Jakie narzędzia do cięcia glazury?

Remont łazienki oznacza pracę z glazurą. Część płytek będzie trzeba przyciąć, szczególnie w narożnikach i przy ścianach. Jakiego narzędzia użyć? Podpowiemy, z pomocą którego najlepiej przeprowadzić remont bez niepotrzebnych nerwów i zgrzytania zębami.

Ręcznie, czy może z pomocą urządzeń elektrycznych?

Pierwsza opcja jest dobrą alternatywą dla tych, którzy stronią od zakupu urządzeń zasilanych energią elektryczną. Ręczne przecinarki z reguły stanowią uzupełnienie naszego zestawu elektrycznego. Mają wiele zalet: są poręczne, lekkie i działają wszędzie, bez konieczności przerywania pracy w momencie wstrzymanej dostawy prądu.

Ręcznym narzędziem możemy przycinać zarówno mniejsze płytki, jak i płyty dużoformatowe. Sprawne narzędzie ręczne nie powinno mieć większych problemów z poradzeniem sobie nawet z delikatną strukturą płytek porcelanowych.

Regulowana siła docisku umożliwia też jednoczesne i szybkie przecięcie trudnych powierzchni, na przykład porowatych.

Standardowe płytki przetniemy praktycznie każdym sprzętem przeznaczonym do pracy z glazurą. Wystarczą  specjalne ostrza tnące, stabilny blat i łamacze o dużej sile nacisku.

Narzędzia do zadań specjalnych - wiertła diamentowe - wycinają otwory nawet w płytce, którą już zamontowano

Idealne do nadawania płytkom skomplikowanych kształtów, w tym wzorów oraz gładkich linii, nie zawsze prostych, ale również pofalowanych lub ściętych pod kątem.

SMALL_ciecie_plytekSMALL_ciecie_plytekSMALL_ciecie_plytekSMALL_ciecie_plytek

Wśród wielu narzędzi specjalistycznych służących do cięcia płytek, wycinania w nich otworów i kształtów znajdują się szczypce, które przypominają narzędzie powszechnie używane do zdejmowania izolacji kabla. Parę ich ostrych krawędzi umieszczamy na danej płytce, a ta przycina dowolny jej kawałek.

Do pracy w zamontowanych już płytkach wskazane jest użycie diamentowych wierteł. Bez trudu zamontujemy dzięki nim elementy armatury, np. wieszaki czy mydelniczkę.

SMALL_szlifierka_katowa_1SMALL_szlifierka_katowa_1SMALL_szlifierka_katowa_1SMALL_szlifierka_katowa_1