Produkty

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać?

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać?

Utrzymanie czystości w mieszkaniu wiąże się nie tylko z regularnym sprzątaniem, ale też z zaopatrzeniem się w potrzebne urządzenia. Bez wątpienia jednym z nich jest odkurzacz, bez którego efektywne czyszczenie dywanów, wykładzin, chodników czy nawet gładszych powierzchni byłoby o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne. Spośród dostępnych na rynku modeli możemy wybierać odkurzacze z workami i warianty bezworkowe – które lepiej sprawdzą się w naszych warunkach?

odkurzacz workowyOdkurzacze workowe – podział

Odkurzacze workowe wciąż są częściej wybieranym modelem w polskich domach. Urządzenia, w których zabrudzenia zbierają się w workach można podzielić na te z papierowymi wkładami oraz te z wkładem tekstylnym wielokrotnego użytku.

Podczas wyboru takiego odkurzacza należy przede wszystkim zwrócić uwagę na pojemność worków, niezależnie od rodzaju zastosowanego w danym modelu – im większe, tym rzadziej konieczne będzie usuwanie odpadów. Sprawdźmy więc, jakie wady i zalety posiada każdy z rodzajów odkurzacza workowego.

Worki zamienne do odkurzacza Pansam A140202 5 szt.Worek tekstylny – wady i zalety

Główną zaletą stosowania w odkurzaczu worków tekstylnych jest oszczędność – możliwość opróżnienia i ponownego wykorzystania torby powoduje, że nie musimy regularnie zaopatrywać się w nowe wkłady. Jednak worki tekstylne posiadają o wiele więcej wad niż zalet. Przede wszystkim narażają nas na bezpośredni kontakt ze zgromadzonymi zanieczyszczeniami. Wkład wielokrotnego użytku jest też niespecjalnie wygodny w opróżnianiu, a kurz i pozostałe odpadki przypadkiem mogą się wysypać. Ponadto rozwiązanie to nie jest szczególnie higieniczne – na worku ciągle pozostają zabrudzenia, a dodatkowo jest on narażony również na powstawanie dziur i innych ubytków, co z kolei może skutkować wysypywaniu się zanieczyszczeń do urządzenia i jego uszkodzeniem.

Worek papierowy – wady i zalety

Worki papierowe, choć z pewnością droższe w eksploatacji niż tekstylne, zapewniają nam natomiast maksimum higieny. Nie musimy otwierać wkładu, aby go opróżnić, wystarczy cały, wypełniony odpadami worek wyrzucić do śmieci. Do zalet takiego rozwiązania należy więc wyższe bezpieczeństwo użytkowników, szybszy czas wymiany wkładu oraz większa wygoda używania odkurzacza. Jeśli nie wiesz, jaki worek do odkurzacza wybrać, zajrzyj tutaj.

Porada eksperta

Odkurzacze workowe polecane są w szczególności w domach, w których mieszkają alergicy. Worek – zarówno papierowy, jak i tekstylny – pełni bowiem funkcję dodatkowego filtra, więc powietrze wydmuchiwane z urządzenia jest o wiele czystsze niż w przypadku odkurzacza bezworkowego.

odkurzacz bezworkowyOdkurzacz bezworkowy

W przypadku tego typu urządzeń najbardziej czasochłonne jest usuwanie zanieczyszczeń ze specjalnego pojemnika w odkurzaczu – trzeba go dokładnie opróżnić po zapełnieniu, a także umyć przed kolejnym użyciem. Inną wadą takiego rozwiązania jest też gorsza filtracja powietrza wydmuchiwanego, jednak wraz z pojawianiem się na rynku nowych modeli możemy liczyć też na poprawienie tej cechy. Do największych zalet zalicza się natomiast dużo niższe koszty eksploatacji niż z przypadku odkurzaczy workowych. Nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria.

Dla tych, dla których przede wszystkim liczy się higiena, najlepszym rozwiązaniem okazują się odkurzacze z workami papierowymi. Oszczędni będą natomiast bardziej zadowoleni z modelu bezworkowego lub z workiem tekstylnym, choć te ostatnie mogą po pewnym czasie również wymagać wymiany wkładu na nowy.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Efektywne sprzątanie – myjki i odkurzacze

Efektywne sprzątanie – myjki i odkurzacze
Myjki i odkurzacze to sprzęty, które znacznie ułatwią nam sprzątanie, pozwalając przy tym na oszczędność czasu i energii. Wśród produktów tego typu zn...
Czytaj więcej

Praktyczne akcesoria do odkurzacza centralnego

Praktyczne akcesoria do odkurzacza centralnego
Odkurzacze centralne zapewniają dużą wygodę i efektywność sprzątania. Większa czystość oznacza lepsze samopoczucie i zdrowie mieszkańców a także podni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać?