Produkty

Błędy popełniane podczas uzdatniania wody

Błędy popełniane podczas uzdatniania wody

Podczas planowania i wykonywania instalacji uzdatniających wodę można popełnić szereg błędów. Oto lista kilku z nich, których możemy uniknąć, by cieszyć się sprawnym i bezawaryjnym uzdatnianiem wody.

błędy podczas uzdatniania wody

1. O możliwości uzdatniania wody w domu powinniśmy myśleć już na etapie jego projektowania. Jeżeli umiejscowimy przyłącza wodociągowe czy zespól hydroforowy w miejscu, gdzie nie będzie możliwe zamontowanie urządzeń do uzdatniania wody – popełnimy pierwszy i kluczowy błąd. Z czasem niezbędne może się okazać odżelazianie czy odkamienianie wody, nawet jeśli ta początkowo wydaje się być dobrej jakości. Dlatego powinniśmy przewidzieć miejsce, które pozwoli na zamontowanie odpowiednich urządzeń uzdatniających w przyszłości.

Jeśli korzystamy z własnego ujęcia wody, nie powinniśmy dopuścić, by zabrakło miejsca na stację uzdatniania wody w pomieszczeniu gospodarczym czy piwnicy. Zadbajmy, by było tam zasilanie elektryczne i odpływ do kanalizacji.

2. Kolejnym błędem jest brak okresowych badań wody. Powinniśmy wykonać je już na początku, a potem, co najmniej raz na 2-3 lata, powtarzać badania. Wody podziemne często ulegają bowiem zanieczyszczeniom. Jeśli zmieni się klarowność, smak i zapach domowej wody, konieczne staje się ponowienie badań. Musimy także znać aktualny skład i specyfikę wody, żeby móc na jej jakość skutecznie oddziaływać.

3. Błędy wynikać mogą z zastosowania niewłaściwych materiałów w procesie uzdatniania wody. Możemy przykładowo wymienić takie niepożądane sytuacje, jak:

- zastosowania w jednej instalacji elementów ze stali oraz miedzi. Prowadzi to do elektrokorozji stali, szczególnie gdy woda najpierw przepływa przez elementy miedziane, a następnie – stalowe. Jony miedziowe niesione przez wodę niszczą stalowe części instalacji. Dotyczy to zarówno rur, jak i zbiorników z c.w.u.

- stosowanie rur miedzianych przy wodzie o kwaśnym odczynie. Niskie pH wody (odczyn kwaśny) działa agresywnie na miedź. Przez to miedziane rury szybko korodują, a stężenie jonów miedzi w wodzie pitnej przekraczać będzie dopuszczalne normy. Przy zakwaszonej wodzie dużo lepiej sprawdzi się instalacja z tworzyw sztucznych.

- stosowanie przeponowych zbiorników hydroforowych do wody o dużej zawartości żelaza. Woda zażelaziona szybko niszczy gumową membranę tych zbiorników, ponadto zanieczyszczenia osadzają się na samej przeponie. Wówczas lepiej zastosować zbiorniki bezprzeponowe, chociaż wymagające okresowego napowietrzania.

4. Innym błędem popełnianym w procesie domowego uzdatniania wody może stać się zbyt długie przechowywanie oczyszczonej już, np. przez filtr węglowy czy odwróconą osmozę, wody. Zwykle woda wodociągowa jest odkażana i pozbawiana drobnoustrojów poprzez zastosowanie chloru. Z kolei nasze uzdatnianie węglem czy w wyniku odwróconej osmozy usuwa chlor, poprawiając smak wody. Jednakże likwiduje to odporność zapasu wody na wtórne zanieczyszczenie drobnoustrojami. Należy więc oczyszczać wodę na bieżąco, a nie przechowywać jej zapasu.testy do badania wody

5. Zbyt rzadka wymiana filtrów prowadzi do nieskutecznego uzdatniania wody. Filtry stosowane przy instalacjach uzdatniających wymagają systematycznego wymieniania lub co najmniej przepłukiwania. Częstotliwość tych czynności zależy głownie od składu wody, ale wiadomo, że np. skuteczność filtrów węglowych po upływie 6 miesięcy szybko spada. Pamiętajmy, że istnieją także możliwości zastosowania niektórych samoczyszczących się instalacji.

Pamiętajmy także, żeby przy szczególnie wrażliwych urządzeniach montować dodatkowe filtry mechaniczne. Przepływająca woda wymywa i przenosi drobiny ze złoża, dlatego powinniśmy zwiększyć ostrożność i montować je dodatkowo za filtrami węglowymi.

Data publikacji: 08.02.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Filtry do wody, rodzaje i zastosowanie

Filtry do wody, rodzaje i zastosowanie
Współcześnie mamy tę wygodę, że woda jest łatwo dostępna, ale i tę niedogodność, że jest ona coraz bardziej zanieczyszczona. W wodzie pitnej, dostarcz...
Czytaj więcej

Koniec z mitami – co naprawdę dają nam filtry do wody?

Koniec z mitami – co naprawdę dają nam filtry do wody?
O filtrowaniu wody mówi się w zasadzie bez przerwy, wokół tematu narosło zatem tyle mitów i półprawd, że czasami trudno zorientować się co jest faktem...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Błędy popełniane podczas uzdatniania wody