Materiał wykonania
Ogrzewanie kominkowe opiera się na spalaniu materiałów opałowych, w związku z czym powoduje tworzenie się wyjątkowo wysokich temperatur. Temperatura odprowadzanego dymu sięga od 350 aż do 1200°C (podnosi się, jeśli komin wypełnia sadza), w związku z czym należy zadbać, aby materiał wykonania komina był wytrzymały i niewrażliwy na szkodliwe działanie gorącego powietrza.
Materiał wykonania ma też znamienny wpływ na szczelność konstrukcji – murowane kominy nie gwarantują idealnej nieprzepuszczalności, gdyż spoiny powstałe podczas łączenia cegieł mogą okazać się niedokładne. Podsumowując, komin powinien być wykonany z ceramiki lub stali -te dwa materiały najlepiej sprawdzą się w tej sytuacji.
Odpowiednie wymiary
Bardzo ważne jest ustalenie odpowiedniej średnicy przewodu kominowego – decyduje ona o właściwym przepływie dymu. Wymierza się ją, biorąc pod uwagę długość komina oraz moc kominka, jednak można przyjąć, że dobrze dobrana średnica przewodu powinna odpowiadać wielkości króćca wylotu spalin z wkładu. Dodatkowo komin powinien mieć 4 metry wysokości (licząc od paleniska kominka), a także wystawać minimum 30 cm nad dachem, jeśli został pokryty niepalnym materiałem. Jeśli nie, wówczas jego wysokość należy wydłużyć o kolejne 30 cm – wszystkie te wymiary decydują o naszym bezpieczeństwie podczas ogrzewania domu.
Ustawienie komina
Aby zagwarantować odpowiednie odprowadzanie spalin, komin w miarę możliwości powinien stać pionowo. Dopuszczane są maksymalnie 2 odchylenia nieprzekraczające 30°. W przeciwnym wypadku nie będzie zachowany odpowiedni ciąg i dym będzie zalegał i odkładał się na ścianach komina lub wracał do pomieszczenia, stwarzając zagrożenie.
Inne wymogi
Bezpieczeństwo podczas użytkowania komina zapewnia także odpowiednie zabezpieczenie wylotu – zastosowanie siatki przeciwiskrowej zapobiegnie przypadkowemu podpaleniu pokrycia dachu (jeśli nie został wykonany z niepalnych materiałów). Zwróćmy także uwagę, żeby komin posiadał wyczystkę, gdyż prawidłowe i regularne czyszczenie przewodu kominowego ogranicza gromadzenie się sadzy stwarzającej zagrożenie pożarowe.