Na co zwracać uwagę?
W ramach obowiązkowych inspekcji instalacji powinniśmy zwrócić uwagę na dwa czynniki: szczelność i drożność. Ta pierwsza uchroni nas przed wydostaniem się nieczystości poza zamknięty obieg, druga z kolei pozwala na korzystanie z instalacji.
Profesjonalnie wykonana instalacja kanalizacyjna w domku jednorodzinnym powinna składać się z:
- rur o odpowiednim przekroju
- spadków dla spływania nieczystości
- poprawnie zamontowanych syfonów
- wentylacji
- Jeżeli utrzymane są standardy nachyleń i prześwitów, ustrzeżemy się przed większością zagrożeń dla odpływu.
Mróz
Największym zagrożeniem dla rur jest ich zawartość w połączeniu z ujemną temperaturą, dlatego warto poczynić wszelkie wysiłki, by je ocieplić. Na etapie instalacji zewnętrznych możemy wykonać podsypkę, następnie zastosujemy otuliny z tworzyw sztucznych. Styki rur oklejamy taśmą hydrauliczną, a całość izolujemy folią, najlepiej zabezpieczoną na przykład opaskami zaciskowymi.
Dla instalacji wewnętrznych ochroną powinna być temperatura panująca w budynku. Dlatego nawet jeśli wyjeżdżamy na dłuższe wakacje, upewnijmy się że w domu panuje przynajmniej 10-12 stopniu Celsjusza, a dla pewności porcelanowe syfony należy opróżnić z wody za pomocą strzykawki i szczelnie zatkać. W ten sposób unikniemy powrotu do domu zalanego podejrzaną wodą.
Drożność
Jeśli nie traktujemy odpływu jak śmietnika, nie powinniśmy mieć problemów z drożnością. Tłuste resztki jedzenia, okruchy i fragmenty warzyw nie powinny być wrzucane do zlewu, sprawnie poradzi sobie z nimi specjalny młynek na odpadki. Nie wrzucajmy do toalety wacików, tamponów czy chusteczek nawilżanych, ich pęcznienie może wywołać zator. Dla pewności w domu powinien znaleźć się płyn do przeczyszczania rur, niemniej należy pamiętać, że tego typu środki chemiczne są silnie żrące. W przypadku kłopotów z drożnością nie zalecamy własnoręcznych napraw, bowiem mogą wywołać więcej szkód niż pożytków. Zalecamy wezwanie specjalisty, szybciej i trafniej zdiagnozuje naturę problemu.
Wentylacja
W domkach jednorodzinnych zwyczajowo kanalizacja działa na zasadzie grawitacyjnej, co oznacza że nieczystości spływają za sprawą własnego ciężaru. Ważnym elementem poprawnie działającej instalacji tego typu jest rura wywiewna lub zawór napowietrzający. Oba urządzenia zapewnią swobodne wydostawanie się zapachów i wyrównywanie się ciśnienia. Należy pilnować by nie uległy zatkaniu, szczególnie po silnych opadach śniegu, a by ustrzec się nieprzyjemnych zapachów, końcówkę wywiewki powinniśmy regularnie czyścić.