Produkty

Jak i gdzie przechowywać detergenty?

Jak i gdzie przechowywać detergenty?

W domach posiadamy zwykle wiele rozmaitych środków służących higienie i utrzymaniu czystości. Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio przechowywać poszczególne detergenty – o czym warto pamiętać?

koszyk łazienkowy na akcesoriaCzym są detergenty?

Detergenty to wszelkie substancje zawierające w swym składzie mydło lub/oraz środki powierzchniowo czynne służące do mycia, prania i czyszczenia.

Mogą one mieć m.in. postać:

-  proszku,

-  płynu,

-  kostek, tabletek lub innych wyprasek,

-  pasty,

-  granulek.

 W składzie detergentów często spotykamy substancje żrące lub drażniące. Szczególnie wiele szkodliwych składników mają środki do udrażniania rur, czyszczenia i dezynfekcji toalet czy też wybielacze i odplamiacze. Do niekorzystnie oddziałujących na nas składników detergentów zaliczamy m. in: podchloryn sodu, żrący wodorotlenek sodu czy nadtlenek wodoru.

Gdzie przechowywać detergenty?

Detergenty nie należą do środków niebezpiecznych, o ile przechowywane i stosowane są zgodnie ze wskazaniami. Kiedy jednak zostaną użyte niewłaściwie lub w innych niż zalecane proporcjach czy mieszankach – mogą okazać się groźne. Na wszelki wypadek powinniśmy przechowywać detergenty w miejscach, do których dostęp będzie mógł być kontrolowany i ograniczany.

Środki czystości trzymamy najczęściej w kuchni lub łazience (np. w szafkach pod zlewem, umywalką) albo w wydzielonych pomieszczeniach gospodarczych. Główną zasadą powinno być to, że miejsce przechowywania detergentów będzie niedostępne dla dzieci. Szafki kuchenne czy łazienkowe, o ile są umiejscowione nisko (w zasięgu rąk dziecka), powinny być zamykane na klucz lub mieć solidną blokadę.

Na rynku spotkamy szereg mebli i akcesoriów pomagających wygodnie i bezpiecznie przechowywać detergenty. Są to m. in:

-  szafki ze specjalnymi wyciąganymi półkami,

-  wyciągi z wysuwanymi koszami zawierającymi różne środki czystości,

-  szuflady np. dolna duża i głęboka, a wewnątrz płytsza np. na tabletki, gąbki,

-  system organizacji przegród w szafkach i szufladach,

Możemy także posłużyć się technikami, takimi jak:

-  montowanie relingów utrzymujących spore ciężary (pojemniki z płynami, pastami, mleczkami),

-  zaprojektowanie specjalnej zabudowy pod zlewem, umywalką czy obok wanny, pozwalającej optymalnie wykorzystać te miejsca i móc bezpiecznie przechowywać detergenty,

-  stworzenie (w ramach zabudowy) specjalnej szafy gospodarczej ze specjalnym zestawem półek, pojemników i uchwytów na wszelkie środki do utrzymania czystości.

Ważne zasady

Przy przechowywaniu chemicznych środków czystości, dla bezpieczeństwa warto stosować się do kilku istotnych zasad. Są to np. takie oto zalecenia:

-  Nie powinniśmy przechowywać i stosować detergentów, których termin ważności już dawno minął. Po określonym czasie szkodliwe substancje zawarte w środkachpojemnik na proszek do prania czystości mogą zmienić się w niebezpieczne chemiczne mieszanki.

-  Nie powinno się wykorzystywać opakowań po zużytych detergentach do przechowywania innych środków.

-  Szczególną ostrożność podczas stosowania silnych detergentów powinny zachować alergicy, kobiety w ciąży, a także osoby starsze.

-  Warto zachować przewiewność i wentylować pomieszczenia, w których stosujemy chemiczne środki czystości.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!

Jak wyczyścić mikrofalę? Wypróbuj te metody!
Mikrofalówka ułatwia codzienne czynności i pozwala na szybkie przygotowanie posiłków. To wygodne urządzenie w każdym domu, w któr...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby

Jak wyczyścić piekarnik? Przetestuj domowe sposoby
Czyszczenie piekarnika to zmora i utrapienie niejednej pani domu. Korzystaj ze skutecznych i sprawdzonych metod i ciesz się idealną czystością w kuchn...
Czytaj więcej

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i najpiękniejszych materiałów do wykończenia wnętrz – idealnie nadaje się na podłogę. Żeby była...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak i gdzie przechowywać detergenty?