Produkty

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Prawidłowa wymiana powietrza w budynku mieszkalnym odbywa się w sposób niezauważalny dla mieszkańców, a skutkuje ich dobrym samopoczuciem i brakiem oznak występowania wilgoci w pomieszczeniach. Chociaż systemów wentylacji jest dużo, w domach jednorodzinnych najczęściej spotykamy dwa – grawitacyjny i mechaniczny. Dowiedzmy się o nich więcej, by poznać sposoby efektywnego pozbywania się powietrza zużytego i zaopatrywania wnętrz w świeże.

Zaparowane szyby, ściany z widocznymi oznakami pleśni i grzybów, złe samopoczucie mieszkańców, ich skłonności do alergii i chorób układu oddechowego, panujący we wnętrzach uciążliwy, nieświeży zapach – wszystkiego tego unikamy, kiedy wentylacja działa prawidłowo. Wraz ze świeżym powietrzem docierającym do mieszkania jednocześnie ucieka zużyte, w którym zawiera się para wodna, dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. Jeśli wymaga tego awaryjna sytuacja, stosujemy najprostszy typ wymiany powietrza – tworzymy przeciąg. Ten jednak ma to do siebie, że zbyt wychładza pomieszczenia, by korzystać z jego efektywności poza sporadycznymi przypadkami.

Klimatyzator przenośny monoblock Honeywell 3,6 kW

W budownictwie mieszkaniowym spotykamy się z dwoma typami wentylacji: grawitacyjnym i mechanicznym. Oto zasady ich działania.

1. System grawitacyjny

Polega na swobodnej wymianie powietrza pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią zewnętrzną poprzez wykorzystanie różnicy ciśnień panującej między odświeżanymi wnętrzami budynku a wylotem kanału wentylacyjnego. Właściwie działający system wyciąga z pomieszczeń powietrze zużyte, a jego miejsce zajmuje świeże, które napływa zarówno przez nieszczelności okien i innych części budynku, jak i przez skutecznie działające kratki nawiewne i mikroszczeliny w skrzydłach okiennych.

Ten system jest skuteczny w działaniu i często stosowany na naszej szerokości geograficznej, ponieważ przez większą część roku utrzymujące się temperatury służą jego właściwemu działaniu. Jedynie wtedy, kiedy temperatura spada nisko poniżej zera i wtedy, gdy jest bardzo wysoka, działanie grawitacyjnego systemu trzeba wspomagać. W pierwszym przypadku wymiana powietrza jest zbyt intensywna i prowadzi do ucieczki ciepła panującego w pomieszczeniach, w drugim – intensywność wentylacji trzeba wzmóc, na przykład poprzez otworzenie okna lub drzwi balkonowych.

Plusy wynikające z zastosowania systemu grawitacyjnego:

 • jest tani, bezgłośny i działa samoczynnie
 • jeden właściwie zaprojektowany i wykonany komin zawierający kanały wentylacyjne zapewnia wymianę powietrza wielu pomieszczeniom

Wady systemu grawitacyjnego:

 • powoduje ucieczkę ciepła zimą
 • niewystarczająco sprawdza się latem przy wysokich temperaturach
 • ponieważ wymaga odpowiedniej odległości (przynajmniej 3 m) między kratką wylotową a zakończeniem kanału wentylacyjnego, nie sprawdza się wystarczająco na poddaszach
 • powoduje dyskomfort termiczny w miejscach usytuowania nawiewników
 • na efektywność jego działania negatywny wpływ ma silny wiatr

Porada specjalisty:

Jak zwiększyć skuteczność działania wentylacji grawitacyjnej?

- wyposażenie nawiewników i kratek wywiewnych w ruchome przepustnice, które, sterowane automatycznie lub za naszą pomocą, zwiększają i zmniejszają ilość powietrza uchodzącego z pomieszczeń i wpadającego do wnętrza domu,

- usytuowanie budynku w miejscach występowania wiatru katabatycznego (jakim jest wiatr halny) wymaga zastosowania regulatorów ciągu.

2. Systemy mechaniczne

System mechaniczny polega na wymianie powietrza wymuszonej przez urządzenia zasilane prądem elektrycznym, jakimi są wentylatory. Ponieważ w systemie mechanicznym wywiewnym oznacza to mechaniczne usuwanie powietrza z pomieszczeń, nie sprawdza się on w przypadku zastosowania urządzeń gazowych z otwartą komorą spalania służących do ogrzewania wnętrz i wody użytkowej. Zastosowane wentylatorów ułatwia wymianę powietrza w takich pomieszczeniach jak kuchnie, łazienki i toalety, a sam mechanizm możemy zastosować w każdym z tych wnętrz, jak również na szczycie kanału wywiewnego.

wentylacja mechaniczna

Z kolei zastosowanie systemu nawiewno-wywiewnego umożliwia odzyskanie ciepła z wyciąganego powietrza lub skumulowanego wewnątrz gruntu i nagrzanie nim świeżego, dostarczanego do pomieszczeń, co dzieje się za sprawą wykorzystania wymiennika ciepła – tego typu rozwiązanie warto uwzględnić już na etapie projektowania domu.

Zalety mechanicznych systemów wentylacyjnych:

 • system nawiewno-wywiewny może być wykorzystany do odzysku ciepła, co oszczędza koszty ogrzewania
 • zastosowanie rekuperatora i centrali wentylacyjnej pozwoli nie tylko zwiększyć, ale i zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach
 • nie wymaga wspomagania przez dodatkowe otwieranie okien
 • umożliwia wstępne ogrzanie powietrza, jego wzbogacenie o dodatkową parę wodną lub oczyszczenie za pomocą filtrów
 • działają skutecznie niezależnie od pory roku i panujących na zewnątrz temperatur

Wady systemów mechanicznych:

 • praca wentylatorów jest słyszalna,
 • ich instalacja jest droższa, a koszty zwiększa pobór energii przez pracujące wentylatory,
 • ich elementy mogą ulegać awariom.
Klimatyzator stacjonarny multisplit Duraterm 5,4 kW 9K BTU

Porada specjalisty:

W jaki sposób zwiększyć efektywność systemu mechanicznego?

- jeśli zdecydowaliśmy się na zastosowanie tego systemu wentylacyjnego, konieczne będzie sukcesywne wykonywanie przeglądów jego pracujących elementów

- regularne czyszczenie z zanieczyszczeń przewodów nawiewnych udrożni działanie systemu i przyspieszy jego działanie, a zastosowanie filtrów poprawi jakość powietrza.

Połączenie obu typów wentylacji – system hybrydowy

Biorąc pod uwagę istotne zalety i wady obu wymienionych wyżej systemów, producenci opracowali ich funkcjonalne połączenie – jeden system, który zawiera w sobie elementy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. W praktyce działa on w taki sposób, że kiedy tylko wystarczające jest działanie pierwszej z nich, części mechaniczne nie są uruchamiane. Dopiero kiedy czujniki wykryją brak efektywności pracy czynników odpowiadających za pracę grawitacyjną, włączają się wspomagające ją urządzenia – są nimi wentylatory niskociśnieniowe w formie nasad hybrydowych instalowane na szczytach kanałów wywiewnych.

Ich zadaniem jest wytworzenie w kanale podciśnienia o sile takiej samej lub zbliżonej do uzyskiwanej naturalnie w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wewnątrz kanału wywiewnego nie powstanie ciąg wsteczny i – co za tym idzie – zwrot kierunku przepływającego powietrza. Na pracę nasad hybrydowych nie mają wpływu porywiste wiatry, w tym katabatyczne, które odwracały ciąg w typowych systemach grawitacyjnych. Tym sposobem wentylacja hybrydowa jest zmodyfikowanym systemem mechanicznym wywiewnym. Praca urządzeń umieszczonych na szczycie kominka dachowego nie wymaga zużycia dużej ilości energii elektrycznej, zwłaszcza że nasady hybrydowe nie pracują nieustannie, a załączane są przez czujniki nadzorujące siłę ciągu. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku pomieszczeń o utrudnionej wentylacji grawitacyjnej znajdujących się na poddaszu użytkowym, głównie łazienek.

Uwaga!

System wentylacji hybrydowej, podobnie jak mechanicznej wywiewnej, nie może być zainstalowany w przypadku pracy w pomieszczeniach urządzeń gazowych z otwartą komorą spalania, służących do ogrzewania pomieszczeń i wody na potrzeby gospodarstwa domowego.

A może klimatyzator?

split

Znana nam z środków komunikacji publicznej czy miejsc pracy klimatyzacja jest przede wszystkim sposobem na chłodzenie wnętrz w czasie panujących wysokich temperatur, ale poszczególne urządzenia do tego służące mają też działanie odwrotne. Klimatyzatory mogą ogrzewać pomieszczenia, jednak ich sprawność w tym zakresie jest mniejsza niż w przypadku chłodzenia, pracują też w tym trybie w określonym przez producenta przedziale temperaturowym. Niektóre z modeli mają również możliwość nie tylko powodować wymuszony ruch powietrza wewnątrz pomieszczenia, ale także czerpać do zasilania wnętrz powietrze z zewnątrz budynku, czym wspomagają wentylację – są to tak zwane klimatyzatory kanałowe. Jednak odczuwalny ruch powietrza wytwarzany przez urządzenie i jego słyszalna praca nie sprzyjają jego użyciu w funkcji wentylatora pomieszczeń.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Co warto wiedzieć o montażu klimatyzatora typu split?

Co warto wiedzieć o montażu klimatyzatora typu split?
Klimatyzator typu split to najbardziej wydajne urządzenie spośród wentylatorów. W lecie zapewnia chłód, w zimie ciepło. Wyposażon...
Czytaj więcej

Klimatyzator – nie tylko na lato

Klimatyzator – nie tylko na lato
Nastające po sobie pory roku wyznaczane są przez wymianę urządzeń ułatwiających nam życie w pomieszczeniach mieszkalnych i przeznaczonych do pracy. Cz...
Czytaj więcej

Zalety klimatyzatorów typu split

Zalety klimatyzatorów typu split
Obecność sprawnie działającego klimatyzatora wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu poddanym działaniu intensywnych promieni słonecznych. Urząd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?