Produkty

Jak urządzić balkon w stylu greckim

Jak urządzić balkon w stylu greckim

Niezależnie od tego, jak duży mamy balkon, możemy urządzić go tak, aby nawiązywał do słonecznego, greckiego stylu. Jakie materiały i rozwiązania pozwolą stworzyć na naszym balkonie nastrój rodem z greckich uliczek?

styl grecki na balkonieStyl grecki to surowe wnętrza, naturalne materiały oraz nieco niedbałe wykończenie. Tego typu aranżacje sprawią, że podczas porannej kawy na balkonie czy w czasie długich, letnich wieczorów poczujemy się jak w słonecznej Grecji. Jak tego dokonać i jakie elementy warto w tym celu wykorzystać?

Kolory i dodatki

W greckim stylu najważniejsze są dwa kolory, biały i niebieski, oraz elementy stylu marynistycznego. Świetnie prezentują się zarówno tkaniny i elementy ułożone w biało-niebieskie, marynarskie pasy, jak i jednolite materiały. Kolory te warto uzupełniać naturalną zielenią i kwiatami, które ożywią dane dekoracje. Aranżując balkon, możemy ściany i barierki pomalować na biało lub na morski, świeży błękit. Możemy je też przesłonić naturalnymi matami w bieli, błękicie lub w kolorach ziemi.

Warto też zadbać o spójność kolorystyczną pozostałych dodatków – zarówno doniczek, jak i mebli czy świec. Skrzynki na kwiaty możemy wypełnić wielobarwnymi girlandami kwiatów, które świetnie wpiszą się w słoneczny, wakacyjny styl.

Aby nadać całości zwiewnego, morskiego charakteru, możemy zastosować białe tkaniny, zasłony i baldachimy, które uzupełnią całość i stworzą przyjemną, intymną atmosferę. Warto wybrać także białe donice oraz jasną, bieloną podłogę.

Sprawdzą się tu również dekoracyjne wazony i morskie ozdoby – zarówno muszle, jak i miniaturowe statki czy obrazy przedstawiające greckie krajobrazy. Duże wazony, koło ratunkowe, muszle czy kamienie – nimi można ozdobić zarówno osłonki na świece, jak i donice, stolik czy wazony. Dekoracje można uzupełnić także ozdobną rybacką siatką, którą nie zaszkodzi przyodziać w muszle i lampki – te ostatnie będą nastrojowo prezentować się o zmroku.

Materiały

Marmur w Grecji jest bardzo popularny i dość łatwo dostępny, dlatego, jeśli chcemy stworzyć aranżację zbliżoną do tego stylu, postarajmy się wykorzystać elementy wykonane z marmuru. Można zastosować zarówno marmurową posadzkę, jak i płytki czy stoły z marmurowym blatem, parapet lub inne detale.

Poza tym pamiętamy też, aby wykorzystać głównie naturalne materiały i te, które nadadzą balkonowi nieco surowy nastrój. Warto zastosować drewno, lniane tkaniny, ale także beton – również bielony – oraz naturalne ceramiczne dodatki. Świetnie sprawdzi się też wiklina, rattan i metalowe meble lub akcesoria. Efektownie zaprezentują się cegły i dekoracyjne płytki z subtelnym motywem inspirowanym Grecją.

Tworząc posadzkę, można pozostawić ją w surowym stanie (ewentualnie zabielić beton), ale dobrze sprawdzą się także naturalne drewniane deski tarasowe, posadzki kamienne lub też płytki w kolorze ziemi, białe albo niebieskie.

Meble

Najlepsze będą z drewna lub rattanu. Mogą być też metalowe, lekko postarzane. Plecionka doda lekkości danej aranżacji. Jeśli mamy dużą powierzchnię do zagospodarowania, można wybrać także większe siedziska. Do stworzenia efektownego stolika i sofy wykorzystajmy europalety, które pomalujemy na biało. Potem wystarczy uzupełnić je białymi i niebieskimi poduszkami, aby zyskać stylowy i niepowtarzalny mebel.

taras greckiRośliny

Balkon urządzony w stylu greckim musi być wypełniony roślinami, zarówno tymi umieszczonymi w dużych, dekoracyjnych wazonach, jak i tymi rozmieszczonymi w dekoracyjnych donicach. Warto uzupełnić nasz grecki balkon niewielkimi drzewkami oliwkowymi i cytrusowymi. Skrzynki na barierce możemy wypełnić kolorowymi pelargoniami, a na stole i parapecie ustawić lawendę. Bardzo efektownie zaprezentują się także wiszące donice.

Oświetlenie

Warto zadbać również o stylowe oświetlenie, czyli lampiony, świeczki oraz dekoracyjne lampy solarne. Pięknie prezentują się także rozwieszone na ścianach, barierkach lub nad głową – girlandy i sznury lampek zewnętrznych. Możemy wybrać zarówno te dające chłodne, świeże światło, jak i te emitujące światło przytulne i ciepłe. W każdym wypadku będzie ono nastrojowym uzupełnieniem długich rozmów w upalne, letnie noce.

Data publikacji: 05.08.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Mały, duży, generalny remont balkonu – etapy prac

Mały, duży, generalny remont balkonu – etapy prac
Remont balkonu może przybierać różną formę. Niekiedy przeprowadzamy go kilka dni, dekorując przydomową przestrzeń kwiatami, meblami oraz delikatnie od...
Czytaj więcej

Jak wyremontować balkon

Jak wyremontować balkon
Warunki atmosferyczne, brak konserwacji oraz wieloletnie użytkowanie balkonu sprawiają, że miejsce to wymaga remontu. Popękane płytki, kruszące się kr...
Czytaj więcej

Relaks na balkonie w bloku – najciekawsze rozwiązania

Relaks na balkonie w bloku – najciekawsze rozwiązania
Nawet w bloku w centrum wielkiego miasta możemy znaleźć miejsce na codzienny relaks na świeżym powietrzu. Jeżeli tylko mamy chociaż najmniejszy balkon...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić balkon w stylu greckim