Produkty

Wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa

Tradycyjna, stosowana w większości domów, wentylacja grawitacyjna sprawdza się dotąd, aż sprzyjają jej działaniu warunki atmosferyczne. Z kolei jej mechaniczny odpowiednik zużywa energię elektryczną i nie zawsze działa bezgłośnie. Unikniemy minusów jednego i drugiego systemu wymiany powietrza wybierając wentylację hybrydową – na czym polega zasada jej działania?

Wentylacja hybrydowaNawet nie znając zasady działania wentylacji grawitacyjnej możemy z łatwością sprawdzić jakość jej pracy – wystarczy że przybliżymy dłoń do kratki wylotowej, by poczuć lekki powiew powietrza skierowany ku pionowemu kanałowi w ścianie budynku. Tędy właśnie wydostaje się powietrze zużyte. Sprzyjają temu odpowiednie warunki atmosferyczne, kiedy jednak są nieodpowiednie, wentylacja ma kierunek przeciwny i do wewnątrz tłoczone jest powietrze, które powinno zostać usunięte.

Zupełnie niezależna od warunków pogodowych panujących na zewnątrz budynku jest wentylacja mechaniczna. Zasada jej działania oparta jest na pracy jednego lub dwu wentylatorów, których zadaniem jest usuwanie powietrza z wnętrza pomieszczeń i – jeśli za to odpowiedzialny będzie osobny mechanizm – zapewnianie dopływu powietrza świeżego. Jest to wygodne rozwiązanie, ale nie bez wad. Wygoda bierze się z całkowitego uniezależnienia od siły wiatru czy aktualnego ciśnienia atmosferycznego oraz z możliwości regulacji siły działania systemu wywiewnego i nawiewno-wywiewnego. Mechanizmy pracując, korzystają z energii elektrycznej, konieczne jest więc doglądanie sprawności ich działania poprzez okresowe przeglądy i ewentualne reparacje usterek. Zdarza się, że niewłaściwie zainstalowane wentylatory są słyszalne, co znacząco zmniejsza komfort przebywania w domu.

Wentylacja hybrydowa znajduje się pośrodku opisanych systemów wymiany powietrza. Korzysta z dobrodziejstw naturalnej, grawitacyjnej wentylacji, a kiedy warunki nie sprzyjają dobrej jakości jej pracy, wspomaga ją dodatkowe urządzenie mechaniczne. Aby całość działała niezawodnie i niezależnie od warunków pogodowych, konieczne jest połączenie obu rozwiązań i wyposażenie ich w system czujników oraz połączony z nimi automatyczny przełącznik trybu pracy. Rozwiązanie to jest stosowane coraz częściej za granicą i zdobywa sobie uznanie również w naszym kraju. Co wpływa na jego popularność?

- niezawodność pracy i uniezależnienie od warunków pogodowych, Wentylator osiowy Castorama

- mniejsza awaryjność w porównaniu do wentylacji mechanicznej,

- konkurencyjna cena,

- łatwy montaż czujników i nasady mechanicznej na kanale wylotowym,

- mniejsze zużycie energii elektrycznej. 

Mechanizmem wspomagającym działanie wentylacji grawitacyjnej jest zamontowany na szczycie kanału wywiewnego mechanizm, który może być skonstruowany w kilku odmiennych wersjach. Po pierwsze, jako nasada z ukrytym wewnątrz niej wentylatorem o małej mocy, który załącza się w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych, po drugie, jako turbina obracająca się w jednym kierunku i z jednakową prędkością niezależnie od siły wiatru, która stabilizuje ciąg powietrza w przewodzie wentylacyjnym i po trzecie, jako nasada niskociśnieniowa, której praca wspomagana jest siłami natury i której zastosowanie ogranicza się do budynków z niedostatecznie działającą wentylacją naturalną.

Data publikacji: 18.02.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?
Wentylacja hybrydowa oznacza funkcjonalne połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej użytkowanych w budynkach mieszkalnych. Skutecznie p...
Czytaj więcej

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?
Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, w którym został zbudowany, a nie tylko spełniał funkcję dekoracyjną, konieczne będzie dostarczenie pale...
Czytaj więcej

Jak uniknąć „efektu termosu”?

Jak uniknąć „efektu termosu”?
Chęć dodatkowego zaizolowania ścian budynku i uzyskania efektu porównywalnego z energooszczędnością domów pasywnych wywołuje obawy inwestorów o warunk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wentylacja hybrydowa