Produkty

Zdrowy dom - sprawna wentylacja

Zdrowy dom - sprawna wentylacja

Aby zapobiec gromadzeniu się nadmiernej wilgoci, zarazków oraz pleśni i alergenów, musimy pamiętać o dobrej wentylacji domu. W innym wypadku narażamy się na częste choroby.

kratka wentylacyjnaŻeby dom i jego mieszkańcy byli zdrowi, budynek musi oddychać. W przeciwnym razie gromadzą się w nim zarazki, nadmierna wilgoć, grzyby, w tym pleśnie, toksyczne związki, alergeny i brakuje tlenu. W takich warunkach i ludzie, i dom tracą kondycję, a nawet zaczynają chorować. 

Zasady sprawnej wentylacji

Żeby budynek oddychał, potrzebne są trzy elementy wentylacji: 

1. Dopływ świeżego powietrza - najlepiej do pomieszczeń czystych takich jak sypialnie, salon oraz narażonych na intensywne zużycie tlenu (kotłownia lub sam kocioł, okolice kominka). Powietrze może być doprowadzane przez szczeliny wentylacyjne w oknach, nawiewniki – montowane w oknach lub ścianach, przewody i kratki nawiewne itp. Jeśli mamy szczelne okna i wentylację grawitacyjną, to trzeba pamiętać o rozszczelnianiu ich lub zamontowaniu dodatkowych nawiewników.

2. Przepływ powietrza między pomieszczeniami –przez otwarte lub podcięte drzwi oraz otwory w drzwiach łazienkowych;

3. Usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz z pomieszczeń "brudnych", w których powstaje najwięcej zanieczyszczeń i pary wodnej, a więc kuchni, łazienek, kotłowni, garażu itp., a także pokoi na poddaszu.

Dokładne zalecenia dotyczące tych elementów podają przepisy budowlane. Kłopot w tym, że wraz z wymianą powietrza w domu tracimy zimą cenne ciepło , a latem chłód. A im lepiej ocieplony jest dom, tym wspomniane straty ciepła mają większe znaczenie. Na szczęście powstają coraz doskonalsze rozwiązania, pozwalające je zminimalizować. 

wentylator BlyssRodzaje i cechy wentylacji

Naturalna – polega na przewietrzaniu pomieszczeń, otwieraniu okien i drzwi. Jest najprostsza i najmniej ekonomiczna.

Grawitacyjna – wykorzystuje różnicę ciężaru i ciśnień między powietrzem ciepłym - wylatującym przez komin wentylacyjny, a chłodnym – napływającym do budynku. Ta wentylacja jest bardzo popularna, bo dość tania w wykonaniu, ale powoduje znaczne straty ciepła (a więc znaczne koszty ogrzewania) zimą, a latem szwankuje. Można ją nieco regulować dzięki przymykanym kratkom wentylacyjnym, można też wspomagać nasadami kominowymi i wentylatorami , ale ich dobór warto powierzyć specjaliście. Źle dobrane wentylatory mogą powodować zbyt duże opory powietrza gdy nie są włączone i obniżać wówczas skuteczność wentylacji.

Mechaniczna – działa wymuszana wentylatorami. Najlepsza jest instalacja z rekuperatorem czyli centralą  odzyskującą ciepło z usuwanego powietrza. Jest wprawdzie droższa w wykonaniu od grawitacyjnej, ale planując ją na etapie projektowania domu koszty te można znacznie zmniejszyć. Taki system wentylacji sprawia, że do ogrzania domu potrzeba znacznie mniej ciepła, dzięki czemu maleją wydatki na ogrzewanie (nawet po uwzględnieniu kosztów eksploatacji) i emisja gazów cieplarnianych. Taka instalacja musi być jednak zaprojektowana i wykonana przez specjalistów. Wymaga też przeglądów serwisowych i wymiany zużytych elementów.

Data publikacji: 15.11.2012
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?
Wentylacja hybrydowa oznacza funkcjonalne połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej użytkowanych w budynkach mieszkalnych. Skutecznie p...
Czytaj więcej

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?
Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, w którym został zbudowany, a nie tylko spełniał funkcję dekoracyjną, konieczne będzie dostarczenie pale...
Czytaj więcej

Jak uniknąć „efektu termosu”?

Jak uniknąć „efektu termosu”?
Chęć dodatkowego zaizolowania ścian budynku i uzyskania efektu porównywalnego z energooszczędnością domów pasywnych wywołuje obawy inwestorów o warunk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zdrowy dom - sprawna wentylacja