Wszystko o praniu dywanów

Każdy dywan, bez względu na to z jakiego materiału został wykonany i jakiego jest koloru, trzeba raz na jakiś czas wyprać. Czysty dywan nie tylko wygląda lepiej, ale również nie przechowuje na swej powierzchni niebezpiecznych bakterii, które na podłodze gromadzą się w największej ilości. Jakie zasady powinny zostać zachowane podczas czyszczenia dywanów?

Jak często powinniśmy prać dywan?

Najlepiej 1-2 razy do roku – w porze letniej lub wiosennej. Dlaczego? Wówczas wysoka temperatura powierza oraz słońce umożliwiają szybkie wyschnięcie dywanu na świeżym powietrzu. Dywan wysuszony w naturalny sposób – przewieszony np. przez trzepak, nie będzie później zachodził pleśnią.

Dywan możemy czyścić częściej – w razie konieczności usunięcia plam. Warto jednak ograniczyć wówczas jego odświeżenie tylko do tych miejsc, które rzeczywiście są mocno zabrudzone. Ogólnie, im rzadziej będziemy moczyć strukturę naszego dywanu, tym lepiej.

W jaki sposób prać?

Pranie dywanów możemy przeprowadzić na dwa sposoby – ręcznie lub za pomocą specjalnego sprzętu. Ten drugi usuwa zabrudzenia i jednocześnie nie przemacza struktury włosia. Ma jednak jeden minus – kosztuje i to nie mało. Odkurzacze z funkcją prania mogą mieć różne funkcje oraz możliwości. Zanim go zakupimy, warto zatem dobrze rozeznać się w rodzajach dywanów, do których jest on przeznaczony.

Pranie ręczne znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne wymaga od nas wyłącznie zaangażowania i włączenia siły naszych rąk.

Aby wyprać dywan, potrzebujemy płyn do prania dywanów, ciepłą wodę oraz szczotkę z dość twardym włosiem. Czyszczenie ręczne rozpoczynamy od zlikwidowania najtrudniejszych, starych plam. Zwilżamy ściereczkę w przygotowanym roztworze płynu oraz wody, a następnie przykładamy ją do plamy, którą chcemy usunąć. Pozostawiamy tak zamoczone miejsca na kilkanaście minut, aby środek mógł zacząć działać. Następnie zabieramy szczotkę i zaczynamy czyścić wcześniej zamoczone miejsca. Szorujemy zawsze w różnych kierunkach. Kiedy mamy pewność, że najbardziej zabrudzone rejony dywanu są już czyste, możemy zacząć czyszczenie pozostałego obszaru dywanu. Kiedy skończymy – rozłóżmy na jego powierzchni mokre ręczniki. Woda z dywanu wsiąknie w nie, dzięki czemu ten szybciej wyschnie.

spieranie_plamy_dywanuspieranie_plamy_dywanuspieranie_plamy_dywanuspieranie_plamy_dywanu

Uwaga, to nie koniec. Po kilku godzinach wyczyść dywan raz jeszcze, ale tym razem użyjmy do tego wyłącznie wody. Dlaczego? W ten sposób pozbędziemy się detergentów, które sprawiają, że dywan znacznie szybciej się brudzi.

Dla wydłużenia efektu czystego dywanu na sam koniec, kiedy będziemy mieli pewność, że ten jest już zupełnie suchy – odkurzmy go. Zbierzemy wówczas nadmiar kurzu, który najczęściej odpowiada za powstawanie zabrudzeń.

Czy wiesz, że ręczna metoda czyszczenia dywanów nazywa się szamponowaniem? Do jego przeprowadzenia idealnie sprawdza się piana wytworzona z płatków mydlanych lub woda z octem oraz amoniakiem (zmieszane w odpowiednich proporcjach).

Srodek_do_prania_dywanow_Karcher_castoramaSrodek_do_prania_dywanow_Karcher_castoramaSrodek_do_prania_dywanow_Karcher_castoramaSrodek_do_prania_dywanow_Karcher_castorama