Produkty

Co wybrać: kominek z wkładem czy otwarty?

Co wybrać: kominek z wkładem czy otwarty?

Co będzie lepsze – bezpieczne i wygodne kominki zamknięte, czy też z otwartym paleniskiem i magią żywego ognia? Oto kilka porad, które mogą ułatwić nam dokonanie odpowiedniego wyboru.

zabudowany kominekOd czego zależy wybór?

Istotną kwestią w dokonaniu odpowiedniego wyboru będzie określenie, jakim celom służyć ma nasz kominek i jak często zamierzamy go używać.

Jeśli cenimy naturalny nastrój i magię żywego ognia, a przy tym lubimy hołdować tradycji – powinniśmy wybrać kominek otwarty. Jednak otwartym kominkiem nie ogrzejemy, a jedynie okresowo dogrzejemy dom. Tradycyjny kominek sprawdzi się, o ile będzie miał nam służyć jedynie okazjonalnie, bardziej dla podkreślenia nastroju, stworzenia klimatu i żywej dekoracji, niż w celach użytkowych.

Jeżeli zależy nam na wspomaganiu albo wprzęgnięciu kominka w regularny system ogrzewania domu – warto pomyśleć o wkładzie kominkowym. Spalanie w kominku zamkniętym jest znacznie efektywniejsze i dostarczyć może dużej ilości ciepła, nawet na potrzeby całego domu.

Zalety i wady otwartego kominka

Największą zaletą tradycyjnego kominka jest wyjątkowy nastrój, jaki wprowadza do wnętrz. Pozwala podziwiać naturalny ogień w bezpośredniej bliskości, włącznie z zapachami i odgłosami przypominającymi naturalne ognisko na łonie natury. Otoczenie otwartego kominka może stać się wyjątkowym miejscem spotkań rodzinnych, skłaniającym do konwersacji czy relaksu w obecności jednego z żywiołów.

Wadą otwartych kominków jest niska sprawność energetyczna paleniska. Większość ciepła wychodzi kominem na zewnątrz, a z wnętrza wypompowywane są duże masy powietrza. Regulowanie procesu spalania jest tu prawie niemożliwe. Sama budowa otwartego kominka jest dość kłopotliwa. Jego konstrukcja wymaga zachowania odpowiednich proporcji paleniska dopasowanych do kubatury wnętrza, zachowania odpowiednich kątów nachylenia, właściwych przekrojów czy wysokości komina.

Kominek otwarty po wygaszeniu drewna nie jest w stanie utrzymać ciepła w pomieszczeniu dłużej niż kilkadziesiąt minut. Wymaga on stałego nadzoru, zachowania ostrożności i konieczności bezpiecznego wygaszenia.

Zalety i wady kominka z wkładem

Jego główną zaletą jest znacznie większa wydajność energetyczna. Nawet prosty wkład kominkowy znacznie skuteczniej przekazuje ciepło do pomieszczeń. Z takiej samej ilości spalonego drewna wkład zamknięty dostarczy nam kilkakrotnie więcej ciepła niż kominek otwarty, ma bowiem kilkakrotnie większą sprawność i jest znacznie oszczędniejszy.

Kominek z wkładem może stanowić albo podstawowe, albo dodatkowe źródło ciepła w domu. Jeśli zamontujemy wkład zwykły, będzie ogrzewał jedno pomieszczenie, w którym został zainstalowany. Gdy zastosujemy wkład kominkowy z systemem DGP, dzięki kominkowi będzie ogrzewany cały dom, a przy wkładzie z płaszczem wodnym dodatkowo ogrzejemy wodę.

Zamknięty kominek to także większe bezpieczeństwo użytkowania, nie ma przy nim konieczności stałego nadzoru czy potrzeby dokładnego wygaszania. Z racji wolniejszego i dokładniejszego spalania, w kominkach z wkładem powstaje mniejsza ilość popiołu. Nie istnieje tu ryzyko wdmuchiwania popiołu czy innych drobinek do wnętrza pomieszczenia.

Mamy też możliwość wpływu na tempo spalania poprzez regulację dopływu powietrza czy dozowanie uchylenia szybu. W kominkach zamkniętych wysokiej klasy spalanie drewna może trwać nawet ponad 10 godzin.

Wadą kominka z wkładem będzie brak bezpośredniego widoku ognia, naturalnych zapachów i odgłosów palenia drewna.

Co się bardziej opłaca?

Mimo że kominek otwarty jest tańszy w zakresie kosztów budowy, to jednak przy częstej eksploatacji okazuje się rozwiązaniem znacznie droższym od kominka z wkładem. Niska wydajność i duże spalanie drewna przy niewielkim uzysku ciepła sprawiają, że tradycyjny kominek jest mniej opłacalny. Jeśli jednak cenimy wyjątkowy nastrój naturalnego paleniska, warto przynajmniej na działce, w ogrodzie czy domku letniskowym postawić tradycyjny, otwarty kominek.akcesoria kominkowe

Ciekawostki historyczne

Najstarsze kominki były znacznie większe od znanych nam dzisiaj. Często budowano je na planie półkola, wraz z okapem. Najczęściej umieszczano je na ścianach szczytowych domostw, bo ułatwiało to wyprowadzenie komina.

Kominki budowano z wyciosanego kamienia, a palenisko wykładano cegłami lub gliną. Z czasem zaczęto pochylać konstrukcje ścian bocznych kominków pod kątem 45°. Zwiększyło to ich wydajność cieplną, dzięki czemu mogły być coraz mniejsze.

Kominki zaczęto ozdobnie oprawiać marmurem lub brązem. Najbardziej dekoracyjne modele pochodzą z epoki renesansu.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych
Kominki elektryczne, które wykorzystują nowoczesne technologie, wytwarzają idealną imitację płomieni, dzięki czemu mogą stanowić dekorację niemal każd...
Czytaj więcej

Jaki kominek do małego mieszkania?

Jaki kominek do małego mieszkania?
Kominek to ten element instalacji grzewczej, który oprócz prymarnej funkcji dostarczania ciepła domostwu, tworzy również odpowiedni nastrój, tak bardz...
Czytaj więcej

Atrapa zamiast prawdziwego kominka

Atrapa zamiast prawdziwego kominka
Wnętrze ciepłe, przepełnione rodzinną atmosferą, idealnie udekorowane i posiadające wszystkie te elementy, które czynią je pięknym, ale i funkcjonalny...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co wybrać: kominek z wkładem czy otwarty?