Produkty

Co warto wiedzieć o przyłączu wodociągowym do nowego domu?

Co warto wiedzieć o przyłączu wodociągowym do nowego domu?

Woda i kanalizacja to dziś norma niemal w każdym domu, ale żeby doprowadzić je do nowo wznoszonego budynku, trzeba dopełnić szeregu formalności. Jest sporo warunków i okoliczności, które trzeba jednak uwzględnić –o czym powinniśmy pamiętać?

przyłącze wodociągowe, wodomierzFormalności

Pierwszym i podstawowym obowiązkiem stawiającego dom będzie wystąpienie z wnioskiem do lokalnego zakładu wodno-kanalizacyjnego o wydanie warunków technicznych budowy przyłącza wodociągowego. Należy podać przewidywany, szacunkowy pobór wody z sieci (orientacyjny, określając potrzeby domu jednorodzinnego). Dalszy przebieg formalności zależy już od lokalnych warunków. Czasem kolejne sprawy całościowo załatwia sam zakład wodociągowy: zleca, współpracuje i uzgadnia z projektantem i wykonawcami. Będzie nas to kosztowało więcej, ale będziemy mieli znacznie mniej spraw do załatwienia. Jeśli chcemy sami zajmować się formalnościami, wyjdzie to z pewnością taniej, ale pochłonie sporo czasu. Niektórzy twierdzą, że warto korzystać z polecanych przez zakład wodociągowy projektantów i wykonawców, bo ułatwia to potem procesy odbioru prac.

Koszty przyłącza wodociągowego

Niezależnie od lokalnych warunków i tak będziemy musieli ponieść sporo opłat, a ich wysokość jest ustalana przez poszczególne samorządy. Orientacyjnie zapłacimy:

- za wydanie warunków zaopatrzenia w wodę – około 100 zł,

- za projekt przyłącza, łącznie z projektem zagospodarowania działki – około 1000 do 2500 zł,

- uzgodnienie projektu z zakładem wodociągowym – około 100 zł,

- opłaty geodezyjne za wytyczenie przebiegu przyłączy i inwentaryzację powykonawczą – co najmniej 1000 zł,

- odbiór końcowy przyłącza 100 zł,

- opłata przyłączeniowa 1000 do 2000 zł.

Poza wymienionymi dodać jeszcze powinniśmy koszty materiałów samego przyłącza, a to – w najskromniejszym rozwiązaniu – co najmniej 3500 zł (przy długości przyłącza około 10 m).

Czym jest przyłącze?

W praktyce przyłącze wodociągowe stanowi przewód, który łączy wodociąg (zwykle przebiegający przy lub pod sąsiadującą z posesją ulicą, drogą) z instalacją doprowadzającą wodę do naszego domu. Powinniśmy u siebie mieć także zamontowany wodomierz i zawór umożliwiający odcięcie dopływu wody.

Materiałem, z którego robi się przewody wodociągowe, jest najczęściej polietylen. Rury z PE mają średnicę 32, 40 albo 50 mm, powinny być dobierane w zależności od przewidywanego zużycia wody i zapisu w projekcie. Rury przyłączeniowe bywają łączone przez zgrzewanie albo przy pomocy kształtek samozaciskowych wyposażonych w uszczelki. Do zgrzewania rur użyć trzeba specjalnego sprzętu i zatrudnić wykwalifikowane osoby. Łączenia zgrzewane tworzą jednak dość często nierówności powodujące potem opory i straty ciśnienia wody. Przewody przyłączeniowe układane są w wykopie, okłada się je specjalną obsypką z piasku. Rury wzmocnione, z potrójną warstwą PE, układać można beż warstw ochronnych, bezpośrednio w gruncie.

Uwaga! W jednym przyłączu nie powinno się łączyć różnych typów materiałów. Zwykle bowiem mają one różne właściwości i w przyszłości może to utrudnić wymianę i eksploatację.

Usytuowanie przyłączy

Przyłącza układane są prostopadle do przewodu wodociągowego, ze spadkiem minimum 2%. Zwykle podłączenie następuje poprzez trójnik wstawiany do przewodu magistralnego (zachodzi konieczność usunięcia stamtąd wody na czas prac przyłączeniowych) albo za pomocą opaski z gwintowanymi końcówkami. Tak zwana nawiertka oraz specjalne kształtki pozwalają dokonać przyłączenia bez zamykania dopływu wody.

Istnieją reguły (zawarte w przepisach) nakazujące zachowanie bezpiecznych odległości przyłączy wodociągowych od innych elementów podziemnego uzbrojenia terenu.

Między innymi powinny być zachowane minimum takie odległości:zawór wodociągowy

- 1 do 1,5 metra od przewodów gazowych,

- 0,8 m od przewodów elektrycznych, telefonicznych,

- 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych,

- 1 m od słupów energetycznych i telefonicznych

Ponadto, jeżeli przewód wodociągowy musiałby spotykać się z przewodem kanalizacyjnym w odległości mniejszej niż 0,6 m – powinniśmy wówczas przewód wodociągowy ułożyć w rurze ochronnej.

Data publikacji: 19.06.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

3 typowe błędy w instalacji kanalizacyjnej

3 typowe błędy w instalacji kanalizacyjnej
Konsekwencji nieprawidłowego wykonania instalacji kanalizacyjnej może być wiele – nieprzyjemny zapach, powolne odpływanie ścieków czy cofanie się niec...
Czytaj więcej

System kanalizacyjny – jakie materiały wybrać?

System kanalizacyjny – jakie materiały wybrać?
Odporność na korozję, niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, niezawodność, trwałość i cena – oto główne z cech, które bierzemy pod uwagę w...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć łazienkę przed zalaniem?

Jak zabezpieczyć łazienkę przed zalaniem?
W łazience nietrudno o nadmiar wody – w czasie sprzątania, prania i wykonywania czynności pielęgnacyjnych może zdarzyć się awaria sprzętu lub ar...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o przyłączu wodociągowym do nowego domu?