LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
6 ciekawych zastosowań płynu do naczyń
Popularny detergent do ręcznego mycia naczyń, poza typowym zastosowaniem, ma jeszcze kilka innych. Oto mały wycinek z tego, do czego możemy wykorzystać płyn do naczyń.
Właściwości płynu do naczyń
Dobry płyn powinien być skuteczny i wydajny. Często sprzedaje się te środki w ekologicznych opakowaniach, w formie koncentratów do rozcieńczenia. Ważnym wymogiem dla płynów zmywających jest szybka biodegradacja i neutralność dla środowiska naturalnego. Płyny do naczyń powinny być łagodne dla rąk, dlatego często są dodatkowo wzbogacane składnikami chroniącymi i odżywiającymi skórę dłoni. Środki te mają za zadaniedobrze rozpuszczać wszelkie resztki pokarmów i nie pozostawiać na powierzchniach żadnych smug.
Szczególne zastosowania płynu do naczyń
Poza podstawowymi funkcjami wynikającymi z samej nazwy środka, możemy go również użyć do wielu innych zadań.
Ciekawe użycie tego płynu nastąpiło w 2004 roku, kiedy to studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego na Dolnośląskim Festiwalu Naukizaprezentowali domową metodę izolacji DNA. W swoim multimedialnym pokazie, jako „odczynników” do izolacji DNA użyli oni właśnie m.in. płynu do mycia naczyń oraz soli kuchennej.
W domowych praktykach możemy z pomocą płynu do naczyń:
1. Zwalczać muszki owocówki – wystarczy, że wystawimy miskę z roztworem octu i dodatkiem kilku kropli płynu do naczyń. Muszki bardzo chętnie zażyją tej zabójczej dla nich kąpieli.
2. Usunąć plamy z dywanu czy tapicerek. Wystarczy dodać około łyżkę płynu do niewielkiej ilości ciepłej wody. Zamoczoną w roztworze szmatką wyczyścimy plamy na dywanach czy obiciach, czyszcząc je aż do skutku. Następnie zmywamy zimną wodą i osuszamy.
3. Wyczyścić meble balkonowe, ogrodowe czy tarasowe. Wystarczy, że do ciepłej wody dodamy łyżkę płynu do mycia naczyń i zmyjemy tym wszelkie plastikowe meble, spłukując je następnie zimną wodą. Dzięki temu przez dłuższy czas na sprzętach tych nie będzie osadzał się kurz.
4. Usunąć wszelkie plamy, w tym i te tłuste z:
- tkanin i ubrań – polewamy płynem tłuste plamy i zostawiamy na około 15 minut, potem pocieramy, a następnie pierzemy jak zwykle,
- z podłóg w kuchni, łazience i we wszelkich innych pomieszczeniach,
- z betonu – odczyścimy plamy z ropy czy olejów, zasypując je najpierw sodą i polewając płynem do mycia naczyń. Zostawiamy, pocieramy szczotką, spłukujemy wodą.
Jeśli plamy nie zeszły od razu – powtarzamy aż do skutku,
- z szafek kuchennych czy płytek pokrytych tłustym nalotem. Można umieścić rozcieńczony płyn do naczyń w pojemniku ze spryskiwaczem. Po spryskaniu wystarczy doczyścić brudne miejsca i przetrzeć wilgotną ściereczką,
- z wszelkich powierzchni usuniemy plamy z kredek świecowych.
5. Zwalczyć chwasty, np. w ogrodzie czy na balkonie. Wystarczy, że przygotowujemy roztwór wody z niewielką ilością alkoholu oraz płynu do mycia naczyń. Następnie mieszankę rozpryskujemy wśród roślin w słoneczne dni, pamiętając jednak, by nie robić tego w czasie pełnego słońca.
6. Wykonać płyn do spryskiwaczy. Wodę z odrobiną płynu możemy zastosować jako skuteczny środek do spryskiwacza do szyb naszego samochodu. Świetnie sprawdzi się latem, skutecznie zastępując droższe, chemiczne preparaty.