Produkty

Sezon zimowy – najczęstsze powody zatrucia tlenkiem węgla

Sezon zimowy – najczęstsze powody zatrucia tlenkiem węgla

Zatrucie tlenkiem węgla to jedno z najczęściej spotykanych zatruć gazowych. Liczba śmiertelnych ofiar tego rodzaju zatruć zwiększa się szczególnie mocno w okresie zimowym, co związane jest z dużą częstotliwością spalania gazu oraz paliw płynnych. Jakie są przyczyny zatruć gazem?

parametry pieca gazowegoGaz występuje w naszym domu głównie w instalacjach kuchennych oraz łazienkowych. Zwykle służy jako źródło paliwa kuchenek gazowych oraz innych urządzeń, których zadaniem jest podgrzanie wody użytkowej i zwiększenie temperatury w pomieszczeniach.

Czad, czyli tlenek węgla, jest bardzo niebezpieczny głównie dlatego, że ma postać bezbarwną i bezwonną. Najpowszechniejszą przyczyną jego nagromadzenia w danym pomieszczeniu jest wadliwie działająca wentylacja, która nie jest w stanie usunąć nadmiaru czadu.

Jak czad działa na organizm człowieka?

Bardzo sprytnie – przede wszystkim atakuje drogi oddechowe. Jego trujący skład łączy się z naszą hemoglobiną i innymi metaloproteinami. Powoduje to, że transport tlenu z płuc do tkanek jest znacznie zmniejszony. W rezultacie szybko dochodzi do hipoksji, czyli niedotlenienia. Najpierw uszkodzeniu ulegają narządy układu krążenia, później także układu nerwowego.

Obecność czadu możemy stwierdzić po zawrotach i bólach głowy, wymiotach, a w najgorszym przypadku po utracie przytomności osoby przebywającej w pomieszczeniu z dobywającym się tlenkiem węgla.

Najczęstsze powody zatrucia tlenkiem węgla

1. Najbardziej prozaiczny to zatkanie kratki wentylacyjnej oraz brak urządzenia sygnalizującego nam niebezpieczną zawartości czadu w pomieszczeniu. Czujniki tego typu powinny spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa i posiadać odpowiednie atesty. Aby mieć pewność, że ilość czadu nie jest zbyt wysoka, koniecznie pamiętajmy też o regularnych przeglądach technicznych przewodów kominowych, dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. W przypadku palenia węglem lub drewnem powinny być one przeprowadzane nie rzadziej niż co 3 miesiące. W przypadku gazu ziemnego lub oleju opałowego – raz na pół roku.

2. Zimą rzadko wietrzymy mieszkania w obawie przed ucieczką ciepła – to kolejny problem. Systematyczne otwieranie okien ustrzeże nas przed niebezpieczną ilością gazu w kuchni oraz w łazience.kratka wentylacyjna

3. Zapominamy również o stałym rozszczelnieniu okien oraz o zamontowaniu nawiewników w nowych, szczelnych oknach.

4. Wadliwe działanie urządzeń grzewczych. Jeśli budzą one nasze wątpliwości co do swojego stanu technicznego, zwróćmy się o pomoc do fachowców.

5. Kupujemy urządzenia, które nie posiadają stosownych pozwoleń w zakresie wprowadzenia ich do obrotu. Każdy taki sprzęt powinien posiadać odpowiednią specyfikację techniczną oraz informację o przeznaczeniu urządzenia.

 

Data publikacji: 15.10.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?
Wentylacja hybrydowa oznacza funkcjonalne połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej użytkowanych w budynkach mieszkalnych. Skutecznie p...
Czytaj więcej

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?
Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, w którym został zbudowany, a nie tylko spełniał funkcję dekoracyjną, konieczne będzie dostarczenie pale...
Czytaj więcej

Jak uniknąć „efektu termosu”?

Jak uniknąć „efektu termosu”?
Chęć dodatkowego zaizolowania ścian budynku i uzyskania efektu porównywalnego z energooszczędnością domów pasywnych wywołuje obawy inwestorów o warunk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Sezon zimowy – najczęstsze powody zatrucia tlenkiem węgla