Produkty

Rusztowanie - kupno czy wynajem?

Rusztowanie - kupno czy wynajem?

Niektóre sprzęty budowlane za sprawą swych gabarytów, ceny i kosztów znajdują się poza naszym zasięgiem finansowym. Inne ze względu na swoje zastosowanie i wszechstronność powinny znaleźć się w naszym posiadaniu. Do której z tych grup należą rusztowania?

rusztowanieZapotrzebowanie

Sprawa rozpoczyna i właściwie kończy się na dokładnym określeniu ilości dni oraz sposobu pracy, podczas których przydatny nam będzie stelaż konstrukcyjny. Gdy ustalimy, ile dokładnie potrwa budowa lub budowy, musimy określić przestrzeń, którą ma on zajmować. Warto zastanowić się, czy potrzebujemy, rusztowanie by objęło budynek kompletnie przez cały okres budowy, czy też będzie potrzebne tylko na części ścian. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne – jesień i wiosna nie szczędzą nam dni, w trakcie których niemożliwe jest wykonywanie jakichkolwiek prac. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, powinniśmy znać ramy czasowe oraz rozmiar naszego zapotrzebowania na rusztowanie. Zazwyczaj prace związane z położeniem tynku i malowaniem zamykają się w krótkim czasie. Te wynikające z remontów i renowacji potrafią ciągnąć się znacznie dłużej.

Gdy mamy już konkretne wyliczenia, porównajmy ją z cenami wynajmu rusztowań, w internecie nie brakuje cenników, a nawet kalkulatorów, które pomogą nam w wyliczeniach. Ceny podawane są zazwyczaj w przeliczeniu metra kwadratowego na dzień i zwyczajowo wahają się od 5 do 8% wartości rusztowania w skali miesiąca.

Zalety i wady najmu

Pierwszą i najpoważniejszą zaletą wynajmowania stelażu jest cena. Sprzęt dzierżawiony jest nieporównywalnie tańszy od zakupu całości. Korzystanie z zewnętrznych rozwiązań pomoże utrzymać w ryzach dokumentację budowy, a za sprawą zapewnianych przez firmy-właścicieli rachunków, faktur i dowodów transakcji dokładnie wiemy, za co płacimy. Nie jesteśmy wówczas obciążeni kosztami serwisowania i utrzymania sprzętu na czas najmu, oczywiście wykraczającym poza zwykłe użytkowanie.

Wynajęty sprzęt znajdzie się na placu budowy tylko wówczas, gdy jest potrzebny, choć wiąże się to z transportem zapewnionym przez wynajmującego, który zazwyczaj jest sporym kosztem. Sama instalacja i demontaż wiążą się z dodatkowymi opłatami, a wynajęty sprzęt objęty jest kaucjami, dlatego możemy mieć podczas korzystania poczucie grożącej nam sankcji finansowej. Można również argumentować, że ograniczony czas wynajmu działa mobilizująco, ale kwestia, czy wiszący nad wykonawcą termin będzie czynnikiem motywującym, jest dyskusyjna.rusztowania

Zalety i wady kupna

Własny sprzęt daje nam wolność w dysponowaniu oraz elastyczność pracy. Oznacza też brak zmartwień dotyczących kaucji i zabezpieczeń, jesteśmy także przygotowani na następną budowę czy remont. Po udanej realizacji projektu możemy rusztowania wynająć lub sprzedać, odzyskując część zainwestowanej sumy, a czasami zbliżając się do oszczędności uzyskanych na drodze najmu.

Niestety wszystkie koszty związane z utrzymaniem, konserwacją, naprawą i przechowaniem sprzętu spadają na nas, dlatego rozwiązanie to jest polecane w przypadku dużej zasobności portfela, wielu projektów budowlanych w realizacji lub przewidywalnej przyszłości oraz posiadania odpowiedniej infrastruktury.

Data publikacji: 07.11.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie rusztowanie wybrać?

Jakie rusztowanie wybrać?
Wyborem odpowiedniego dla siebie rusztowania zainteresowani są nie tylko właściciele budynków jednorodzinnych, dbający o świeży wygląd elewacji, ale t...
Czytaj więcej

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie
Marki stalowe to elementy kotwiące wykorzystywane w budownictwie. Czym się charakteryzują, jaką spełniają rolę i kiedy są stosowane?
Czytaj więcej

Jakie kwestie reguluje Prawo budowlane

Jakie kwestie reguluje Prawo budowlane
Czym jest obiekt małej architektury? Kto może pełnić funkcję kierownika robót? Jakie czynności wykonać po wystąpieniu katastrofy budowlanej? Te i wszy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rusztowanie - kupno czy wynajem?