Zapominamy o sprawdzeniu wydajności naszej studni
Jak sprawdzać tę wydajność? Jeśli mamy do czynienia z fachową ekipą, to próba powinna wyglądać następująco: sprawdzamy pracę studni odpompowując z niej wodę przez przynajmniej 1 godzinę. Jeśli intensywność czerpania wody ma być odpowiednio wysoka – czyli taka, która zapewni nam normalną wydajność podczas użytkowania – to powinna wynosić ok 1 m³/h.
Nie przeprowadzamy badania jakości wody
Wydajność naszej studni to jedno, a jakość wody to drugie. Sprawdzamy ją nie tylko oceniając wygląd wody (np. patrząc, czy jest przezroczysta), ale również po zapachu oraz smaku. Takie wstępne badanie pokaże nam, czy woda jest wystarczająco miękka i czy nie zawiera dużej ilości związków żelaza. To pierwszy etap, w drugim konieczna będzie także analiza składu wody przeprowadzona przy udziale specjalistycznych urządzeń.
Wykonujemy odwiert – a czy uszczelniliśmy rurę osłonową?
Uszczelnienie rury ma o tyle znaczenie, że zapobiega późniejszemu spływaniu wody z wyżej położonych poziomów. Jednym słowem, woda nie miesza się z wodą użytkową. Pamiętajmy o tym chociażby dlatego, że woda zaskórna często może zawierać niebezpieczne zanieczyszczenia biologiczne.
I znowu uszczelnienie – tym razem przewodu elektrycznego zasilającego silnik pompy głębinowej
Przewód elektryczny nie służy nam ani do opuszczania pompy, ani do innych obciążeń, które mogłyby go uszkodzić. Zawsze pamiętajmy, żeby możliwie najbardziej zredukować naprężenia naszego przewodu np. dzięki mocowaniu do niego plastikowych obejm.
Przewody elastyczne - najlepszy sposób na łączenie rur
Łączenie rur przy pomocy przewodów elastycznych zapobiega przenoszeniu drgań na instalację oraz rozszczelnieniu się połączeń. Stosuje się ją wówczas, gdy instalacja wodna zasilana jest przez pompę powierzchniową (zasysającą).
Pompa jednofazowa? A może lepiej trójfazowa?
W typowych silnikach jednofazowych o mocy 1–1,5 kW przy rozruchu pobór prądu może sięgać nawet 20–30 A (zabezpieczenie instalacji elektrycznej w takim przypadku powinny stanowić wyłączniki nadprądowe, typu C o odpowiednim prądzie nominalnym). Przy większej mocy lepiej zdecydować się na pompy z silnikiem trójfazowym, co istotnie zmniejszy wartość prądu rozruchu.
Hydrofor studni za blisko pomieszczeń mieszkalnych
Działanie hydroforu jest dosyć głośne. Jeśli ustawimy go zatem zbyt blisko domu, będziemy słyszeć na co dzień denerwujący nas hałas. Hydrofor najlepiej zainstalować nad studzienką zewnętrzną w miejscu wyciszonym.