Produkty

Jak wybrać komin do kominka

Jak wybrać komin do kominka

Podczas wyboru sposobu ogrzewania naszych mieszkań kierujemy się różnymi przesłankami – dla jednych najważniejsza jest skuteczność grzewcza, dla innych niskie ceny eksploatacji, zaś dla estetów najbardziej istotny jest atrakcyjny wygląd instalacji. Każda z tych grup zadowolona będzie więc z ogrzewania kominkowego, które łączy wszystkie najważniejsze cechy dobrego ogrzewania. Jednak decydując się na kominek w domu, należy zadbać o bezpieczeństwo podczas jego użytkowania. Jak zatem wybrać komin do kominka, który będzie najlepiej sprawdzał się w naszym domu?

komin metalowyMateriał wykonania

Ogrzewanie kominkowe opiera się na spalaniu materiałów opałowych, w związku z czym powoduje tworzenie się wyjątkowo wysokich temperatur. Temperatura odprowadzanego dymu sięga od 350 aż do 1200°C (podnosi się, jeśli komin wypełnia sadza), w związku z czym należy zadbać, aby materiał wykonania komina był wytrzymały i niewrażliwy na szkodliwe działanie gorącego powietrza.

Materiał wykonania ma też znamienny wpływ na szczelność konstrukcji – murowane kominy nie gwarantują idealnej nieprzepuszczalności, gdyż spoiny powstałe podczas łączenia cegieł mogą okazać się niedokładne. Podsumowując, komin powinien być wykonany z ceramiki lub stali -te dwa materiały najlepiej sprawdzą się w tej sytuacji.

Odpowiednie wymiary

Bardzo ważne jest ustalenie odpowiedniej średnicy przewodu kominowego – decyduje ona o właściwym przepływie dymu. Wymierza się ją, biorąc pod uwagę długość komina oraz moc kominka, jednak można przyjąć, że dobrze dobrana średnica przewodu powinna odpowiadać wielkości króćca wylotu spalin z wkładu. Dodatkowo komin powinien mieć 4 metry wysokości (licząc od paleniska kominka), a także wystawać minimum 30 cm nad dachem, jeśli został pokryty niepalnym materiałem. Jeśli nie, wówczas jego wysokość należy wydłużyć o kolejne 30 cm – wszystkie te wymiary decydują o naszym bezpieczeństwie podczas ogrzewania domu.

Ustawienie komina

Aby zagwarantować odpowiednie odprowadzanie spalin, komin w miarę możliwości powinien stać pionowo. Dopuszczane są maksymalnie 2 odchylenia nieprzekraczające 30°. W przeciwnym wypadku nie będzie zachowany odpowiedni ciąg i dym będzie zalegał i odkładał się na ścianach komina lub wracał do pomieszczenia, stwarzając zagrożenie.

Inne wymogitrójnik kominowy z aluminium

Bezpieczeństwo podczas użytkowania komina zapewnia także odpowiednie zabezpieczenie wylotu – zastosowanie siatki przeciwiskrowej zapobiegnie przypadkowemu podpaleniu pokrycia dachu (jeśli nie został wykonany z niepalnych materiałów). Zwróćmy także uwagę, żeby komin posiadał wyczystkę, gdyż prawidłowe i regularne czyszczenie przewodu kominowego ogranicza gromadzenie się sadzy stwarzającej zagrożenie pożarowe.

Data publikacji: 05.08.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy
Powodów złego funkcjonowania przewodu kominowego może być wiele, ale recepta jest ta sama – trzeba poprawić niepokojący stan rzeczy. Idealnie by...
Czytaj więcej

Z czego składa się system DGP?

Z czego składa się system DGP?
System DGP jest ekonomicznym i coraz popularniejszym systemem ogrzewania pomieszczeń i wykorzystania ciepła wytwarzanego w kominku. Czym się charakter...
Czytaj więcej

Jak wykończyć komin – przegląd materiałów

Jak wykończyć komin – przegląd materiałów
Komin jest zwieńczeniem naszego dachu, kropką nad „i”, którą stawiamy nad wykończeniem naszego budynku mieszkalnego. Nic dziwnego zatem, ż...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać komin do kominka