Produkty

Wole oko na dachu - co to jest i jakie pełni funkcje?

Wole oko na dachu - co to jest i jakie pełni funkcje?

Wole oko jest elementem, który dawniej był wykorzystywany jedynie do wentylacji poddaszy. Dziś stanowi jeden z najbardziej ponadczasowych i efektownych sposobów na oświetlenie pomieszczeń znajdujących się na ostatniej kondygnacji. Czym dokładnie jest wole oko i jakie korzyści może przynieść zastosowanie tego elementu?  

Przejdź do następnych akapitów:

Czym jest wole oko?

Wole oko to rodzaj lukarny, która charakteryzuje się okrągłym, owalnym lub półowalnym kształtem. Lukarny umieszcza się zazwyczaj w górnej części kondygnacji, w połaci dachu. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wolego oka jest bardzo płynne przejście pokrycia dachowego w pokrycie całego budynku – daje to wrażenie spójności. Wole oko służy jako okno doświetlające pomieszczenia na poddaszach i jest nazywane „okiem bawoła”.

Chociaż jest częściej spotykane w starszych domach, można je znaleźć w każdym typie budynku. Dzięki swojemu unikalnemu kształtowi i zdolności do dostarczania naturalnego światła jest wybierane zarówno przez architektów, jak i właścicieli domów.

Zalety wolego oka

Jedną z najważniejszych zalet wolego oka jest oświetlenie. Dzięki swojej konstrukcji stanowi dodatkowe źródło światła dziennego, które wpada do pomieszczeń na poddaszu, powiększając w nich również w niewielkim stopniu przestrzeń kierunku pionowego. Łukowaty i spójny kształt sprawiają, że wole oko stanowi bardzo efektowny wizualnie element dachu, podnosząc jednocześnie atrakcyjność całego budynku. 

Klimat, który tworzy taka konstrukcja, doskonale pasuje przede wszystkim do domów o tradycyjnym charakterze, w których pożądane jest stworzenie dworskiego charakteru. Wole oko może jednak stanowić również efektowne urozmaicenie domów utrzymanych w bardziej nowoczesnym klimacie. Jeśli chcesz mieć wole oko – dach jest tym elementem, który musisz pod to odpowiednio dopasować.

Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb – w końcu dach, rynny i okna dachowe to coś, co możesz bez problemu dopasować do siebie i efektu, jaki chcesz osiągnąć. Okno bawole oko nie jest tu żadnym wyjątkiem.

wole-oko

Wole oko – jak je zrobić? 

Wykonanie takiego elementu nie należy do najłatwiejszych, stąd też decydując się na taki projekt, powinniśmy liczyć się z zatrudnieniem ekipy specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu krzywolinijnych konstrukcji ciesielskich. Nieprawidłowe wykonanie takiego elementu wiąże się często z nieszczelnościami w pokryciu czy zniekształceniem lukarny, co w konsekwencji może prowadzić nawet do zniszczenia konstrukcji. Pamiętajmy, że do budowy wolego oka należy przystępować dopiero po wykonaniu całej więźby dachowej. To z niej wycinane są poszczególne krokwie, a w ich miejsce instalowane jest wole oko. 

Nie uda Ci się tego efektu osiągnąć samodzielnie, jeśli sam nie jesteś doświadczonym w tej dziedzinie specjalistą. Dlatego nie ryzykuj i od razu poszukaj odpowiedniej ekipy, która Ci w tym zadaniu pomoże. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu, energii i pieniędzy.

Jeśli chcesz mieć wole oko, cena jest na pewno tym, co Cię w dużym stopniu interesuje. Wszystko zależy od Twojego dachu i ekipy, która zajmie się wykonaniem. Skontaktuj się z wykonawcą, by uzyskać najlepsze i najbardziej aktualne informacje na ten temat.

Wole oko – kryteria

Decydując się na budowę wolego oka, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim takie kryteria jak proporcje łuku, rodzaj pokrycia oraz spadek daszku wolego oka. Odpowiednie proporcje łuku są niezwykle ważne dla efektowności i poprawnego funkcjonowanie tego elementu, stąd też kluczowy jest stosunek rozpiętości, czyli szerokości do wysokości wolego oka. Powinien on być odpowiednio dopasowany do poszczególnych rodzajów pokrycia. 

W przypadku dachu pokrytego łupkiem lub płytkami włóknocementowymi stosunek ten powinien być mniejszy niż 5:1, w przypadku dachu pokrytego łupkiem i dachówką karpiówką większy niż 5:1, przy ceramicznej dachówce zakładowej powinien wynosić 8:1, a przy dachówce cementowej 12:1. Równie ważne jest osiągnięcie odpowiedniego spadku daszku wolego oka – 12˚ to maksymalnie dopuszczalny stosunek kąta nachylenia krawędzi wolego do kąta nachylenia całego dachu. Tylko wtedy będziesz miał doskonale dopasowane bawole oko. Dach jest tu bardzo ważnym czynnikiem, dlatego nie możesz o tym zapominać. Najlepiej zasięgnij rady specjalistów, których wybierzesz do montażu.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wole oko na dachu - co to jest i jakie pełni funkcje?