Produkty

Drenaż opaskowy jako świetne zabezpieczenie przed wilgocią

Drenaż opaskowy jako świetne zabezpieczenie przed wilgocią

O tym, jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed destrukcyjnym działaniem wilgoci wie prawdopodobnie każdy, komu przyszło budować dom. Czasami jednak tradycyjna izolacja pionowa bądź pozioma nie wystarcza – kiedy poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki, należy wziąć pod uwagę inne metody. Jedną z najpopularniejszych jest drenaż opaskowy.

Czym jest drenaż opaskowy?

W najprostszych słowach to system rur okalających podstawę budynku, odprowadzających nadmiar wód gruntowych i deszczówki. O tym, czy drenaż warto położyć, powinniśmy zdecydować już na etapie budowy domu – do podjęcia decyzji z pewnością przyda się opinia geologa. Ta powinna być wydana również na podstawie analizy historycznej – po zbadaniu i określeniu rodzaju podłoża należy ocenić, jaki jest maksymalny poziom wód gruntowych.

Taki drenaż, o ile oczywiście jest poprawnie wykonany, pozwoli zebrać nadmiar spływającej w głąb ziemi deszczówki i obniżyć poziom wody gruntowej.

Z czego składa się drenaż opaskowy?

Najważniejszym elementem drenażu są rury drenarskie. Dzięki otworom na ich obwodzie zbierają wodę, odprowadzając ją poza obręb budynku. Najczęściej wykorzystuje się te wykonane z tworzyw sztucznych (PE i PCV), z racji na ich trwałość i łatwość w transporcie. Spotkać się jednak możemy również z rurami wykonanymi z ceramiki. Warto zadbać również o odpowiednią otulinę dla rur, która pełni rolę filtra zabezpieczającego otwory przed zatkaniem ich większymi kawałkami gruntu.

Studzienki rewizyjne umieszcza się z kolei na załamaniach rur, czyli najczęściej w rogach budynku. Pozwolą one na udrożnienie systemu drenażu w przyszłości.

Żeby drenaż spełniał swoją funkcję, musi być położony ze spadkiem w kierunku ciągu odwadniającego – tylko wtedy woda, zgodnie z prawem działania grawitacji, spłynie w pożądanym kierunku, a odprowadzenie jej poza obręb budynku będzie możliwe. Zgodnie jednak z przepisami, odprowadzoną wodę powinno się zagospodarować na terenie własnej działki i we własnym zakresie.

Kiedy bezwzględnie należy wykonać drenaż opaskowy?

drenażZwyczajowo radzi się, aby drenaż wykonać wokół każdego budynku z piwnicą. Jeśli jednak dom chcemy wybudować w miejscu, w którym mamy do czynienia z wodą gruntową naporową (pod ciśnieniem), to należy zdecydować się na system specjalistycznej izolacji. Z kolei jeśli na działce budowlanej występują bardzo kiepskie warunki wodne, to czasami sugeruje się zmianę decyzji o budowaniu piwnicy.

Drenaż opaskowy wykonujemy zatem wtedy, gdy:

- budynek będzie stać poniżej poziomu drogi lub sąsiadujących działek (w zagłębieniu);

- budynek będzie stać na gruncie nieprzepuszczalnym (ił, glina);

- budynek będzie stać na skarpie, zboczu lub w pobliżu urwiska;

- budynek będzie stać na gruncie niejednorodnym (gdzie warstwy przepuszczalne i nieprzepuszczalne występują naprzemiennie);

- budynek będzie stać na gruncie, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki bądź też stale się podwyższa.

Konserwacja drenażu opaskowego

drenażOczywiście, aby odpływ był drożny i spełniał należycie swoją funkcję, należy go raz na jakiś czas wyczyścić. W tym celu czyścimy studzienki drenażowe z zalegającego tam mułu i piachu, a raz na kilka lat instalację należy przeczyścić wodą pod ciśnieniem. Na co dzień powinniśmy jednak mieć baczenie na ujście drenażu, które znajduje się ponad powierzchnią gruntu – wylot bezwzględnie musi być drożny.

 

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?

Jak dbać o drożność rur odpływowych w kuchni?
Zlew kuchenny, zwłaszcza jeśli jest często używany, kieruje ku rurom odpływowym wodę zanieczyszczoną i zawierającą fragmenty umytych składników użytyc...
Czytaj więcej

Domowe sposoby na zatkany zlew

Domowe sposoby na zatkany zlew
Zatkany odpływ w zlewie, wannie czy brodziku to jeden z tych problemów, z którym stosunkowo łatwo możemy sobie poradzić bez pomocy profesjonalnego hyd...
Czytaj więcej

Jak poradzić sobie z zamarzaniem rur?

Jak poradzić sobie z zamarzaniem rur?
Długie i mroźne dni to dla niektórych osób ulubiony czas w roku – wyjazdy na narty, lepienie bałwana i zabawy w śniegu. Ale jest to zarazem okre...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Drenaż opaskowy jako świetne zabezpieczenie przed wilgocią