Produkty

Twarda woda - dlaczego warto ją zmiękczać?

Twarda woda - dlaczego warto ją zmiękczać?

Twarda woda występuje w znacznej części naszego kraju – jakie może mieć skutki i czy warto zadbać o jej zmiękczenie?

Twarda woda to nie tylko gorszy smak potraw i napojów przygotowywanych z jej użyciem – to także zagrożenie działania wielu urządzeń elektrycznych, w tym kotłów i podgrzewaczy wody. W Polsce średnia twardość wody wynosi 18° dH (z niem. Grad deutscher Härte), czyli jest ona uznana za wodę twardą (od 15 do 21 dH).

mapa twardości PolskaCoraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie korzyści płyną z zastosowania zmiękczaczy wody. Oto część z nich:

- Stosując zmiękczacze wody, zmniejszamy zużycie detergentów oraz środków odkamieniających, które często dodawane są do każdego prania. Dzieje się tak dlatego, że miękka woda poprawia rozpuszczalność detergentów i pozwala stosować mniejsze dawki dla uzyskania takiego samego efektu czyszczącego w przypadku zastosowania twardej wody.

- Jeśli zamontujemy zmiękczacz przy głównym ujęciu wody, instalacje wodne będą mniej narażone na uszkodzenia, mogące powstać poprzez osady kamienne. Pozwala to też uniknąć powstawania kamienia kotłowego, który w znaczy sposób zmniejsza wydajność i żywotność urządzeń grzewczych.

- Zamontowanie zmiękczacza wody może zwiększyć wydajność podgrzewacza wody nawet do 20%, co może przełożyć się na dużą oszczędność i znacznie zmniejszy awaryjność tych urządzeń.

- Miękka woda znacznie zmniejsza tez ryzyko uszkodzeń sprzętów AGD – w tym pralek, zmywarek lub też czajników elektrycznych. Zmniejsza też konieczność regularnego odkamieniania i mechanicznego usuwania powstałych osadów.

- Miękka woda poprawia rozpuszczalność i pienienie się kosmetyków i środków myjących – co pozwala ograniczyć ich zużycie i zwiększyć wydajność podczas prania czy mycia. Ponadto prane tkaniny są delikatne, zachowują intensywne kolory, a my nie musimy stosować dodatkowych zmiękczaczy do tkanin.zmiękczacz wody Blyss

- Po kąpieli w miękkiej wodzie skóra jest delikatna, a włosy miękkie i aksamitne. W przypadku twardej wody – naskórek często jest wysuszony i podrażniony, a włosy są matowe i szorstkie. Zmiękczacze wody będą więc szczególnie docenione przez osoby o delikatnej i wrażliwej skórze.

- Także myjąc naczynia w miękkiej wodzie, zmniejszamy ryzyko pojawienia się kamiennych osadów. Umyte naczynia będą czyste, błyszczące.

- Miękka woda zmniejsza problem powstawania kamiennych osadów na armaturze – co skróci czas przeznaczony na sprzątanie i pozwoli uniknąć mozolnego szorowania i niszczenia delikatnych powierzchni.

- Zmiękczona woda jest odpowiednia do podlewania większości roślin domowych i ogrodowych, pozytywnie wpływając na ich wegetację.

- Miękka zmniejsza jest smaczna – nie zmieniając smaku przygotowywanych potraw i napojów (co się zdarza przy zastosowaniu twardej wody), a do tego zmniejsza ryzyko pojawienia się kamicy.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Zdrowa woda z kranu – czy to możliwe?

Zdrowa woda z kranu – czy to możliwe?
Nowoczesne technologie, jakie stosowane są obecnie w wodociągach, pozwalają efektownie i skutecznie oczyścić wodę z zanieczyszczeń. Dzięki temu w nasz...
Czytaj więcej

Filtr z odwróconą osmozą – co warto o nim wiedzieć?

Filtr z odwróconą osmozą – co warto o nim wiedzieć?
Nie ulega wątpliwości, że picie wody prosto z kranu nie jest najlepszym pomysłem. To właśnie dlatego instalujemy w kranach specjalne filtry, któ...
Czytaj więcej

6 powodów, dla których warto korzystać ze zmiękczaczy do wody

6 powodów, dla których warto korzystać ze zmiękczaczy do wody
Mówiąc o twardej wodzie, zazwyczaj mamy na myśli wodę, w której znajduje się wiele soli i metali. Jony wapnia i magnezu, ze względu na posiadanie różn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Twarda woda - dlaczego warto ją zmiękczać?