Wolnostojący wieszak – z jakich materiałów wykonać

Wystarczy naprawdę niewiele, by z prostych materiałów wykonać ciekawy i oryginalny wieszak do przedpokoju. Z takim mobilnym akcesorium, które nie zajmie zbyt wiele miejsca, szybko zyskamy miejsce do przechowywania odzieży. Oto lista fantazyjnych wieszaków DIY, które wykonamy niewielkim kosztem oraz nakładem pracy. Pamiętajmy, że w aranżacji liczy się przede wszystkim pomysł.

wolnostojący wieszakwolnostojący wieszakwolnostojący wieszakwolnostojący wieszak

1. Rozłożysta gałąź

Jeśli szukamy wieszaka, który połączy w sobie z jednej strony funkcjonalność, a z drugiej oryginalną formę, to element wykonany z gałęzi z pewnością trafi w nasz gust. Gałąź możemy pokryć matową farbą w kolorze białym bądź szarym lub przeciągnąć jej powierzchnię przezroczystym lakierem.

Do wykonania wieszaka wybierzmy gałąź sporą i dość grubą, aby poszczególne odgałęzienia nadawały się do tego, by zawieszać na nich elementy odzienia wierzchniego.

Trudność w stworzeniu takiego wieszaka może nam przysporzyć odnalezienie gałęzi jednocześnie długiej i rozbudowanej na końcach, tak aby wieszak rzeczywiście mógł spełniać rolę mebla wolnostojącego. Konstrukcję wieszaka warto zatem przygotować z prostego drągu, do którego na końcu przymocujemy poszczególne gałązki. Wystarczy przyciąć poszczególne elementy, by otrzymać zadowalającą konstrukcję.

Gałązki zamocujmy do drążka wkrętami, upewniając się, że elementy montażowe zapewnią utrzymanie się całej konstrukcji.

2. Stojak z drążków

Jeśli już jako dzieci byliśmy zwolennikami wszystkiego, co związane z indiańską wioską, z pewnością nieraz budowaliśmy namiot. Idąc za tym tropem, przy tworzeniu wieszaka wolnostojącego wykorzystajmy drewniane belki, które związane u góry stworzą solidną, trójkątną konstrukcję. Do tak połączonych belek możemy zamocować metalowe haki, dopasowując ich wielkość do przeznaczenia. Stojak sprawdzi się nie tylko do wieszania odzienia wierzchniego, ale również torebek.

Wieszak Gamet WP1004 chromWieszak Gamet WP1004 chromWieszak Gamet WP1004 chromWieszak Gamet WP1004 chrom

3. Metalowa rama

Funkcję solidnego wieszaka może spełnić także metalowa rama, otrzymana z połączonych ze sobą rurek. Odzyskane z instalacji grzewczej i zespawane w określoną formę mogą wyglądać na nieco podniszczone. Nic nie szkodzi. Metal można przemalować na kolor miedziany, by ponownie prezentował się oryginalnie oraz ciekawie.

Zaletą tego stojaka jest dosyć spora rozpiętość – w zależności od tego, jak długie będą rurki, stojak może pomieścić sporo ubrań, akcesoriów itp.

4. Drabina

Funkcję wolnostojącego wieszaka spełni wreszcie także drabina. Sprawdzi się zarówno taka, którą oprzemy o ścianę, jak i rozkładana. Drabina w drugiej opcji spełni kilka ról. Będzie nie tylko wygodnym wieszakiem, ale również praktyczną półką na akcesoria.

Stojak wykonany z drabiny ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest łatwe wkomponowanie w obowiązującą stylistykę wnętrz industrialnych oraz skandynawskich. Drabina drewniana, dowolnie przemalowana lub pozostawiona w kolorze naturalnego drewna, wkomponuje się w aranżację każdego wnętrza.

Data publikacji: 02.02.2017