Produkty

6 powodów, dla których warto korzystać ze zmiękczaczy do wody

6 powodów, dla których warto korzystać ze zmiękczaczy do wody

Mówiąc o twardej wodzie, zazwyczaj mamy na myśli wodę, w której znajduje się wiele soli i metali. Jony wapnia i magnezu, ze względu na posiadanie różnoimiennego ładunku, przyciągają się, czego efektem jest powstawanie osadów kamiennych. Aby zapobiec powstawaniu kamienia, najczęściej stosuje się zmiękczacz wody, który pozwala zamienić je na jony sodu. Jakie są korzyści z jego zastosowania?

zmiękczacz wody Blyss1. Zmiękczona woda pozwala zmniejszyć awaryjność urządzeń grzewczych oraz AGD – jak np. pralki, zmywarki czy czajnika elektrycznego. Osady z kamienia mogą znacznie skrócić żywotność danych sprzętów i powodować ich szybsze uszkodzenie. Twarda woda powoduje także powstanie w urządzeniach grzewczych tzw. kamienia kotłowego, który może znacznie skrócić żywotność i wydajność systemów grzewczych. Miękka woda, to mniejsze ryzyko uszkodzenia bojlera i CWU i podgrzewaczy wody.

2. Stosując zmiękczacz wody, możemy znacznie przedłużyć żywotność i estetykę armatury kuchennej i łazienkowej. Miękka woda to mniejsze ryzyko powstawania trudnych do usunięcia osadów kamiennych – te nie tylko zaburzają estetykę, ale mogą także ograniczać żywotność baterii, głowic, perlatorów czy innych elementów instalacji wodnej. Ponadto ograniczając twardość wody, zmniejszymy ryzyko powstania osadów z kamienia – zarówno tych na armaturze, jak i na naczyniach. Dzięki temu unikniemy konieczności mozolnego czyszczenia danej powierzchni, a przy tym narażania jej na zarysowania.

zmiękczacz wody3. Miękka woda jest smaczniejsza i zdrowsza od twardej. Zbyt twarda może niekorzystnie wpływać na smak przygotowywanych potraw. Stosując miękką wodę, sosy, a nawet herbata czy kawa mają inny, znacznie delikatniejszy i przyjemniejszy smak. Ponadto montując zmiękczacz wody, ograniczamy ryzyko powstania kamicy. Miękka woda jest też zdrowsza dla roślin domowych i ogrodowych (woda deszczowa to zazwyczaj miękka woda, która jest optymalna dla większości roślin).

4. Miękka woda nie wysusza skóry i zmniejsza ryzyko powstania podrażnień. Myjąc włosy w miękkiej wodzie, będą one bardziej aksamitne i miękkie niż podczas mycia w twardej. Ponadto zmiękczona woda sprawia, że detergenty łatwiej się pienią i są bardziej wydajne – co pozwoli rzadziej je uzupełniać.

5. Ubrania prane w miękkiej wodzie będą przyjemne w dotyku i zmniejszy się ryzyko utraty koloru. W przypadku prania w twardej wodzie – ubrania mogą być sztywne i szorstkie, a ponadto zużycie detergentów jest większe niż w przypadku wykorzystania wody miękkiej. Jeśli zamontujemy zmiękczacz nie musimy także dodawać zmiękczaczy do tkanin czy odkamieniaczy.

6. Jeśli woda jest twarda, detergenty gorzej się pienią, przez co mycie nie jest tak efektywne, a my musimy zastosować więcej środków myjących. Stosując zmiękczacz wody, możemy sporo zaoszczędzić na detergentach i odkamieniaczach.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Zdrowa woda z kranu – czy to możliwe?

Zdrowa woda z kranu – czy to możliwe?
Nowoczesne technologie, jakie stosowane są obecnie w wodociągach, pozwalają efektownie i skutecznie oczyścić wodę z zanieczyszczeń. Dzięki temu w nasz...
Czytaj więcej

Filtr z odwróconą osmozą – co warto o nim wiedzieć?

Filtr z odwróconą osmozą – co warto o nim wiedzieć?
Nie ulega wątpliwości, że picie wody prosto z kranu nie jest najlepszym pomysłem. To właśnie dlatego instalujemy w kranach specjalne filtry, któ...
Czytaj więcej

Twarda woda - dlaczego warto ją zmiękczać?

Twarda woda - dlaczego warto ją zmiękczać?
Twarda woda występuje w znacznej części naszego kraju – jakie może mieć skutki i czy warto zadbać o jej zmiękczenie?
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

6 powodów, dla których warto korzystać ze zmiękczaczy do wody