Produkty

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa oznacza funkcjonalne połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej użytkowanych w budynkach mieszkalnych. Skutecznie pomaga w efektywnej wymianie powietrza tam, gdzie działanie systemu grawitacyjnego napotyka na przeszkody, a zastosowanie mechanicznego okazuje się zbyt kosztowne.

Kratka wentylacyjna Vents 175 x 120 mm chrom
Kratka wentylacyjna Vents 175 x 120 mm chrom

Czym jest wentylacja hybrydowa?

Jak wskazuje jej nazwa, wentylacja hybrydowa stanowi efekt połączenia różnych elementów, w tym wypadku pochodzących z odmiennych typów systemu wymiany powietrza w budynku.

1. Najczęściej spotykanym rodzajem jest wentylacja grawitacyjna. Zalety wynikające z jej zastosowania są wielorakie – od ekonomicznych (nie wymaga stosowania urządzeń zasilanych energią elektryczną ani przeprowadzania ich okresowej konserwacji, więc jest tania) po funkcjonalne (jest cicha, działa samoczynnie na skutek różnicy gęstości powietrza) – jednak tylko pod warunkiem, że działa sprawnie, co jest wynikiem nie tylko odpowiedniego zaprojektowania i wykonania jej komponentów, ale i sprzyjających warunków pogodowych. Dlaczego?

Siła wyporu, która kieruje ciepłe powietrze ku wylotom kanałów wywiewnych, najbardziej efektywnie działa w warunkach dużej różnicy temperatur, z czym wiążą się dwa niebezpieczeństwa: nadmiernego wyciągania z ogrzanych pomieszczeń powietrza zimą, skutkującego ich wychłodzeniem, i znacznego osłabienia skuteczności w czasie upalnych, słonecznych dni. Dodajmy do tego codziennie spotykany w warunkach zewnętrznych poziomy ruch powietrza, czyli wiatr – jeśli wieje z dużą siłą, może zakłócić naturalny ciąg kominowy od dołu ku górze, a nawet całkowicie go odwrócić.

Wentylator osiowy Blyss z wyłącznikiem i czujnikiem wilgoci
Wentylator osiowy Blyss z wyłącznikiem i czujnikiem wilgoci

2. Działająca niezależnie od warunków temperaturowych i pogodowych wentylacja mechaniczna również ma swoje wady. Wymuszanie wymiany powietrza odbywa się za pomocą urządzeń elektrycznych, a więc jej eksploatacja wiąże się z ponoszonymi kosztami za komponenty statyczne i mechaniczne, energię potrzebną do ich działania, bieżącą konserwację i ewentualnie za naprawę uszkodzonych elementów:

a) Wentylacja wywiewna – jej działanie wspomaga usuwanie zużytego powietrza, dlatego wymaga zastosowania jedynie wyciągowych wentylatorów (z czujnikami i programatorami lub bez) i nawiewników, którymi powietrze dostaje się do pomieszczeń.

b) Wentylacja nawiewno-wywiewna nie tylko dba o to, by powietrze znalazło ujście w kanale wywiewnym, ale i z odpowiednią intensywnością dostawało się do pomieszczeń, dlatego do jej wykonania potrzebne są następujące elementy:

- wentylatory,

- kanały,

- centrala wentylacyjna.

Nasada Darco Turbowent 150 mm
Nasada Darco Turbowent 150 mm

Czy wiesz, że...?

Chociaż koszty wyposażenia budynku w instalację wentylacji nawiewno-wywiewną są w porównaniu do pozostałych systemów największe, jedynie ta jedna daje możliwość zastosowania rekuperatora odzyskującego ciepło z usuwanego powietrza oraz specjalnych filtrów oczyszczających powietrze, którym oddychają mieszkańcy domu, co jest szczególnie ważne w przypadku osób ze skłonnościami do alergii.

Wentylacja hybrydowa oznacza – w skrócie – system grawitacyjny wspomożony działaniem tych spośród elementów wentylacji mechanicznej, które pozwalają na efektywną wymianę powietrza w każdych warunkach pogodowych. Wydaje się, że wentylacja hybrydowa jest najlepszym wyborem dla każdego z pomieszczeń w budynkach. Tak jednak nie jest, o czym przeczytać możemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 148, pkt.2):

W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

Innym ograniczeniem dla stosowania wentylacji hybrydowej jest obecność kominka, kotłowni z piecem na paliwo stałe lub innego pomieszczenia, w którym umiejscowiony jest gazowy piec lub ogrzewacz wody z otwartą komorą spalania – powietrze w tym ostatnim wykorzystywane jest do utrzymania płomienia w palniku i jego usuwanie z nadmierną intensywnością mogłoby skutkować zaburzeniem procesu spalania i powstaniem szkodliwego dla zdrowia i życia mieszkańców tlenku węgla.

Jak zwiększyć skuteczność wentylacji grawitacyjnej?

Jeśli naturalna wymiana powietrza w pomieszczeniach naszego domu nie spełnia naszych oczekiwań, dają się wyczuć nieprzyjemne zapachy, w niektórych miejscach stale widzimy oznaki zawilgocenia lub jeśli pogorszyła się jakość zdrowia domowników, warto dokonać na początek przeglądu widocznych elementów wentylacji grawitacyjnej. Być może okaże się, że niepotrzebne będzie instalowanie mechanicznego wspomagania wymiany powietrza, a jedynie poprawienie jej jakości:

- jeśli wymianie poddaliśmy nasze okna i w sezonie grzewczym są one szczelnie zamknięte, zamknęliśmy powietrzu z zewnątrz możliwość przeniknięcia do naszego mieszkania. Pierwszym rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie mikrowentylacji w skrzydłach okiennych, czyli ich minimalne rozszczelnienie. Drugim – nawiewników okiennych lub nawietrzaków. Z ich zamocowaniem wiąże się uzasadniona obawa o niekontrolowany napływ zimnego powietrza w sezonie zimowym, kiedy wentylacja grawitacyjna funkcjonuje intensywniej niż latem. Aby uchronić nasze wnętrza przed nadmiernym wychłodzeniem, warto zastosować nawietrzak wyposażony w grzałkę. Urządzeniem tym steruje termostat, uruchamiający funkcję grzania, jeśli temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa niż 4ºC, a także regulujący moc grzałki nie tylko względem ilości powietrza, które wnika do wewnątrz, ale również jego temperatury – jeśli ta przekroczy 15ºC, wspomaganie elektryczne nawietrzaka zostanie wyłączone,

- powietrze z ogrzewanych pomieszczeń kieruje się ku kratkom wywiewnym i aby umożliwić mu przedostanie się do nich, w drzwiach prowadzących do łazienki (jak też toalety, pralni, garderoby i kuchni) należy pozostawić mu wolną przestrzeń o powierzchni najmniej 200 cm² – funkcję tę z powodzeniem spełnia drzwiowa kratka wentylacyjna, odpowiednio duże podcięcie u spodu skrzydła drzwiowego lub otwory, w których zamocowane są dekoracyjne tuleje.

Porada eksperta:

Wybierając do swojego mieszkania drzwi łazienkowe z ozdobnymi tulejami, warto zwrócić uwagę, czy suma powierzchni otworów w tulejach wynosi wymagane prawem budowlanym przynajmniej 200 cm² – w przeciwnym razie naturalna wymiana powietrza zostanie znacznie utrudniona.

Nasada kominowa Wirplast Betawent K6302W brązowa
Nasada kominowa Wirplast Betawent K6302W

- rzut oka na kratki wywiewne umiejscowione pod sufitami wystarczy, by ocenić stan ich przepustowości. Ponieważ powietrze nimi uchodzące jest wilgotne i ciepłe, na kratkach szybko i trwale osiadają zanieczyszczenia, a duża ich ilość blokuje wydostawanie się powietrza z pomieszczeń. Szczególnie ważne jest sukcesywne usuwanie zabrudzeń z zabezpieczenia przed owadami, jakim jest siatka o drobnych oczkach. Jeśli kratka wyposażona jest w żaluzję umożliwiającą całkowite zakrycie otworu wywiewnego, zadbajmy o jej podniesienie w sezonie zimowym – zasłonięcie nie przyczyni się do ucieczki ciepła w znacznym stopniu, za to spowoduje wzrost stężenia pary wodnej i ilości zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychamy.

Wentylacja hybrydowa – jakie urządzenia wykorzystać?

Aby wzmóc intensywność wymiany powietrza, stosowane są niewielkie wentylatory umieszczane na wlocie do kanału wywiewnego. Ponieważ w zależności od modelu uruchamiane są ręcznie lub automatycznie – na przykład jednocześnie z włączeniem i wyłączeniem oświetlenia – mają funkcję wspomagającą naturalną wymianę powietrza.

Wentylator kanałowy Blyss 100VKO1 standard
Wentylator kanałowy Blyss 100VKO1 standard

Wspomniane wyżej czynniki, które negatywnie wpływają na zachowanie prawidłowego ciągu kominowego, to temperatura i wiatr. W skrajnych warunkach odwracają one kierunek ciągu, co skutkuje przedostawaniem się do wnętrza zimnego powiewu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy wylot kanału wentylacyjnego zaopatrzyć w taki element, którego sposób działania w pełni uniezależni usuwanie zużytego powietrza od aktualnie panującej pogody.

W sposób częściowy funkcję tę spełniają nasady kominowe, których zadaniem jest umożliwienie powietrzu opuszczenie kanału wentylacyjnego poprzez osłonięcie jego wylotu od kierunku wiejącego wiatru – odpowiedzialna jest za to obrotowa konstrukcja nasady i jej kształt uwzględniający obecność żagla. Jednak element ten nie poprawia jakości ciągu kominowego ani nie zachowuje go w sezonie letnim w warunkach bezwietrznych.

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie obrotowej nasady kominowej wyposażonej w silnik o niewielkiej mocy. Turbina u jej szczytu w skuteczny sposób wysysa zużyte powietrze z kanału wentylacyjnego:

- po pierwsze, uniezależnia zachowanie ciągu kominowego od kierunku i siły wiatru poprzez swoją konstrukcję,

- po drugie, jej działanie ma miejsce jedynie wówczas, kiedy siła ciągu kominowego jest niewystarczająca,

Nasada kominowa Darco Rotowent Dragon Ceramik fi 200 mm
Nasada kominowa Darco Rotowent Dragon Ceramik fi 200 mm

- po trzecie, jeśli moc urządzenia jest zmienna, prędkość obracających się łopatek turbiny wzmaga siłę wsysania powietrza z kanału wentylacyjnego, zachowując zjawisko ciągu również w przypadku wysokiej temperatury powietrza na zewnątrz budynku.

Porada eksperta:

Zastosowanie nasady kominowej wyposażonej w programator da nam możliwość regulowania procesu wymiany powietrza. Dzięki temu spowolnimy jego intensywność w czasie nieobecności w domu mieszkańców, a także zwielokrotnimy ilość wymienianego powietrza, kiedy przebywamy w większej grupie osób.

Data publikacji: 27.12.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?
Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, w którym został zbudowany, a nie tylko spełniał funkcję dekoracyjną, konieczne będzie dostarczenie pale...
Czytaj więcej

Jak uniknąć „efektu termosu”?

Jak uniknąć „efektu termosu”?
Chęć dodatkowego zaizolowania ścian budynku i uzyskania efektu porównywalnego z energooszczędnością domów pasywnych wywołuje obawy inwestorów o warunk...
Czytaj więcej

W jakie instalacje wyposażona jest kuchnia?

W jakie instalacje wyposażona jest kuchnia?
W każdym domu kuchnia jest pomieszczeniem używanym wyjątkowo często. Do wykonania różnych zadań, jakich się w niej podejmujemy, potrzebujemy wody, prą...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?