Produkty

10 błędów przy projektowaniu wentylacji grawitacyjnej

10 błędów przy projektowaniu wentylacji grawitacyjnej

Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu i wykonaniu wentylacji grawitacyjnej uchronimy mieszkańców budynku przed chorobami układu oddechowego, zapewnimy wymaganą temperaturę pomieszczeń i wymianę powietrza potrzebną do prawidłowego działania urządzenia grzewczego. O czym powinniśmy pamiętać?

komin

O odpowiednią jakość wentylacji grawitacyjnej zadbać powinniśmy już na etapie planowania budynku mieszkalnego. Jeśli dokonujemy jego modernizacji, również powinniśmy wziąć pod uwagę poniższe błędy, jakie możemy popełnić, a szczególnie dużo uwagi poświęcić należy starannemu i dokładnemu wykonaniu poszczególnych elementów wentylacji. Najczęstsze błędy złego funkcjonowania systemu wymiany powietrza, to:

1. Złe zaprojektowanie zakończenia przewodu kominowego. Dla wytworzenia prawidłowego ciągu komin nie może być ani za krótki (spowoduje to cofanie się spalin do wnętrza pomieszczeń), ani zbyt wysoki (zimą, przy niskiej temperaturze panującej na zewnątrz, urządzenie grzewcze będzie pracowało pełną mocą, ale wytworzone ciepło ucieknie nam przez komin).

2. Nieprawidłowy dobór nasady wentylacyjnej lub jej brak skutkować mogą zawilgoceniem przewodów wentylacyjnych, na co wpływ będą miały padający do ich środka deszcz i śnieg.

3. Brak zapewnienia dopływu świeżego powietrza, który wynikać może z zastosowania zbyt szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej. Odmienną sytuacją jest, kiedy chcąc ograniczyć odpływ ciepłego powietrza, zdecydujemy się na zamykane kratki wentylacyjne.

4. Nieprawidłowa izolacja przewodów wentylacyjnych, szczególnie w przypadku zastosowania urządzeń grzewczych, które emitują spaliny o niskiej temperaturze. Jeśli zetkną się one z niską temperaturą, dojdzie do skraplania się wody i zawilgocenia wnętrza przewodu wentylacyjnego

5. Zastosowanie wentylatorów wyciągowych, takich jak okapy kuchenne, bez zapewnienia dopływu świeżego powietrza. Pamiętajmy, że przewód odprowadzający kuchenne aromaty i parę wodną dodatkowo przesłania powierzchnię kratki wentylacyjnej, a niejednokrotnie zajmuje całą kratkę.

6. Zamocowanie nieodpowiednich zakończeń przewodów wentylacyjnych z kuchni i łazienki – te powinny być zaizolowane, by nie dochodziło w nich do kondensacji pary wodnej.

7. Zastosowanie we wnętrzach materiałów niewchłaniających pary wodnej, czyli tapet i farb emulsyjnych. O wiele lepiej sprawdzają się w tej funkcji farby wapienne i tynki wapienno-cementowe.

8. Nastawienie na zbyt dużą oszczędność ogrzewania, skutkujące niską temperaturą w pomieszczeniach, która w powiązaniu z parą wodną utrzymującą się we wnętrzach skutkować będzie pojawieniem się na ścianach wykwitów pleśni i grzybów.wietrzenie pomieszczenia

9. Zmiana systemu ogrzewania bez uwzględnienia możliwości istniejącego wcześniej przewodu kominowego – przewód zbudowany z prefabrykatów nie wytrzyma długo, jeśli zastosujemy urządzenia grzewcze emitujące spaliny o niskiej temperaturze w połączeniu ze związkami siarki, węgla i azotu.

10. Brak zastosowania pomocniczych urządzeń dopływu powietrza, tak zwanych regulatorów ciągu, w tych rejonach geograficznych, gdzie często występują porywiste wiatry, wśród nich szczególnie niebezpieczne dla naturalnej wentylacji – wiejące pod kątem wiatry katabatyczne, np. halny. W wyniku jego działania nasze urządzenia grzewcze mogą pracować w przerywany sposób, duże podciśnienie panujące wewnątrz przewodu kominowego wyciąga ciepło wyprodukowane w urządzeniach grzewczych.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Projektowanie wentylacji – od czego zacząć?

Projektowanie wentylacji – od czego zacząć?
Dobrze zaprojektowana wentylacja sprawia, że dom zdrowo oddycha, a z nim i Ty. Stała cyrkulacja powietrza wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu wi...
Czytaj więcej

Jak działa rekuperator?

Jak działa rekuperator?
Szukasz wyczerpującego poradnika na temat rekuperatora? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj, a dowiesz się, co to jest rekuperator, jak działa, jaka jest jego...
Czytaj więcej

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?
Rekuperator jest urządzeniem, którego prawidłowe działanie znacznie ogranicza nakłady ponoszone na wytworzenie energii do ogrzania pomieszczeń. Nie in...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

10 błędów przy projektowaniu wentylacji grawitacyjnej