Produkty

Schody, jako element aranżacji ogrodu

Schody, jako element aranżacji ogrodu

Nie ma nic ciekawszego w krajobrazie ogrodu niż zróżnicowana rzeźba terenu. Delikatne wzniesienia i nierówności urozmaicają projekt, sprawiając, że cała kompozycja nabiera energii i życia. Ciekawym sposobem na poskromienie nierównego podłoża oraz zagospodarowanie podejścia np. do tarasu, będą schody.

Na kompletny ogród składają się rośliny, elementy architektury, podjazdy, oświetlenie. Schody, jako jeden z tych elementów, ma ogromne walory estetyczne. To one wprowadzają nas do ogrodu, stanowiąc niejako przedłużenie tarasu.

Oczywiście największym wyzwaniem podczas konstrukcji schodów jest ich wygoda. Codzienne ich użytkowanie powinno być bezpieczne. Stopnie winny dopasowane tak, Schody w ogrodzieby łatwo i wygodnie można było stawiać na nich kroki. Najbardziej wygodnymi będą tutaj stopnie o szerokości od około 30 do 42 cm. Pamiętajmy przecież, że po schodach prowadzących nas do ogrodu będziemy schodzić nawet kilkanaście razy dziennie.

Długość schodów również ma znaczenie – liczba wszystkich stopni powinna być nieparzysta, nie mniejsza niż 3 sztuki. Krótsze schody będą bowiem tylko przeszkadzały w codziennym poruszaniu się po ogrodzie. Zamiast po nich schodzić, będziemy chcieli je pominąć, wykonując duży skok. Podobnie w drugą stronę, im schody dłuższe, tym większy wysiłek w drodze do ich pokonania.

Inna ważna kwestia. Schody będą stanowiły całość z kostką, która wyściela taras. Zastanówmy się zatem, czy np. nie zastąpić tradycyjnej kostki innym, ciekawszym materiałem już na etapie projektowania podłoża tarasu.

Schody planowane z głową

Jeśli jesteśmy pewni, że schody to rzeczywiście ten element, który urozmaici krajobraz naszego ogrodu, weźmy pod uwagę także kwestie praktyczne. Czy w naszym domu Płyta chodnikowamieszka osoba starsza, poruszająca się na wózku inwalidzkim? Jeśli tak, upewnijmy się że pokonanie nawet kilku stopni będzie dla niej możliwe. Zasadnym jest pytanie, czy nie będzie konieczna przebudowa schodów, w taki sposób, by codzienna komunikacja z otoczeniem nie była udręką.

Jeśli kamienne – to tylko z granitu

W naszym klimacie najbardziej odpowiednim materiałem przeznaczonym do wykończenia schodów będzie granit. Materiał twardy, nienasiąkliwy i nie brudzący się. Powierzchnia granitu nie jest także śliska, co w aspekcie codziennego użytkowania wydaje się niezmiernie ważne.

Innym materiałem pokryciowym może być bazalt, który również jest wytrzymały, a przy tym prezentuje się bardzo ciekawie. Nie sprawdzi się natomiast marmur.

Bardzo naturalnie będą wyglądały schody drewniane, niestety szybko ulegają korozji biologicznej. Nie są bowiem odporne na działanie wody. Co prawda na ich powierzchni nie tworzą się kałuże, bo woda wsiąka w ich strukturę, ale to prędko niszczy strukturę drewna.

Schody w ogrodzie warto skomponować z resztą ogrodu

Wówczas osiągniemy zamierzony efekt stopienia się architektury działki z roślinnością. Na stopniach połóżmy donice z kwiatami, iglakami – najlepiej tymi, które porastają resztę ogrodu. W ten sposób schody będą wstępem do całej kompozycji, którą rozplanowaliśmy na naszej działce. W ciągu dnia będziemy mogli także na nich przysiąść i odpocząć w towarzystwie urokliwych kwiatów.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Budowa podjazdu – wybór materiałów i projekt

Budowa podjazdu – wybór materiałów i projekt
Podjazd do garażu stanowi niezwykle ważny element w pełni funkcjonalnego budynku. Aby go wykonać, należy podjąć szereg odpowiednich decyzji. W tym art...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Schody, jako element aranżacji ogrodu