Produkty

6 ciekawych zastosowań płynu do naczyń

6 ciekawych zastosowań płynu do naczyń

Popularny detergent do ręcznego mycia naczyń, poza typowym zastosowaniem, ma jeszcze kilka innych. Oto mały wycinek z tego, do czego możemy wykorzystać płyn do naczyń.

Właściwości płynu do naczyń

Dobry płyn powinien być skuteczny i wydajny. Często sprzedaje się te środki w ekologicznych opakowaniach, w formie koncentratów do rozcieńczenia. Ważnym wymogiem dla płynów zmywających jest szybka biodegradacja i neutralność dla środowiska naturalnego. Płyny do naczyń powinny być łagodne dla rąk, dlatego Płyny różneczęsto są dodatkowo wzbogacane składnikami chroniącymi i odżywiającymi skórę dłoni. Środki te mają za zadaniedobrze rozpuszczać wszelkie resztki pokarmów i nie pozostawiać na powierzchniach żadnych smug.

Szczególne zastosowania płynu do naczyń

Poza podstawowymi funkcjami wynikającymi z samej nazwy środka, możemy go również użyć do wielu innych zadań.

Ciekawe użycie tego płynu nastąpiło w 2004 roku, kiedy to studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego na Dolnośląskim Festiwalu Naukizaprezentowali domową metodę izolacji DNA. W swoim multimedialnym pokazie, jako „odczynników” do izolacji DNA użyli oni właśnie m.in. płynu do mycia naczyń oraz soli kuchennej.

Płyn ekologicznyW domowych praktykach możemy z pomocą płynu do naczyń:

1. Zwalczać muszki owocówki – wystarczy, że wystawimy miskę z roztworem octu i dodatkiem kilku kropli płynu do naczyń. Muszki bardzo chętnie zażyją tej zabójczej dla nich kąpieli.

2. Usunąć plamy z dywanu czy tapicerek. Wystarczy dodać około łyżkę płynu do niewielkiej ilości ciepłej wody. Zamoczoną w roztworze szmatką wyczyścimy plamy na dywanach czy obiciach, czyszcząc je aż do skutku. Następnie zmywamy zimną wodą i osuszamy.

3. Wyczyśc meble balkonowe, ogrodowe czy tarasowe. Wystarczy, że do ciepłej wody dodamy łyżkę płynu do mycia naczyń i zmyjemy tym wszelkie plastikowe meble, spłukując je następnie zimną wodą. Dzięki temu przez dłuższy czas na sprzętach tych nie będzie osadzał się kurz.

4. Usunąć wszelkie plamy, w tym i te tłuste z:

- tkanin i ubrań – polewamy płynem tłuste plamy i zostawiamy na około 15 minut, potem pocieramy, a następnie pierzemy jak zwykle,
- z podłóg w kuchni, łazience i we wszelkich innych pomieszczeniach,
- z betonu – odczyścimy plamy z ropy czy olejów, zasypując je najpierw sodą i polewając płynem do mycia naczyń. Zostawiamy, pocieramy szczotką, spłukujemy wodą.

Jeśli plamy nie zeszły od razu – powtarzamy aż do skutku,
- z szafek kuchennych czy płytek pokrytych tłustym nalotem. Można umieścić rozcieńczony płyn do naczyń w pojemniku ze spryskiwaczem. Po spryskaniu wystarczy doczyścić brudne miejsca i przetrzeć wilgotną ściereczką,
- z wszelkich powierzchni usuniemy plamy z kredek świecowych.

5. Zwalczyć chwasty, np. w ogrodzie czy na balkonie. Wystarczy, że przygotowujemy roztwór wody z niewielką ilością alkoholu oraz płynu do mycia naczyń. Następnie mieszankę rozpryskujemy wśród roślin w słoneczne dni, pamiętając jednak, by nie robić tego w czasie pełnego słońca.

6. Wykonać płyn do spryskiwaczy. Wodę z odrobiną płynu możemy zastosować jako skuteczny środek do spryskiwacza do szyb naszego samochodu. Świetnie sprawdzi się latem, skutecznie zastępując droższe, chemiczne preparaty.

Data publikacji: 18.11.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

6 ciekawych zastosowań płynu do naczyń