Produkty

Jak i gdzie przechowywać detergenty?

Jak i gdzie przechowywać detergenty?

W domach posiadamy zwykle wiele rozmaitych środków służących higienie i utrzymaniu czystości. Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio przechowywać poszczególne detergenty – o czym warto pamiętać?

koszyk łazienkowy na akcesoriaCzym są detergenty?

Detergenty to wszelkie substancje zawierające w swym składzie mydło lub/oraz środki powierzchniowo czynne służące do mycia, prania i czyszczenia.

Mogą one mieć m.in. postać:

-  proszku,

-  płynu,

-  kostek, tabletek lub innych wyprasek,

-  pasty,

-  granulek.

 W składzie detergentów często spotykamy substancje żrące lub drażniące. Szczególnie wiele szkodliwych składników mają środki do udrażniania rur, czyszczenia i dezynfekcji toalet czy też wybielacze i odplamiacze. Do niekorzystnie oddziałujących na nas składników detergentów zaliczamy m. in: podchloryn sodu, żrący wodorotlenek sodu czy nadtlenek wodoru.

Gdzie przechowywać detergenty?

Detergenty nie należą do środków niebezpiecznych, o ile przechowywane i stosowane są zgodnie ze wskazaniami. Kiedy jednak zostaną użyte niewłaściwie lub w innych niż zalecane proporcjach czy mieszankach – mogą okazać się groźne. Na wszelki wypadek powinniśmy przechowywać detergenty w miejscach, do których dostęp będzie mógł być kontrolowany i ograniczany.

Środki czystości trzymamy najczęściej w kuchni lub łazience (np. w szafkach pod zlewem, umywalką) albo w wydzielonych pomieszczeniach gospodarczych. Główną zasadą powinno być to, że miejsce przechowywania detergentów będzie niedostępne dla dzieci. Szafki kuchenne czy łazienkowe, o ile są umiejscowione nisko (w zasięgu rąk dziecka), powinny być zamykane na klucz lub mieć solidną blokadę.

Na rynku spotkamy szereg mebli i akcesoriów pomagających wygodnie i bezpiecznie przechowywać detergenty. Są to m. in:

-  szafki ze specjalnymi wyciąganymi półkami,

-  wyciągi z wysuwanymi koszami zawierającymi różne środki czystości,

-  szuflady np. dolna duża i głęboka, a wewnątrz płytsza np. na tabletki, gąbki,

-  system organizacji przegród w szafkach i szufladach,

Możemy także posłużyć się technikami, takimi jak:

-  montowanie relingów utrzymujących spore ciężary (pojemniki z płynami, pastami, mleczkami),

-  zaprojektowanie specjalnej zabudowy pod zlewem, umywalką czy obok wanny, pozwalającej optymalnie wykorzystać te miejsca i móc bezpiecznie przechowywać detergenty,

-  stworzenie (w ramach zabudowy) specjalnej szafy gospodarczej ze specjalnym zestawem półek, pojemników i uchwytów na wszelkie środki do utrzymania czystości.

Ważne zasady

Przy przechowywaniu chemicznych środków czystości, dla bezpieczeństwa warto stosować się do kilku istotnych zasad. Są to np. takie oto zalecenia:

-  Nie powinniśmy przechowywać i stosować detergentów, których termin ważności już dawno minął. Po określonym czasie szkodliwe substancje zawarte w środkachpojemnik na proszek do prania czystości mogą zmienić się w niebezpieczne chemiczne mieszanki.

-  Nie powinno się wykorzystywać opakowań po zużytych detergentach do przechowywania innych środków.

-  Szczególną ostrożność podczas stosowania silnych detergentów powinny zachować alergicy, kobiety w ciąży, a także osoby starsze.

-  Warto zachować przewiewność i wentylować pomieszczenia, w których stosujemy chemiczne środki czystości.

Data publikacji: 13.08.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas

Świąteczne porządki – rozplanuj je dobrze, aby zdążyć na czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo radosny czas. Dla podkreślenia jego niepowtarzalnego charakteru często porządkujemy cały dom. Aby cieszyć się pi...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak i gdzie przechowywać detergenty?