Produkty

Bezpieczne dziecko w ogrodzie

Bezpieczne dziecko w ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym przebywają zarówno dorośli, jak i dzieci. Aby miejsce to nie stanowiło zagrożenia dla najmłodszych, trzeba zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo.

ogrodzenieOgrodzenie

Postawienie ogrodzenia to podstawowa czynność, którą musimy wykonać, mając pod opieką dziecko. Siatka lub płot powinny być na tyle wysokie, by bezwzględnie  uniemożliwiały dziecku ich przejście bądź przeskoczenie. Dodatkowo, sama furtka nie może być łatwa do otworzenia. Dzięki temu maluch nie będzie miał możliwości wymsknięcia się poza teren ogrodu.

Strefa przeznaczona do zabawy

Już od małego warto przyzwyczaić dziecko, w której strefie ogrodu może się bezpiecznie bawić. Warto zatem wyznaczyć mu kawałek trawy, który będzie należał tylkod o niego. Ważne jest, by strefa ta była widoczna z każdej części ogrodu. Co więcej, powinna być ona zacieniona – szczególnie w okolicach południa. Zauważmy, że wydzielony obszar ma dodatkowy plus również dla rosnących warzyw i roślin – maluch będzie miał do nich ograniczony dostęp.

Stop śliskim nawierzchniom

Małe dzieci uwielbiają biegać – zwłaszcza boso. Czasami wydaje się, że to dająca najwięcej radości czynność w ich kilkuletnim życiu. Dlatego też w ogrodzie miejsce do biegania powinno być nadzwyczaj bezpieczne. Dokładnie sprawdźmy więc ogród pod kątem wystawania z ziemi większych i ostrzejszych kamieni. Nie zostawiajmy również narzędzi ogrodowych w różnych miejscach. Co więcej, mając dróżkę w ogrodzie, nie posypujmy jej żwirem. Zagrożeniem mogą być także drewniane deski po deszczu – są wtedy szczególnie śliskie.

Narzędzia i chemia w odosobnionym miejscutrampolina

By zapewnić dziecku bezpieczeństwo powinniśmy przechowywać wszelkie narzędzia ogrodnicze i środki chemiczne poza jego zasięgiem. Najlepiej, by były one zamknięte w skrzynce na kłódkę bądź w niedostępnym dla malucha schowku. 

Brak dostępu do wody

Woda w ogrodzie jest jednym z największych zagrożeń dla kilkulatka - głównie w postaci oczka wodnego lub studni. Miejmy więc na uwadze ich odpowiednie zabezpieczenie. Przykładowo, studnię powinniśmy dokładnie zakryć pokrywą i uniemożliwić dziecku jej przesunięcie. W przypadku oczka wodnego, warto rozciągnąć nad nim siatkę, która powstrzyma dziecko przed wpadnięciem do środka.

Usunięcie niebezpiecznych roślin

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia – rośliny, które są ogromnym wabikiem dla chcących poznać wszystko dzieci. Dlatego unikajmy sadzenia w ogrodzie trujących kwiatów i krzewów.  Należą do nich m.in. bluszcz pospolity, wiciokrzew, cis pospolity, konwalia majowa, złotokap czy żywotnik.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jaka trampolina do ogrodu będzie najlepsza? Sprawdź nasze podpowiedzi

Jaka trampolina do ogrodu będzie najlepsza? Sprawdź nasze podpowiedzi
Jaka trampolina do ogrodu sprawdzi się najlepiej na Twoim podwórku? Trampoliny kradną serca dzieci i dorosłych. To świetna zabawa dla całej rod...
Czytaj więcej

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko
Kiedy nasza rodzina się powiększa, zmienia się również nasze otoczenie. Niektóre części domu musimy przeorganizować, wyremontować, a w p...
Czytaj więcej

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?
Plac zabaw na przydomowym podwórku stwarza doskonałą okazję do zdrowej i udanej zabawy dla dzieci. Aby jednak tak się stało, już na etapie przy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Bezpieczne dziecko w ogrodzie