę energooszczędności produktu od A do G.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Okna piwniczne - wymiary i rodzaje. Co wybrać?

Okna piwniczne - wymiary i rodzaje. Co wybrać?
Prawie każdy budynek mieszkalny ma piwnicę. Pomieszczenia takie, poza sztucznym światłem doświetlane są poprzez okna piwniczne. Wymiary ich i rodzaje ...
Czytaj więcej

Wymiary okien do domu. Jak zmierzyć okno?

Wymiary okien do domu. Jak zmierzyć okno?
Planujesz wymianę okien i zastanawiasz się, jakie są ich standardowe wymiary? A może chciałbyś zamontować rolety lub żaluzje? W obu przypadkach pomocn...
Czytaj więcej

Jakie są rodzaje okien? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze

Jakie są rodzaje okien? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje okien. Możesz wybrać je zarówno podczas budowy swojego wymarzonego domu, jak i w trakcie generalne...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Okna ciepłe, izolujące od hałasu i w zgodzie ze stronami świata