Produkty

Co warto wiedzieć o odpływach wody?

Co warto wiedzieć o odpływach wody?

Domowe instalacje kanalizacyjne są zwykle projektowane w taki sposób, że ścieki spływają pod własnym ciężarem przy wykorzystaniu siły grawitacji. Jednak aby działały bezawaryjnie, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych elementach.

syfon brodzikowy, domowa instalacja kanalizacyjnaOdpływy prysznicowe

Bardzo modnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest stosowanie kabin prysznicowych bez brodzika z odpływem liniowym lub punktowym. Prezentuje się to bardzo nowocześnie, a do tego jest bardzo wygodne dla domowników. Odpływy liniowe posiadają różne, często bardzo ciekawe kształty i wzory, dzięki czemu poza odprowadzeniem wody pełnią także funkcję ozdobną. Instalację taką można wykonać samodzielnie tutaj jednak należy pamiętać, aby wykonać spadek ułatwiający odprowadzanie wody, a także o precyzyjnej izolacji, tak aby woda nie dostała się pod płytki. Zależnie od tego czy wybieramy odpływ liniowy, czy punktowy – należy do niego dobrać odpowiedni syfon.

Odpływy kanalizacyjne

W ich przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na spadki i trasy rur

- Poziome odcinki rur kanalizacyjnych zawsze musimy układać ze spadkiem w kierunku odpływu ścieków. Minimalny spadek to 2 – 3 %, a maksymalny 15 %.

- Trasy rur powinniśmy starannie przemyśleć i rozplanować tak, żeby przebiegały bez zbędnych zmian kierunku czy niepotrzebnych spadków. Najkorzystniej będzie ograniczyć do minimum liczbę złączek, które zwiększają opory przepływu i najbardziej sprzyjają odkładaniu się zanieczyszczeń.

- Nie jest wskazane używanie karbowanych rur elastycznych, tzw. harmonijek. Co prawda są one bardzo dogodne przy montażu, ale zdecydowanie pogarszają drożność instalacji.

- Pamiętajmy, że przewody kanalizacyjne wewnątrz budynku powinny być prowadzone zawsze poniżej przewodów elektrycznych oraz gazowych. Wynika to z wymogów bezpieczeństwa.zawór napowietrzający do instalacji kanalizacyjnych castorama

Grubość rur

Rury tworzące podejścia muszą mieć średnice dopasowane do ilości spływających nimi ścieków. Zasadą jest, że średnica podejścia nie może być mniejsza od średnicy rur znajdujących się bliżej odpływu z budynku. Zawsze też średnica pionu kanalizacyjnego musi mieć co najmniej taką wielkość, jak średnica największego z przyłączonych do niego podejść. Zwykle – im grubsze zastosujemy rury, tym uzyskamy lepszy odpływ ścieków oraz zmniejszymy ryzyko zatkania przepływu. Jednak grubsze rury trudniej jest zamaskować i ukryć pod tynkiem, uskokami, płytami. Określone przepisami wielkości średnic minimalnych koniecznie powinniśmy zwiększać, kiedy na trasie podejścia wystąpią więcej niż trzy załamania. Podobnie, istotne znaczenie ma też długość poziomych odcinków instalacji, czyli podejść. Im jest ona większa – tym bardziej utrudniony będzie spływ ścieków, więc lepiej zastosować większe przekroje rur.

Niektóre wymogi

Miskę ustępową powinniśmy przyłączać do podejścia o średnicy 100 mm, a jego odległość od pionu nie powinna wynosić więcej niż 1 metr. Przy dłuższym podejściu należałoby zamontować dodatkową wentylację. Wanna, umywalka, zlew, pralka i tym podobne urządzenia powinny być przyłączone do podejść o średnicy 50 mm. Długość tych podejść nie powinna być większa niż 3 metry. W przypadku wanny długość podejścia to maksimum 2 metry. Jeśli wystąpią dłuższe – niezbędna okaże się wentylacja albo powiększenie średnicy do 70 mm. Kiedy do jednego podejścia przyłączymy kilka rożnych urządzeń (co wywoła większy przepływ ścieków), wówczas także musimy powiększyć średnicę podejścia, np. do 70 mm. W przypadku domów jednorodzinnych najbardziej uniwersalnym do wszelkiego zastosowania okazuje się przekrój rur do 70 mm.

Wentylacja

Każda instalacja kanalizacyjna powinna mieć wentylację, żeby wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy nie przedostawały się do pomieszczeń mieszkalnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyprowadzanie pionów ponad dach, znacznie gorszym, bo zawodnym – stosowanie zaworów napowietrzających. Pamiętajmy też, że podejście prowadzące z miski klozetowej powinno zawsze znaleźć się poniżej innych na danej kondygnacji. Zapobiega to niechcianym wyziewom.

 

Data publikacji: 13.10.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Rodzaje syfonów w łazience

Rodzaje syfonów w łazience
Najczęściej mało widoczny element zestawu odpływowego w łazience, jakim jest syfon, ma do spełnienia niezmiernie ważną funkcję – umożliwia odpro...
Czytaj więcej

Jak dbać o sprawne działanie studzienki kanalizacyjnej

Jak dbać o sprawne działanie studzienki kanalizacyjnej
Studzienka kanalizacyjna jest powszechnym, codziennie oglądanym widokiem i zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może ona źle funkcjonować czy wy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o odpływach wody?