Kiedy zaplanować montaż kominka
Najmniej problemów z montażem kominka mają osoby, które są na etapie projektu budowlanego własnego domu. W tym momencie najłatwiej jest wybrać odpowiednie miejsce, które będzie w pełni dla nas dogodne. W dużo gorszej sytuacji są mieszkańcy gotowych już budynków i mieszkań, którzy rozważają montaż kominka. Warunki techniczne istniejącej zabudowy zwykle ograniczają możliwość jego usytuowania, a niekiedy nawet całkowicie ją wykluczają. W takiej sytuacji można zrezygnować z tradycyjnego kominka na rzecz kominka gazowego, wyposażonego w zamkniętą komorę spalania. Głównym problemem jest tutaj podłączenie do instalacji gazowej, jednak tego typu kominek można zamontować w dowolnym miejscu w mieszkaniu bez konieczności gruntownej jego przebudowy. W tym wypadku nie ma konieczności podłączenia do komina, wystarczy bowiem przewód odprowadzający spaliny.
Wymogi techniczne w miejscu montażu kominka
Prawo budowlane określa dokładne warunki, jakie powinny być spełnione, abyśmy mogli zainstalować w swoim mieszkaniu tradycyjny kominek. Dlatego też jego budowę i montaż powinniśmy zlecić specjalistom w tej dziedzinie, którzy znają dokładnie obowiązujące przepisy i biorą odpowiedzialność za wykonaną pracę. Wybierając miejsce usytuowania naszego kominka, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dostęp do przewodu kominowego oraz to, czy jest on dostosowany do typu wybranego przez nas kominka. Należy zwrócić także uwagę na wytrzymałość podłoża bądź stropu w miejscu, w którym chcemy umieścić kominek. W tym celu powinniśmy wiedzieć, jaki model dokładnie nas interesuje i znać jego przybliżoną wagę. Pomieszczenie z kominkiem powinno mieć możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz za pomocą odpowiedniego przewodu. W pobliżu miejsca umieszczenia kominka nie mogą prowadzić żadne przewody instalacji elektrycznej bądź hydraulicznej. Pod kominkiem i w obrębie 60 cm przed nim podłoga powinna być również zabezpieczona niepalnym materiałem
Gdzie umieścić kominek
Poza wymogami technicznymi, które są kluczowe dla bezpieczeństwa korzystania z kominka, ważna jest także jego funkcjonalność. Kominek powinien zostać usytuowany w miejscu, w którym nie będzie utrudniał poruszania się po domu i do którego będziemy mieli jednocześnie swobodny dostęp.
- W zależności od naszych upodobań możemy zainstalować go w głównym miejscu salonu, bezpośrednio w ścianie, aby stanowił ważny element dekoracyjny. Będzie on wtedy w centrum życia rodzinnego i spotkań ze znajomymi.
- Jeżeli zależy nam na kameralnym kąciku, zamontujmy kominek w narożniku pokoju (z paleniskiem widocznym z dwóch stron) lub wyodrębnijmy aneks kominkowy. Uzyskamy wtedy zaciszne miejsce wypoczynkowe.
- Kominek można również wykorzystać w roli separatora przestrzeni, który będzie oddzielał np. jadalnię od części wypoczynkowej mieszkania. Sprawdzą się tutaj kominki z paleniskiem widocznym z czterech stron.
- Jeśli lubimy podziwiać krajobraz za oknem, zamontujmy kominek na tej samej ścianie, na której znajduje się okienna wnęka. Będziemy mogli siedzieć przy kominku, spoglądając jednocześnie na zewnątrz.
- Pamiętajmy też, aby odpowiednio wybrać miejsce kominka względem telewizora. Najlepiej umieścić je na tych ścianach, by odblaski palącego się ognia nie odbijały się na ekranie telewizora.