Produkty

Stacje zmiękczające wodę – jak działają?

Stacje zmiękczające wodę – jak działają?

Twarda woda jest zmorą wielu z nas. Jej działanie wpływa niekorzystnie na naszą skórę i włosy, zwiększa zużycie energii elektrycznej, powoduje szybsze niszczenie sprzętu AGD i elementów instalacji sanitarnej, zwiększa zużycie detergentów i psuje smak potraw. Na szczęście z powyższymi problemami możemy sobie poradzić na kilka sposobów. Jednym z nich są stacje zmiękczające wodę.

stacja zmiękczająca wodęTwardość zgodna z normą

Według polskich norm twardości wody, nie powinna ona zawierać związków wapnia i magnezu w ilościach większych niż 500 mg CaCO3/dm3. Z nadmierną twardością wody możemy się jednak borykać, jeśli ilość powyższych związków przekracza 350 CaCO3/dm3. Chcąc określić stopień twardości wody w naszej instalacji, powinniśmy skorzystać z usług laboratoriów terenowych lub stacji sanitarno-epidemiologicznych. Możemy też spróbować dokonać tego samodzielnie, wykorzystując test paskowy lub kropelkowy.

Stacje zmiękczające wodę

Urządzenia te składają się z butli ciśnieniowej, głowicy sterującej i wypełnienia z żywicy kationitowej. To właśnie ten ostatni element jest odpowiedzialny za usuwanie z wody jonów podnoszących jej twardość. Stacje zmiękczające, doposażone w elektroniczne programatory, są w stanie usunąć nadmiar związków wapnia i magnezu do poziomu, który odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Urządzenia te mogą być też wspierane przez filtry, które zmiękczają wodę w konkretnym ujęciu – kuchni, łazience czy pralni.

Rozwiązanie na plus

Mimo złożonej konstrukcji, stacje zmiękczające posiadają kompaktową budowę. Są też stosunkowo niewielkich rozmiarów, dlatego swobodnie możemy wykorzystać je w przypadku domu jednorodzinnego. Ich największą zaletą jest wyjątkowo skuteczne eliminowanie niepożądanych związków, które zaburzają odpowiedni poziom twardości wody, poprzez uprzednie eliminowanie nadmiaru żelaza i manganu. Wykorzystanie tych urządzeń podnosi nie tylko bezpieczeństwo i komfort użytkowanie wody, ale chroni także instalacje grzewcze, jednocześnie zmniejszając zużycie energii i związane z tym koszty. Oszczędzamy także na środkach piorących i myjących, których w przypadku twardej wody trzeba zużywać znacznie więcej – zarówno jeśli mówimy o praniu ubrań, myciu naczyń, jak i zażywaniu kąpieli.zmiękczacz wody

Rozwiązanie na minus

Zakup tego typu urządzeń wiąże się przede wszystkim ze stosunkowo dużym wydatkiem. Stacje zmiękczające wodę wymagają także okresowej regeneracji. Jak jednak wspomnieliśmy, podczas ich użytkowania możemy liczyć na znaczne oszczędności. Większym zmartwieniem może być fakt, iż zmiękczona woda posiada większą zawartość sodu, który niekorzystnie wpływa na ludzkie zdrowie, a szczególnie tych osób, które w swojej diecie stosują mniejsze ilości soli. W takim przypadku ważne jest stosowanie programatorów, pozwalających regulować twardość wody w danej instalacji.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Twarda woda - dlaczego warto ją zmiękczać?

Twarda woda - dlaczego warto ją zmiękczać?
Twarda woda występuje w znacznej części naszego kraju – jakie może mieć skutki i czy warto zadbać o jej zmiękczenie?
Czytaj więcej

Filtry do wody, rodzaje i zastosowanie

Filtry do wody, rodzaje i zastosowanie
Współcześnie mamy tę wygodę, że woda jest łatwo dostępna, ale i tę niedogodność, że jest ona coraz bardziej zanieczyszczona. W wodzie pitnej, dostarcz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Stacje zmiękczające wodę – jak działają?