Specyficzną cechą ogrodów zimowych jest ich konstrukcja. Zarówno dach, jak i ściany wyznaczające ich powierzchnię wykonane są bowiem ze szkła. Jego zastosowanie wiąże się z tym, że w ogrodzie panują nietypowe warunki – duże szklane powierzchnie szybko się bowiem wychładzają, ale także równie szybko nagrzewają. W związku tym w okresie zimowym w ogrodzie takim może być za zimno, natomiast w lecie – zbyt gorąco. Częściowo zależy to także od położenia konstrukcji względem stron świata, jednak równie duże znaczenie ma w tym wypadku zastosowany system ogrzewania.
Najlepszym w tym wypadku rozwiązaniem jest instalacja sytemu klimatyzacyjnego, za pomocą którego będziemy mogli dowolnie manipulować poziomem temperatury w naszym ogrodzie zimowym. Aby móc w pełni komfortowo spędzać czas w takim miejscu, klimatyzator, będący podstawowym elementem całego systemu, powinien być urządzeniem dwufunkcyjnym, czyli posiadającym zarówno funkcję grzania, jak i chłodzenia wnętrza. W ten sposób będziemy mogli utrzymać temperaturę na stałym poziomie, bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.
Optymalnym wyjściem jest natomiast klimatyzator z rekuperacją, który poza ogrzewaniem i chłodzeniem powietrza umożliwia także jego wymianę. Dodatkową zaletą tego typu urządzania jest także osuszanie powietrza, do którego dochodzi równocześnie z chłodzeniem. Dzięki temu ograniczona zostaje konieczność wietrzenia ogrodu w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci, co z kolei decyduje o mniejszych stratach ciepła i większym komforcie domowników.
Wielofunkcyjne i nowoczesne systemy klimatyzacyjne stanowią więc doskonałą propozycję dla wszystkich, którzy chcą utrzymać w swoim ogrodzie zimowym warunki stałe i niezmienne przez cały rok. Jest to ważne nie tylko ze względu na wygodę korzystania z ogrodu, ale także na stworzenie w nim właściwego mikroklimatu potrzebnego do hodowli różnorodnych roślin. Z drugiej strony pozwalają one jedynie na delikatne chłodzenie nagrzanego pomieszczenia latem i utrzymanie w nim temperatury powyżej 0ᵒC zimą. Takie rozwiązanie z pewnością okaże się korzystane dla tych osób, które w ogrodzie zimowym przebywają jedynie okazjonalnie i będą potrzebowały szybkiego nagrzania go lub ochłodzenia.
Należy jednak wspomnieć, że system taki nie jest rozwiązaniem bez wad. Na jego niekorzyść przemawiają bowiem bardzo duże koszty, które ponosimy w chwili samego zakupu i montażu odpowiedniego sprzętu, a także później, już w trakcie jego eksploatacji. Działanie klimatyzatorów wymaga bowiem znacznego poboru energii elektrycznej, co wiąże się z wysokimi opłatami za prąd. Odczujemy je szczególnie, gdy klimatyzatory nieprzerwanie regulują warunki w ogrodzie zimowym. Jeśli jednak uruchamiamy je sporadycznie, są rozwiązaniem praktycznym i funkcjonalnym.