Produkty

Jak zabezpieczyć konstrukcje żelbetowe

Jak zabezpieczyć konstrukcje żelbetowe

Konstrukcje żelbetowe to nieodłączny element każdej większej budowy. Nieważne, czy ma ona charakter prywatny, czy przemysłowy. W języku budowlanym jest to połączenie betonu oraz stali, które pozwala na wykorzystanie najlepszych cech obu tych materiałów. W końcowym rozrachunku zapewniają one trwałość konstrukcji oraz są odporne na działanie zmian temperatur. Warunek jest tylko jeden, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć – najlepiej przy użyciu preparatów ochronnych.

Stal znajdująca się w betonie pozwala nie tylko na zwiększenie nośności tego powszechnego materiału, jakim jest żelbeton, ale przede wszystkim chroni przed działaniem sił rozciągających i zginających.

konstrukcja żelbetonowaAby jednak żelbet mógł dobrze spełniać wszystkie swoje funkcje, należy go odpowiednio zabezpieczyć. Stalowe zbrojenia są chronione przed korozją przez otulinę. Jednak w zależności od środowiska, w jakim żelbet pracuje, narażony jest w szczególności na niszczący proces karbonatyzacji, czyli oddziaływania m.in dwutlenku węgla z powietrza oraz innych gazów. To one powodują, że powierzchnia betonu staje się porowata i obniżają się jej właściwości wytrzymałościowe. W rezultacie wpływa to na przyspieszony procesu korozji.

To właśnie dlatego, powierzchnie betonu warto zaimpregnować i zabezpieczyć odpowiednią powłoką. Jaka powłoka da żelbetonowi największe zabezpieczenie?

Siatka zbrojeniowaWzmocnienie żelbetu wykonujemy impregnatem ze środkami hydrofobizującymi. Ograniczamy tym samym wnikanie agresywnych gazów w głąb materiału i otrzymujemy ciekawą formę dekoracyjną, pasującą do danej koncepcji architektonicznej.

Pierwszą warstwę preparatu zawsze stanowi bloker, który chroni powierzchnię przed wodą i parą wodną. Środek, dzięki innowacyjnej recepturze, pozwala na malowanie świeżych, nie w pełni wysezonowanych powierzchni. Znacznie poprawia to przyczepność i mrozoodporność konstrukcji żelbetowych. Preparat blokuje także transport wody i soli, ogranicza brudzenie i porastanie ścian mchami i glonami oraz zabezpiecza je przed nasiąkaniem wodą.

Nakładanie produktu ochronnego odbywa się tradycyjnie przy pomocy pędzla lub mechanicznie – natryskiem.

Preparat ochronny do konstrukcji żelbetowych zadziała tylko wówczas, gdy malowana powierzchnia będzie czysta i sucha, bez widocznych spękań. Przed podjęciem prac renowacyjnych należy zatem usunąć wszystkie słabo związane i łuszczące się stare powłoki farb.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Co to jest strop teriva?

Co to jest strop teriva?
Strop teriva to coraz bardziej popularny rodzaj stropu, czyli układu konstrukcyjnego, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Z...
Czytaj więcej

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie

Beton sprężony – właściwości i zastosowanie
Stojąc przed wyzwaniem zbudowania własnego domu, zapewne zależy nam na tym, by wysoka jakość zastosowanych materiałów szła w parze z korzystną ...
Czytaj więcej

Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?

Siatka zbrojeniowa na wylewce – jaka jest jej funkcja?
Z siatki zbrojeniowej możemy skorzystać, wykonując wylewkę w pomieszczeniu. W ten sposób poprawimy jej wytrzymałość i sprawimy, że stanie się m...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć konstrukcje żelbetowe