Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci w mieszkaniu?

Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci w mieszkaniu?

Nie od dziś wiadomo, że zawilgoceniu lepiej zapobiegać, niż z nim walczyć. Dlatego jeśli chcemy uniknąć mokrych ścian, warto wcześniej zapoznać się z przyczynami nadmiaru wilgoci.

wietrzenie pomieszczeńPrzyczyny zawilgocenia

Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwie wykonana hydroizolacja pionowa i pozioma. Wilgoć wnika wówczas w elementy przegród budynku. Zawilgoceniu sprzyja również: niedostateczne ocieplenie ścian (szczególnie w nadprożach), nieszczelny dach, wadliwie zainstalowany lub nieszczelny system wentylacji. Prawidłowa hydroizolacja jest szczególnie ważna w przypadku dachu płaskiego, gdzie woda opadowa nie spływa po jego powierzchni, tak jak w przypadku dachu spadzistego.

Do nadmiernej wilgoci w domu przyczyniają się również nieszczelności w rurach spustowych i rynnach lub wadliwe instalacje przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Jedną z prozaicznych przyczyn jest kondensacja pary wodnej – przy wadliwej wentylacji, gdy para nie jest odprowadzana, poziom wilgoci gwałtownie wzrasta. Taki stan jest jednym z czynników wywołujących alergię, sprzyja rozwojowi grzybów i roztoczy.

Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci?

Profilaktykę w zasadzie najlepiej zacząć już w momencie budowy domu. Powinno się zwrócić szczególną uwagę na wszystkie elementy drewniane (np. okiennice, boazerie). Należy je nasycać impregnatem rozpuszczalnikowym lub olejowym, najlepiej o działaniu grzyboochronnym. Tego typu powierzchnie warto również pokryć warstwą lakieru lub lakierobejcy. Impregnować należy również ściany murowane (z cegieł, płytek lub kamiennych okładzin), które nie są otynkowane – bezbarwny impregnat do muru utworzy specjalną powłokę przeciwwilgociową.

Skuteczne są też folie paroizolacyjne. Dzięki małej przepuszczalności pary wodnej cienkie arkusze folii sprawdzą się szczególnie w kuchni i łazience. Pasma folii wentylator osiowynależy naklejać przed położeniem kafelków. Pomóc może również pomalowanie ścian farbami wodoodpornymi, które zatrzymują niewielką ilość wilgoci. Dzięki temu para wytworzona w kuchni lub łazience nie będzie dostawać się w głąb ścian. Pamiętajmy też o otworach wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych – umożliwiają odpowiedni ruch powietrza.

Przy wyborze mebli (szczególnie do kuchni i łazienki), wybierajmy tworzywa z powłoką zabezpieczającą przed wnikaniem wilgoci. W kuchni należy dodatkowo zabezpieczyć okolice zlewu i kuchenki oraz zainwestować w pochłaniacz wilgoci montowany nad kuchenką.

Najprostszą metodą zapobiegającą powstawaniu wilgoci w mieszkaniu jest częste wietrzenie wszystkich pomieszczeń – szczególnie tych, które są narażone na większą wilgotność powietrza. Aby uniknąć zawilgocenia, wskazane są jednak przede wszystkim systematyczne przeglądy przewodów i urządzeń wentylacyjnych, dachów, rynien, okien i parapetów.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga laminowana – jak układać panele?

Podłoga laminowana – jak układać panele?
Panele laminowane na długo uatrakcyjnią i zabezpieczą podłogę w Twoim salonie lub sypialni. Materiał ten jest trwały, łatwy w czyszczeniu, a do tego p...
Czytaj więcej

Właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnej

Właściwości i zastosowanie folii paroizolacyjnej
Folia paroizolacyjna jest materiałem, którym należy pokryć ocieplenie dachu bądź ścian budynku. Zabezpiecza ona przed rozwojem pleśni i grzyb&o...
Czytaj więcej

Podłoga na ugiętym stropie – jak ją naprawić?

Podłoga na ugiętym stropie – jak ją naprawić?
W starych domach często możemy spotkać się z problemem ugiętej podłogi na drewnianym stropie. Odpowiedzialna jest za to duża waga izolacji cieplnej &n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci w mieszkaniu?