LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Pomieszczenie bez szaf – jak przechowywać w nim ubrania

Pokój bez szafy? Czy można sobie to wyobrazić? Oczywiście! Wszystko jedno, czy po prostu nie mamy pieniędzy na nowy mebel, czy właśnie urządzamy mieszkanie w stylu minimalistycznym – możemy nie mieć szafy i całkiem dobrze (i stylowo) z tym żyć. Przy okazji możemy wprowadzić kilka zasad, które sprawią, że nasze ubrania będą dłużej wyglądać dobrze.

system przechowywania ubrańsystem przechowywania ubrańsystem przechowywania ubrańsystem przechowywania ubrań

Brak szafy nie oznacza wcale, że nie będziemy mieć jak przechowywać ubrań. Świetnym pomysłem jest wybór jednego lub kilku stojących wieszaków. Dobrze sprawdzą się do rzeczy, które chcemy wyeksponować, a także do ubrań, które powinny być rozwieszane – marynarek, sukienek, eleganckich spodni czy koszul. Przy okazji zainwestujmy w dobre wieszaki, czyli szerokie i wyprofilowane, dzięki którym ubrania nie będą się defasonować. Przed zawieszeniem zapnijmy wszystkie guziki i zamki błyskawiczne, a także wyjmijmy zawartość kieszeni. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedna zaletę – zmusza do utrzymywania perfekcyjnego porządku.

Jeśli wolnostojące wieszaki to dla nas zbytni ekshibicjonizm, możemy wykorzystać do ich ukrycia zasłonkę lub parawan. Karnisz lub szyna przyczepiona do sufitu oddzieli część pomieszczenia, tworząc małą garderobę. A parawan dobrany do charakteru pokoju będzie stylowym uzupełnieniem wnętrza.

Do drobnych części garderoby, na przykład bielizny, a także ubrań, których nie nosimy w danym sezonie, przydadzą się kartony lub pudła. W sprzedaży są dostępne różne wersje – duże, małe, jednokolorowe, we wzory oraz w naturalnym kolorze kartonu. Z pośród nich z łatwością wybierzemy takie, które będą pasować do naszego wnętrza i stylu. W dużych kartonach możemy schować na przykład zimowe kurtki i swetry, a w małych bieliznę. Pudła można też fantazyjnie ustawić, choćby w nieregularną piramidę.

Nie bójmy się przechowywać garderoby na otwartych półkach! Takie przechowywanie służy na przykład swetrom, które są zbyt ciężkie i niszczą się trzymane na wieszakach. Możemy przyjąć jeszcze inna taktykę – wykorzystać półki do zrobienia wystawy z designerskich rzeczy, np. biżuterii. Kupmy piękną ramę, jej środek wypełnijmy miękką wyściółką i używajmy całości jak ekspozytora do biżuterii, ustawiając ją na półce (albo wieszając na ścianie). Przypięte szpilkami naszyjniki i kolczyki będą się świetnie prezentować, nie poplączą się oraz będą łatwe do zlokalizowania w razie potrzeby. Na półce możemy również położyć elegancką parę szpilek.

wieszak na ubraniawieszak na ubraniawieszak na ubraniawieszak na ubrania

Aby schować większe kartony i rzeczy, z których rzadziej korzystamy, można wykorzystać także przestrzeń pod łóżkiem. Duża szuflada pomieści nie tylko pościel, ale także pudła, bieliznę pościelową czy ręczniki. Jeśli nie posiadamy szuflady, to całą przestrzeń możemy pokryć dużymi kartonami. Jednak należy uważać, aby nie zagracić w ten sposób wnętrza. Pomieszczenie bez szaf może by w pełni funkcjonalne, ale należy zachować w nim porządek i umiar.

Data publikacji: 27.08.2015