Produkty

Jak wykonać odwodnienie liniowe

Jak wykonać odwodnienie liniowe

Odwodnienie lub odpływ liniowy stanowi element armatury hydraulicznej. Jego zadaniem jest prawidłowy odbiór wody z pomieszczeń lub z obszarów na zewnątrz domu i odprowadzenie jej (przez syfon) do rur kanalizacyjnych albo instalacji deszczowej. Co warto wiedzieć o tego typu rozwiązaniu jak najlepiej je wykonać?

kabina prysznicowa walk in castorama

Rodzaje odpływów liniowych

Odwodnienia liniowe mogą być:
- wewnętrzne, wykonywane we wnętrzach budynków (garaż, łazienka, basen) zwykle produkowane ze stali nierdzewnej i wyposażone w syfon,
- zewnętrzne, do zastosowania na zewnątrz domu, np. w garażach, przydomowych podjazdach, działce wokół budynku, a także na dachu czy tarasie, albo też w pomieszczeniach gospodarczych. Najczęściej wykonywane są z betonu żywicznego i blachy ocynkowanej. Niekoniecznie posiadają one syfon, mogą być podłączone bezpośrednio do rur np. kanalizacji deszczowej.

Zadania odpływów liniowych we wnętrzach

Odpływy liniowe wewnętrzne (nazwane także rynienkami prysznicowymi, łazienkowymi czy listwą odpływową) stanowią naturalne rozwinięcie odpływu punktowego, czyli popularnej kratki ściekowej. Odwodnienie liniowe może być montowane pod prysznicem, w środku pomieszczenia albo też przy samej ścianie łazienki. Lokalizacja jest dość dowolna, dlatego coraz częściej takie rozwiązania proponowane są przez projektantów w nowoczesnych rozwiązaniach.

Dzięki odpływom liniowym możemy zrezygnować np. z progów przy wejściu do kabiny, a w jej wnętrzu nie musimy robić wielopłaszczyznowych (kopertowych) spadków powierzchni.

Odpływy liniowe wykonywane są zwykle z nierdzewnych surowców (stali szlachetnej), mogą być wyposażone w uszczelniające kołnierze czy mankiety oraz nóżki ułatwiające poziomowanie, także posiadają syfony.

Wykonanie odwodnienia liniowego w łazience

Liniowe odpływy najczęściej stosowane są w nowoczesnych i praktycznych łazienkach. Pierwszym zadaniem przy tworzeniu takiego odpływu jest wykonanie odpowiedniego podejścia kanalizacyjnego. Powinniśmy zapewnić odpowiedni,czyli 2,5 % spadek dla rur, odprowadzających wodę. Rury te nie powinny się przecinać z belkami stropowymi, bo to mogłyby je osłabić.

Tworzenie podejścia zależy to od rodzaju podłogi w naszej łazience. Jeśli jest to tzw. podłoga na gruncie, wówczas powinniśmy najpierw zamontować podejście kanalizacyjne, a dopiero później betonować podłogę, montować syfon i układać wierzchnią warstwę jastrychu.

Przy podłodze ułożonej na stropie gęstożebrowym (najczęstszym w domkach jednorodzinnych) montujemy podejście kanalizacyjne na etapie wykonywania stropu. Umieszczamy je w sporej (bo ok. 25 cm) grubości tworzonego stropu. Możemy też montować podejście przed zabetonowaniem stropu, tworząc rynienkę z elementami przyłączeniowymi. Odpowiednie rury mogą być także poprowadzone w kanałach pustaków między żebrami stropu.

W monolitycznym stropie (grubość ok. 15 cm) nie zmieszczą się rury odprowadzające i syfon, dlatego podejście kanalizacyjne poprowadzić można np. pod stropem i osłonić np. podwieszanym sufitem. Można ewentualnie podnieść poziom dna natrysku.

Przy montażu istotnym elementem jest to, aby odpływ znajdował się zawsze nieco wyżej, niż miejsce połączenia z pionem kanalizacyjnym. Warto pamiętać o tym aby ciek odwodnienia liniowego był położony poniżej poziomu płytek, wykańczających posadzkę.porkywa odwodnienia liniowego dursan castorama

W odwodnieniu liniowym ukształtowanie spadku (2,5 %) w kierunku odpływu, powinno być wykonane z jednej strony, albo też z dwóch stron, zależnie od umiejscowienia kanału odpływu. Przy odwodnieniach punktowych, niezbędne były spadki aż z 4 stron, po około 1,5 % . Pochyłość zwykle kształtujemy z układanej na deskowaniu, około 5 – 6 cm warstwy jastrychu. 

Po stwardnieniu jastrychu, miejsca odpływu syfonu zaklejamy taśmą uszczelniającą, a na ścianach oraz całej podłodze wykonujemy izolację przeciwwodną, np. z folii w płynie. Możemy nanosić ją wałkiem lub pędzlem na beton i ściany, najlepiej do wysokości minimum 1,5 m. Warto także uszczelnić i zabezpieczyć wszystkie narożniki.

Dopiero na tak przygotowanym podłożu możemy układać wybrane wykończenie, np. w formie kafelek, pamiętając o tym, aby ich układanie rozpocząć od strony odpływu. Do spoinowania płytek warto używać elastycznych wodoodpornych środków. Polecane są spoiny epoksydowe, bo mimo że są droższe, nie wykruszają się i nie wymywają, dzięki czemu na długo pozostają długo bardzo szczelne.

 

Data publikacji: 27.08.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Odwodnienie liniowe w domu i wokół niego

Odwodnienie liniowe w domu i wokół niego
Zastosowanie odwodnienia liniowego jest wygodnym rozwiązaniem, które stosujemy zarówno we wnętrzach budynków, jak i w ich pobliżu. Trudno przecenić je...
Czytaj więcej

Jak zapewnić sprawny odpływ wody

Jak zapewnić sprawny odpływ wody
Wykorzystanie wody opadowej znacząco wpłynie na oszczędności w naszym gospodarstwie domowym. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku nie tylko jej z...
Czytaj więcej

Jak odprowadzać wodę z tarasów i balkonów

Jak odprowadzać wodę z tarasów i balkonów
Aby nasz balkon lub taras służył nam nieprzerwanie przez wiele lat, niezbędna jest właściwa jego konstrukcja oraz poprawne wykonanie niezbędnych prac....
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać odwodnienie liniowe