Produkty

Jaką szpachlówkę wybrać

 Jaką szpachlówkę wybrać

Szpachlówka jest niezastąpiona przy wszelkiego rodzaju remontach. Przez to, że w zależności od potrzeb wypełni ubytki w ścianach czy drewnie i jej nakładanie jest bardzo proste, znajduje zastosowanie w wielu miejscach naszego domu, a nawet garażu. Co powinniśmy wiedzieć, nim pójdzie w ruch szpachelka, którą najczęściej nakładamy szpachlówkę?

szpachlówkaSzpachlówka jest materiałem, którym uzupełniamy ubytki. W zależności od materiału, który chcemy uzupełnić, możemy użyć jej do spękanego, wysuszonego drewna, dziur i ubytków w ścianach czy do renowacji karoserii samochodu. Składniki będą różne, ale zasada działania ta sama – połączenie odpowiedniego wypełniacza wraz z materiałem wiążącym i dodatkami chemicznymi polepszającymi właściwości szpachlówki pomoże nam nie tylko wypełnić bruzdy i wgniecenia, ale zeszlifować powierzchnię tak, by odkształcenia przestały być widoczne.

Niezależnie, czy będzie to ściana salonu, karoseria samochodu czy spękana z powodu zbyt suchego powietrza drewniana belka podtrzymująca antresolę – z każdym z tych materiałów postępujemy podobnie. Powinniśmy usunąć luźne fragmenty, powierzchnię odpylić, umyć z brudu i zanieczyszczeń i dokładnie wysuszyć. Dzięki temu zyskamy pewność, że ubytki zostaną trwale pokryte materiałem wiążącym.

Jeśli naszym celem jest wypełnienie ubytków na ścianach w pomieszczeniach, w których często gości wilgoć, najlepsza będzie szpachlówka cementowa. Jest trwała i odporna na zmiany temperatur. Z tej racji, że szary odcień jednego z jej rodzajów będzie widoczny nawet pod dwoma warstwami farby, do wnętrz lepsza będzie masa szpachlowa w kolorze białym. Co prawda będzie długo schła, ale dzięki temu będzie bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Do pomieszczeń suchych, a do takich zaliczyć należy salmasa szpachlowa diall castoramaon, sypialnię czy pokój dziecięcy, bardziej odpowiednia będzie szpachlówka polimerowa. W porównaniu do cementowej jest bardziej elastyczna i umożliwia oddychanie ściany, na którą została położona. Można używać jej tak długo, dopóki utrzymujemy w niej wilgoć przez dolewanie odpowiedniej porcji wody określonej przez producenta. Tego typu szpachlówki możemy użyć również do płyt kartonowo-gipsowych.

W przeciwieństwie do szpachlówki do ścian, którą możemy pokryć warstwą farby lub tapety, ubytki w drewnie przysparzają więcej zachodu z tej racji, że w zależności od barwy drewna trudno będzie dobrać właściwy kolor wypełniacza. Co prawda producenci dają nam wiele możliwości wypełnienia szczelin (przykładowo brzoza, dąb, buk, olcha), ale nie będziemy mieć pewności, że ich propozycja będzie współgrała z resztą parkietu czy boazerii. Jednak w tym przypadku możemy sami przygotować odpowiedni materiał, jeśli wcześniej zbierzemy pył z drewna (niektóre szlifierki są wyposażone w specjalny zbiornik do zbierania trocin i drobin obrabianego materiału) i połączymy go z odpowiednim klejem.

W ten sposób stworzymy idealną dla naszego drewna masę szpachlową, której możemy użyć bez obawy, że ubytki po ich zasklepieniu będą zauważalne. W tym wypadku szpachlówkę będziemy mogli pokryć jedynie lakierem bezbarwnym, a wcześniejsze ubytki nie będą widoczne. Zamiast lakieru możemy użyć z powodzeniem również bejcy, wosku czy farby. Wcześniej należy powierzchnię przeszlifować za pomocą papieru ściernego i dokładnie odpylić.Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze

Gładzie Toupret – poznajemy magiczne produkty naprawcze
Idealnie gładkie ściany to efekt, który nie jest łatwy do osiągnięcia i zazwyczaj udaje się jedynie najlepszym fachowcom. Również takie ...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - szpachlowanie ściany krok po kroku

Instrukcja wideo - szpachlowanie ściany krok po kroku
Szpachlowanie ściany to czynność, która prędzej czy później może być konieczna do wykonania w każdym mieszkaniu. Jeśli chcesz samodzielnie się jej pod...
Czytaj więcej

Jak radzić sobie z odparzeniami tynku?

Jak radzić sobie z odparzeniami tynku?
Odparzenia to uszkodzenia tynku, które nie powstały ze starości czy z racji eksploatacji budynku, ale na skutek błędów wykonawczych. Najczęściej pojaw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaką szpachlówkę wybrać