Jak zaprojektować przydomowe boisko do piłki nożnej

Przydomowy teren zielony zachęca do wyjścia z budynku nie tylko przy okazji grillowania, ale także uprawiania sportów. Pomocne w tym będzie profesjonalnie urządzone boisko, na którym w gronie rodziny i znajomych urządzimy prawdziwe mistrzostwa piłki nożnej. Tym sposobem komputerowe odpowiedniki tego rodzaju zmagań pozostaną nam i naszym dzieciom jedynie na jesienną szarugę i śnieżną zimę.

piłkaDo czerpania radości z gry w piłkę wystarczy ona sama i drzewa, które służyć mogą za słupki bramek. Po co jednak pozbawiać ich konary owoców, które dojrzewają do jesiennych zbiorów, a które mogą nie przetrwać, kiedy ogarnie nas duch sportowej walki i chęć uzyskania jak największej przewagi bramkowej? Również z tego powodu, że nie każda trawa zregeneruje się po zaciętych rozgrywkach sportowych, warto przeznaczyć jedną część naszej posesji na odpowiednio przygotowane i wyposażone boisko do piłki nożnej, oczywiście w mniejszej skali.

W zależności od czasu i środków, jakimi dysponujemy, możemy przygotować teren mniej lub bardziej profesjonalnie. Aby zapewnić wybranej przez nas mieszance traw jak najlepsze możliwości wzrostu, terenowi, na którym będzie wysiana, przyda się wzbogacenie w dobrą jakościowo glebę (wskazaną przez producenta) i odpowiednie nawodnienie. Aby temu sprostać w całości, wierzchnią warstwę gleby łącznie z porastającą ją darnią należy usunąć, a po wykonaniu odwodnienia zamocować instalację nawadniającą, najlepiej wyposażoną w wynurzane zraszacze. Dopiero na tak przygotowany teren wysypujemy glebę, którą następnie ubijamy za pomocą zagęszczarki. Po jej uprzednim zasileniu nawozem, przystępujemy do wysiewu mieszanki traw. Jaka powinna być wybrana przez nas na powierzchnię boiska trawa?

- odporna na choroby,
- zielona przez cały rok,
- odporna na czasowe susze (w przypadku braku instalacji nawadniającej),
- gęsta,
- niełamliwa,
- szybko wzrastająca wczesną wiosną,
- mrozoodporna.

Wyhodowanie odpowiedniej na boisko sportowe trawy trwa czasem cały sezon poprzedzający rozgrywki sportowe. W międzyczasie warto postarać się o nawierzchniabramki wyposażone w siatki, które umożliwią nam owocną grę. Ich wymiary, podobnie jak całego boiska, będą pomniejszone – przede wszystkim przez możliwości naszej działki. Mniejsze wymiary są również bardziej odpowiednie dla dzieci. Przy wyborze tego typu wyposażenia naszego boiska zwróćmy uwagę na to, by możliwe było mocowanie do bramek za pomocą rzepów płachty z wyciętymi okrągłymi otworami – dwoma lub czterema, umieszczonymi w pobliżu łączenia słupków z poprzeczką i słupków tuż przy ziemi. Zapora tego typu umożliwia samodzielny trening, co może być przydatne zarówno nam w celu uzyskania dobrej formy, jak i przebywającemu w czasie wakacji samodzielnie dziecku, wnukowi czy wnuczce – w celu unieszkodliwienia nudy będzie na nich czekać boisko, piłka i bramka gotowa do gry w pojedynkę.

Aby zaznaczyć granice naszego boiska, jeśli będzie to niezbędne, a nie stanie się to rzeczą umowną, możemy posłużyć się taśmami ostrzegawczymi w jaskrawych barwach, które przymocujemy do ziemi np. za pomocą śledzi. Jednak to rozwiązanie skutkować może potknięciem się w czasie zażartych zmagań sportowych, kiedy uwaga grających skupiona jest na poczynaniach przeciwnika. Linie można też zaznaczyć za pomocą wybielenia ich wapnem lub sproszkowaną kredą – nie będą co prawda tak trwałe jak te z taśmy ostrzegawczej, ale możemy nimi oznaczać także linie wewnątrz boiska, a nie jedynie same jego granice.

Data publikacji: 22.01.2016