Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zabezpieczyć maszyny budowlane przed kradzieżą?

Maszyny budowlane coraz częściej padają łupem złodziei. Mogłoby się wydać, że wielkogabarytowe, ciężkie sprzęty trudno ukraść, jednak policyjne statystyki mówią coś zupełnie innego. Skradzione spychacze oraz koparki są sprzedawane za granicą. Liczba wywożonych maszyn ciągle rośnie, dlatego polska policja współpracuje z władzami krajów sąsiednich, by monitorować nielegalne działania. Jak zatem skutecznie chronić mienie ruchome przed kradzieżą?

maszyny budowlane

Kradzieże sprzętu budowlanego stają się coraz bardziej wyrafinowane. Nie zawsze mają miejsce w ciemnych zakątkach czy podczas nieobecności pracowników. Niekiedy złodzieje korzystają z fałszywych dokumentów i wynoszą kosztowne maszyny w biały dzień. Chociaż istnieją mechaniczne metody zabezpieczenia, takie jak ogrodzenia, są one niewystarczające. Skutki kradzieży nie ograniczają się tylko do wartości skradzionego sprzętu; często powodują opóźnienia w realizacji projektów i dodatkowe koszty.

1.Ważność ubezpieczeń i środków prewencyjnych

Mimo że ubezpieczenie sprzętu jest ważne, nie eliminuje ono ryzyka kradzieży. Dlatego warto inwestować w zaawansowane technologie prewencyjne. Wykorzystując nowoczesne urządzenia, możemy nie tylko utrudnić kradzież, ale również efektywnie namierzyć skradziony sprzęt.

MASZYNY BUDOWLANE

2.Immobilizer: elektroniczna blokada

Immobilizer to zabezpieczenie, które uniemożliwia nieuprawnionym osobom uruchomienie maszyny. Działa na zasadzie identyfikacji kodu kluczyka z systemem scalonym w maszynie. Gdy kluczyk jest nieoryginalny, system blokuje uruchomienie maszyny. Choć niektórzy producenci montują je standardowo, można także zdecydować się na dodatkową instalację, wraz z innymi systemami blokującymi. 

3.Lokalizator GPS: namierzanie w czasie rzeczywistym

Lokalizator GPS jest nieoceniony podczas poszukiwania skradzionego sprzętu. Dzięki łączności satelitarnej dostarcza dokładnych danych o lokalizacji maszyny. Współczesne urządzenia oferują zaawansowane funkcje, takie jak tworzenie "bezpiecznych stref", alarmy i integracja z immobilizerem, a nawet czujniki ruchu, rejestrujące niepożądane działania.

MASZYNY BUDOWLANE

4.Zabezpieczenie przed kradzieżą paliwa

Nie tylko sprzęt jest celem złodziei; także paliwo jest narażone na kradzieże. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, można zastosować różnorodne rozwiązania, począwszy od sitka antykradzieżowego aż po sondy paliwowe połączone z lokalizatorem GPS, które monitorują poziom paliwa w czasie rzeczywistym.

5.Podsumowanie

Kradzieże sprzętu budowlanego to poważne wyzwanie dla branży budowlanej, prowadzące do znaczących strat finansowych i opóźnień w projektach. Choć ogrodzenia i inne tradycyjne metody zabezpieczeń mają swoje miejsce, nowoczesne technologie, takie jak immobilizery, lokalizatory GPS czy zaawansowane systemy monitorowania paliwa, oferują znacznie lepszą ochronę przed nieuprawnionym dostępem i kradzieżą. Inwestując w te technologie, firmy budowlane mogą znacząco zminimalizować ryzyko i zapewnić bezpieczną eksploatację swojego cennego sprzętu.