Styl grecki to surowe wnętrza, naturalne materiały oraz nieco niedbałe wykończenie. Tego typu aranżacje sprawią, że podczas porannej kawy na balkonie czy w czasie długich, letnich wieczorów poczujemy się jak w słonecznej Grecji. Jak tego dokonać i jakie elementy warto w tym celu wykorzystać?
Kolory i dodatki
W greckim stylu najważniejsze są dwa kolory, biały i niebieski, oraz elementy stylu marynistycznego. Świetnie prezentują się zarówno tkaniny i elementy ułożone w biało-niebieskie, marynarskie pasy, jak i jednolite materiały. Kolory te warto uzupełniać naturalną zielenią i kwiatami, które ożywią dane dekoracje. Aranżując balkon, możemy ściany i barierki pomalować na biało lub na morski, świeży błękit. Możemy je też przesłonić naturalnymi matami w bieli, błękicie lub w kolorach ziemi.
Warto też zadbać o spójność kolorystyczną pozostałych dodatków – zarówno doniczek, jak i mebli czy świec. Skrzynki na kwiaty możemy wypełnić wielobarwnymi girlandami kwiatów, które świetnie wpiszą się w słoneczny, wakacyjny styl.
Aby nadać całości zwiewnego, morskiego charakteru, możemy zastosować białe tkaniny, zasłony i baldachimy, które uzupełnią całość i stworzą przyjemną, intymną atmosferę. Warto wybrać także białe donice oraz jasną, bieloną podłogę.
Sprawdzą się tu również dekoracyjne wazony i morskie ozdoby – zarówno muszle, jak i miniaturowe statki czy obrazy przedstawiające greckie krajobrazy. Duże wazony, koło ratunkowe, muszle czy kamienie – nimi można ozdobić zarówno osłonki na świece, jak i donice, stolik czy wazony. Dekoracje można uzupełnić także ozdobną rybacką siatką, którą nie zaszkodzi przyodziać w muszle i lampki – te ostatnie będą nastrojowo prezentować się o zmroku.
Materiały
Marmur w Grecji jest bardzo popularny i dość łatwo dostępny, dlatego, jeśli chcemy stworzyć aranżację zbliżoną do tego stylu, postarajmy się wykorzystać elementy wykonane z marmuru. Można zastosować zarówno marmurową posadzkę, jak i płytki czy stoły z marmurowym blatem, parapet lub inne detale.
Poza tym pamiętamy też, aby wykorzystać głównie naturalne materiały i te, które nadadzą balkonowi nieco surowy nastrój. Warto zastosować drewno, lniane tkaniny, ale także beton – również bielony – oraz naturalne ceramiczne dodatki. Świetnie sprawdzi się też wiklina, rattan i metalowe meble lub akcesoria. Efektownie zaprezentują się cegły i dekoracyjne płytki z subtelnym motywem inspirowanym Grecją.
Tworząc posadzkę, można pozostawić ją w surowym stanie (ewentualnie zabielić beton), ale dobrze sprawdzą się także naturalne drewniane deski tarasowe, posadzki kamienne lub też płytki w kolorze ziemi, białe albo niebieskie.
Meble
Najlepsze będą z drewna lub rattanu. Mogą być też metalowe, lekko postarzane. Plecionka doda lekkości danej aranżacji. Jeśli mamy dużą powierzchnię do zagospodarowania, można wybrać także większe siedziska. Do stworzenia efektownego stolika i sofy wykorzystajmy europalety, które pomalujemy na biało. Potem wystarczy uzupełnić je białymi i niebieskimi poduszkami, aby zyskać stylowy i niepowtarzalny mebel.
Rośliny
Balkon urządzony w stylu greckim musi być wypełniony roślinami, zarówno tymi umieszczonymi w dużych, dekoracyjnych wazonach, jak i tymi rozmieszczonymi w dekoracyjnych donicach. Warto uzupełnić nasz grecki balkon niewielkimi drzewkami oliwkowymi i cytrusowymi. Skrzynki na barierce możemy wypełnić kolorowymi pelargoniami, a na stole i parapecie ustawić lawendę. Bardzo efektownie zaprezentują się także wiszące donice.
Oświetlenie
Warto zadbać również o stylowe oświetlenie, czyli lampiony, świeczki oraz dekoracyjne lampy solarne. Pięknie prezentują się także rozwieszone na ścianach, barierkach lub nad głową – girlandy i sznury lampek zewnętrznych. Możemy wybrać zarówno te dające chłodne, świeże światło, jak i te emitujące światło przytulne i ciepłe. W każdym wypadku będzie ono nastrojowym uzupełnieniem długich rozmów w upalne, letnie noce.