Drożne rury to podstawa
Niedrożność rur odpływowych zauważymy bardzo szybko. Woda zgromadzona w zlewie czy wannie będzie spływać powoli, a z czasem jej odprowadzenie stanie się zupełnie niemożliwe. W większości przypadków – mowa tu również o zapchanych toaletach czy zlewozmywakach – przyczyną jest nieprawidłowe eksploatowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Polega ono na spuszczaniu w odpływach odpadków stałych, takich jak np. resztki pokarmów, gruz, fragmenty opakowań czy nawet zużyte ścierki. Takie działanie bez wątpienia prowadzić będzie do niedrożności rur, dlatego powinniśmy się go wystrzegać. W kuchni problem ten można częściowo rozwiązać stosują rozdrabniacze, które dokładnie zmielą resztki pokarmów, a następnie odprowadzą je do kanalizacji. Tańszym rozwiązaniem będą sitka, które – stosowane zarówno w zlewozmywaku, jak i w wannie i umywalce – zatrzymają wszelkie stałe zanieczyszczenia, które mogłyby przyczynić się do zablokowania rur. Należy pamiętać, że usuwanie wszelkich powstałych w kanalizacji zatorów będzie nie tylko nieprzyjemne, ale może okazać się również trudne i kosztowe. O wiele łatwiej przyjdzie nam więc odpowiednia profilaktyka niż walka z problemem zatkanych rur.
Dezynfekcja i udrażnianie rur środkami chemicznymi
Nawet jeśli przykładamy wagę do tego, co trafia do naszych odpływów, warto okresowo korzystać ze specjalnych środków przeznaczonych do udrażniania rur. Na skutek reakcji z wodą w przewodach odpływowych wzrasta temperatura i dochodzi do bulgotania – wszystkie zanieczyszczenia osiadłe w rurach zostają w ten sposób rozpuszczone.
Zamiast preparatów chemicznych możemy z powodzeniem stosować środki domowe – ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Ich użycie nie tylko zapewni drożność rur, ale także oczyści je i pozbawi licznych drobnoustrojów. Dzięki temu unikniemy także problemu nieprzyjemnych zapachów, które mogą dobywać się z odpływów, jeśli nie są one regularnie dezynfekowane.
Do domowych sposobów, które pomogą nam zadbać o kondycję rur odpływowych, należą:
- soda i ocet: do odpływu wsypujemy szklankę sody oczyszczonej i zalewamy szklanką octu. Następnie przepłukujemy czystą wodą.
- soda, sól i woda – działamy podobnie jak powyżej, z tym że do odpływu wsypujemy mieszankę sody i soli, a następnie zalewamy podgrzanym octem. Po ok. 15 minutach spłukujemy rury gorącą wodą.
- amoniak i woda – 2 łyżeczki amoniaku łączymy z wrzątkiem i zalewamy odpływ.