Produkty

Zdrowy dom bez toksycznych związków

Zdrowy dom bez toksycznych związków

Każdy z nas chce mieszkać w zdrowym domu, jednak okazuje się, że produkty, które kupujemy mogą zawierać szkodliwe substancje. Starajmy się więc wybierać produkty naturalne.

chemia w mieszkaniuMateriały budowlane i wykończeniowe oraz środki czyszczące mogą zawierać substancje drażniące i szkodliwe dla zdrowia. Długotrwałe ich działanie może powodować pogorszenie samopoczucia: bóle głowy, zmęczenie, podrażnienie dróg oddechowych, alergie itp. Dlatego, aby nie narażać swojego zdrowia na szwank, należy przestrzegać zaleceń producentów odnośnie przeznaczenia kupowanych produktów oraz tego w jaki sposób i w jakich warunkach można je stosować, a także jak reagować w razie podrażnienia lub zatrucia. Każdy materiał dopuszczony do sprzedaży musi spełniać normy bezpieczeństwa i nie może przekraczać dopuszczalnej zawartości i emisji substancji szkodliwych, jednak skumulowanie tych substancji w domu (z różnych przedmiotów) może przekraczać bezpieczne granice. Często szykujemy nowy pokój dla nowego członka rodziny – malujemy ściany, kupujemy nowe meble, kładziemy wykładziny. Nie róbmy tego w ostatnim momencie – pozwólmy wywietrzeć związkom chemicznym, by nie szkodziły małemu dziecku, a najlepiej wybierajmy produkty naturalne. 

Co nam może szkodzić?

Różnego rodzaju szkodliwe związki organiczne i aromatyczne zawarte są z rozpuszczalnikach, farbach, lakierach, klejach, żywicach, politurach, środkach impregnujących, smołach, lepikach,  materiałach izolacyjnych, tworzywach sztucznych, piankach, meblach, wykładzinach, środkach czystości itp. Parują w trakcie stosowania i schnięcia preparatów, lub są emitowane w określonych warunkach np. w wysokiej temperaturze. Na szczęcie z czasem ich emisja słabnie. 

Pamiętajmy jednak, że w domu mogą nam szkodzić również inne toksyny np. zarodniki pleśni, nadmierne stężenie CO2, niewłaściwa wilgotność (zbyt duża lub zbyt mała), szkodliwe gazy  przedostające się z niesprawnej instalacji grzewczej (a zwłaszcza śmiertelny tlenek węgla), a także źle przechowywane niebezpieczne substancje chemiczne.

Na co zwracać uwagę

Aby do minimum zmniejszyć działanie substancji szkodliwych, sprawdzajmy: 
- zalecenia - czy dany produkt jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz czy wewnątrz budynku (np. lepiki, farby, lakiery, impregnaty itp.). Zalecenie to może wynikać nie tylko z określonej wytrzymałości produktu na warunki atmosferyczne, ale również ze stopnia emisji szkodliwych substancji chemicznych;
- jak długi jest okres karencji, czyli po jakim czasie produkt przestaje szkodzić – czasem jest to parę godzin lub dni, a czasem kilka tygodni. Zawsze lepiej dłużej odczekać z wprowadzeniem się do świeżo wyremontowanego lub wykończonego domu, niż wdychać szkodliwe substancje;
- jakie warunki sprzyjają emisji lotnych związków aromatycznych – zwykle gdy jest gorąco lub wilgotno, dlatego lepiej nie malować farbami syntetycznymi w upalne dni, lecz odczekać aż upał minie. Jeśli syntetyczny lakier lub farba były używane we wnętrzach, to w gorące dni trzeba mocniej wietrzyć  pomieszczenia.

wentylator BlyssWietrzenie i sprawna wentylacja przyspieszają usuwanie toksycznych substancji, jednak podczas malowania nie należy wietrzyć pomieszczeń, gdyż do świeżo malowanej powierzchni mogą się przykleić pyłki lub kurz, poza tym zbyt szybkie schnięcie wierzchniej warstwy uniemożliwi równomierne twardnienie powłoki.

Jak ograniczyć ilość szkodliwych substancji w domu

Wybierajmy produkty o mniejszym stężeniu szkodliwych substancji lub wykonane na bazie produktów naturalnych np. farby wodorozcieńczalne, oleje i woski do impregnacji i konserwacji drewna zamiast lakierów, wykładziny naturalne zamiast syntetycznych. Kupujmy środki czyszczące na bazie octu lub kwasu cytrynowego zamiast chloru. 

Dbajmy też o odpowiednią wentylację i regularne przeglądy urządzeń grzewczych i kominów. Jeśli mamy klimatyzację – wymieniajmy filtry, w których gromadzi się kurz i mikroorganizmy. Przestrzegajmy też zasad bezpiecznego przechowywania niebezpiecznych substancji.

Data publikacji: 28.11.2012
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wiosenne czyszczenie wentylacji – o czym należy wiedzieć?

Wiosenne czyszczenie wentylacji – o czym należy wiedzieć?
Wentylacja w domu wymaga konserwacji i czyszczenia. Wiosna to wskazana pora na przeprowadzenie odpowiednich działań nie tylko ze względu na sezonowe p...
Czytaj więcej

System wentylacyjny przyjazny dla alergików

System wentylacyjny przyjazny dla alergików
Alergicy nie mają łatwego życia. Z każdej strony atakują ich alergeny, które skutkują różnego rodzaju objawami, najczęściej niezbyt przyjemnymi. Nasze...
Czytaj więcej

Wentylacja pomieszczeń pozbawionych okien

Wentylacja pomieszczeń pozbawionych okien
Nieprawidłowo wykonana wentylacja lub jej kompletny brak może prowadzić w wielu pomieszczeniach naszego domu do niepożądanych konsekwencji. Zamknięta ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zdrowy dom bez toksycznych związków