Produkty

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek

Bez względu na charakter prac z użyciem taczki oraz materiał jej wykonania, konieczne jest jej odpowiednie przechowywanie oraz prawidłowa konserwacja. Taczka, podobnie jak inne narzędzia, może ulec zniszczeniu, a powodem takich zniszczeń najczęściej jest właśnie nieprawidłowe użytkowanie. Zatem, jak użytkować, konserwować i co ważne, przechowywać taczkę?

użytkowanie taczkiTaczka a jej przeznaczenie

Pamiętajmy, aby przy zakupie tego urządzenia upewnić się, jakie ma ono zastosowanie określone przez producenta. Taczki lekkie, ogrodowe, nie powinny mieć zastosowania na placach budowy. Do takich miejsc użyjmy taczki ciężkiej, o odpowiednio przystosowanych kołach. Transport materiałów budowlanych takich jak cement, kamienie, zaprawy czy cegły, może uszkodzić nieckę, szczególnie, jeśli będzie ona wykonana z tworzywa sztucznego lub aluminium. Do prac budowlanych należy stosować taczki stalowe.

Prawidłowe użytkowanie to także bezpieczeństwo dla użytkowników. Sterowanie taczką powinno się odbywać zawsze:

- W rękawiczkach i przy zachowaniu bezpiecznej odległości od załadowanej misy,

- Przy przewożeniu materiałów na nierównym terenie uważajmy, aby tak załadować misę, by ładunek nie wypadał poza taczkę (asortyment nie powinien wystawać poza krawędzie taczki),

- Kiedy odstawiamy taczkę w określone miejsce, miejmy pewność, że nie znajduje się ona na pochyłym terenie,

- Każda taczka ma określoną maksymalną wagę załadunku, jakiego nie powinno się przekraczać, upewnijmy się zatem że dostosowaliśmy się do tej zasady. Jeśli będziemy przewozić materiały zbyt ciężkie możemy spowodować trwałe uszkodzenia w kształcie misy.

- Załadunek zawsze rozłóżmy równomiernie po obu stronach misy, aby ciężar towarów nie przechylał taczki.

taczka tłoczona CastoramaPrzed każdorazowym użyciem taczki upewnijmy się, że:

- Taczka jest odpowiednio przygotowana do pracy, czyli wszystkie elementy są stabilnie ze sobą połączone.

- Koła nadają się do prawidłowego użycia będąc odpowiednio napompowane.

Po przeprowadzonych czynnościach z użyciem taczki warto usunąć z misy resztki przewożonego materiału. Możemy to wykonać albo pod silnym ciśnieniem wody, bądź szczotką. Co jakiś czas powierzchnię stalową taczki warto także przetrzeć olejem mineralnym lub impregnatem. Taka czynność konserwacyjna przyda się także wówczas, gdy przygotowujemy taczkę do dłuższego okresu przechowywania.

Taczkę przechowujmy w suchym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopni i nie przekracza wskazówki 40 stopni. Taczki nie przechowujmy także na zewnątrz, ponieważ może dojść do korozji misy. Odpowiednia pozycja do przechowywania to ułożenie taczki kołem do góry. Wówczas będziemy mieli pewność, że nie dojdzie do zniekształcenia opony.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co zrobić ze starą taczką?

Co zrobić ze starą taczką?
Taczka jest narzędziem, które używamy na co dzień – w ogrodzie służy nam do przewożenia ziemi czy zerwanych jabłek, a przy remontach i pr...
Czytaj więcej

Ziemia po wykopie – czy można ją wykorzystać

Ziemia po wykopie – czy można ją wykorzystać
Ziemię otrzymaną z wykopu, można bardzo różnie spożytkować. Zakres prac zależeć będzie wyłącznie od rodzaju ziemi. Może być ona bowiem częściowo żyzna...
Czytaj więcej

Jak wybrać taczkę na budowę i do ogrodu

Jak wybrać taczkę na budowę i do ogrodu
Taczka to zarówno element wyposażenia placu budowy, jak i ogrodowego składziku z narzędziami. Urządzenie, które prezentuje się dość zwyczajnie, jest p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.08.2016
Heh, żona mi przesłała linka do tego, no faktycznie mi się obie taczki które do tej pory miałem dość szybko rozsypały. Powiedziała, że zanim kupię nową mam to przeczytać. Mądra kobieta.

Ocena i komentarz dla:

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek