Produkty

Jak urządzić terrarium dla zwierzaka

Jak urządzić terrarium dla zwierzaka

Terrarium jest pomieszczeniem do przetrzymywania niewielkich zwierząt i roślin w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, czyli wiwarium. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego terra – ziemia, stąd też jego przeznaczenie – tutaj hodujemy głównie niewielkie zwierzęta lądowe, jak np. jaszczurki (wśród nich agamy, gekony). Jak urządzić takie terrarium?

urządzanie terrariumTerrarium należy urządzić w taki sposób, by zwierzę, które będzie je zamieszkiwać, miało odpowiednie do życia warunki. W przypadku niewielkich jaszczurek, dla których przede wszystkim urządzamy terrarium (w odróżnieniu od serpentarium przeznaczonego dla węży czy akwarium – dla ryb), możemy postarać się o stworzenie pomieszczenia biotopowego, w którym panować będzie mikroklimat zbliżony do tego, jaki panuje w środowisku naturalnym danego gatunku gada.

Oświetlenie terrarium

Dla każdego zwierzęcia, nawet aktywnego nocą gekona, niezbędna jest odpowiednia dawka światła. Jeżeli terrarium ustawimy w jasnym miejscu mieszkania, wystarczy światło dzienne. Jeśli terrarium umiejscowimy w ciemnym kącie, koniecznie będziemy musieli zamontować specjalną świetlówkę terrarystyczną lub ewentualnie zwykłą, kompaktową.

 Ogrzewanie

Jest niezbędne w przypadku jaszczurek, które przecież w naturalnym środowisku często wylegują się na słońcu. Zrezygnujmy z nagrzewających się sztucznych korzeni bądź kamieni – mogą powodować oparzenia. Zamiast tego zaopatrzmy terrarium w matę grzewczą, kable albo żarówkę-lustrzankę – pamiętajmy jednak, by również te elementy osłonić i uniemożliwić zwierzęciu bezpośredni kontakt z nimi. Pamiętajmy też, by dostosować moc wybranego przez nas urządzenia grzewczego do wielkości terrarium.

Wyposażenie

Poza niezbędnymi elementami terrarium koniecznymi dla utrzymania jaszczurki w dobrym zdrowiu takimi jak opisane powyżej ogrzewanie i oświetlenie, równie ważne jest odpowiednie wyposażenie pomieszczenia.

Warto zająć się odpowiednim wykończeniem tylnej ściany terrarium. Wykonane ze styropianu półki skalne, udekorowane dodatkowy gałęziami czy patykami będą stanowiły nie tylko dekorację terrarium, ale także przestrzeń do wspinaczki dla jego mieszkańców.

Kolejnym niezbędnym elementem będzie odpowiednia kryjówka, w której ukryją się za dnia zwierzęta o nocnym trybie życia. Za schronienie posłużą połówki kokosa, wydrążone donice, kora drzew, jaskinie i groty. terrarium urządzanie

W terrarium nie powinno zabraknąć też właściwego podłoża. Tutaj możemy wykorzystać piasek, żwir bądź mieszaninę większych kamieni. Należy jednak obserwować jaszczurkę, gdyż może się zdarzyć , że będzie ona zjadała ściółkę. Wtedy konieczna będzie wymiana naturalnego materiału na inny.

Niezbędne będą też miseczki na wodę oraz pokarm. Mogą to być najprostsze pojemniki, nawet plastikowe, bądź nieco bardziej estetyczne, przypominające kamień.

Pamiętajmy, aby nie zastępować terrariów akwariami – te drugie nie posiadają bowiem ani specjalnych drzwiczek, ani otworów wentylacyjnych niezbędnych do utrzymania właściwego mikroklimatu wewnątrz pojemnika.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kicie i silikonie szklarskim

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kicie i silikonie szklarskim
Uszczelnienie elementów wykonanych ze szkła przebiegnie szybko i sprawnie, jeśli wybierzemy do tego odpowiednie preparaty. Do naszej dyspozycji...
Czytaj więcej

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?

Co może nam się przydać podczas uszczelniania?
Uszczelnianie to czynność, która często towarzyszy nam podczas ostatnich prac wykończeniowych w domu. Po jakimś czasie zaś, z pewnością będziem...
Czytaj więcej

Jak silikonować brodzik? Samodzielne uszczelnianie kabin prysznicowych

Jak silikonować brodzik? Samodzielne uszczelnianie kabin prysznicowych
Szukasz instrukcji, jak silikonować brodzik? Dobrze trafiłeś! Montaż każdej kabiny prysznicowej powinien być zakończony dokładnym uszczelnieniem miejs...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić terrarium dla zwierzaka