Twarda woda to nie tylko gorszy smak potraw i napojów przygotowywanych z jej użyciem – to także zagrożenie działania wielu urządzeń elektrycznych, w tym kotłów i podgrzewaczy wody. W Polsce średnia twardość wody wynosi 18° dH (z niem. Grad deutscher Härte), czyli jest ona uznana za wodę twardą (od 15 do 21 dH).
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie korzyści płyną z zastosowania zmiękczaczy wody. Oto część z nich:
- Stosując zmiękczacze wody, zmniejszamy zużycie detergentów oraz środków odkamieniających, które często dodawane są do każdego prania. Dzieje się tak dlatego, że miękka woda poprawia rozpuszczalność detergentów i pozwala stosować mniejsze dawki dla uzyskania takiego samego efektu czyszczącego w przypadku zastosowania twardej wody.
- Jeśli zamontujemy zmiękczacz przy głównym ujęciu wody, instalacje wodne będą mniej narażone na uszkodzenia, mogące powstać poprzez osady kamienne. Pozwala to też uniknąć powstawania kamienia kotłowego, który w znaczy sposób zmniejsza wydajność i żywotność urządzeń grzewczych.
- Zamontowanie zmiękczacza wody może zwiększyć wydajność podgrzewacza wody nawet do 20%, co może przełożyć się na dużą oszczędność i znacznie zmniejszy awaryjność tych urządzeń.
- Miękka woda znacznie zmniejsza tez ryzyko uszkodzeń sprzętów AGD – w tym pralek, zmywarek lub też czajników elektrycznych. Zmniejsza też konieczność regularnego odkamieniania i mechanicznego usuwania powstałych osadów.
- Miękka woda poprawia rozpuszczalność i pienienie się kosmetyków i środków myjących – co pozwala ograniczyć ich zużycie i zwiększyć wydajność podczas prania czy mycia. Ponadto prane tkaniny są delikatne, zachowują intensywne kolory, a my nie musimy stosować dodatkowych zmiękczaczy do tkanin.
- Po kąpieli w miękkiej wodzie skóra jest delikatna, a włosy miękkie i aksamitne. W przypadku twardej wody – naskórek często jest wysuszony i podrażniony, a włosy są matowe i szorstkie. Zmiękczacze wody będą więc szczególnie docenione przez osoby o delikatnej i wrażliwej skórze.
- Także myjąc naczynia w miękkiej wodzie, zmniejszamy ryzyko pojawienia się kamiennych osadów. Umyte naczynia będą czyste, błyszczące.
- Miękka woda zmniejsza problem powstawania kamiennych osadów na armaturze – co skróci czas przeznaczony na sprzątanie i pozwoli uniknąć mozolnego szorowania i niszczenia delikatnych powierzchni.
- Zmiękczona woda jest odpowiednia do podlewania większości roślin domowych i ogrodowych, pozytywnie wpływając na ich wegetację.
- Miękka zmniejsza jest smaczna – nie zmieniając smaku przygotowywanych potraw i napojów (co się zdarza przy zastosowaniu twardej wody), a do tego zmniejsza ryzyko pojawienia się kamicy.