Produkty

Jakie warzywa, zioła i kwiaty można uprawiać na balkonie?

Jakie warzywa, zioła i kwiaty można uprawiać na balkonie?

Balkonowy ogródek może być pełny ziół i kiełków, gdy nabierzemy wprawy, mogą pojawić się pomidory koktajlowe lub malinowe - jedynie własne chęci mogą nas ograniczać.

zioła na balkonNa początek popularne zioła i kiełki, a gdy nabierzemy wprawy – ogórki, pomidory malinowe i koktajlowe, a nawet paprykę. W małym ogródku na balkonie można uprawiać większość warzyw i roślin znanych z działek – w zależności od upodobania, może być to typowy warzywnik, ogródek kwiatowy lub balkon pełen potrzebnych w kuchni ziół. Bez problemu możemy też połączyć różne rodzaje roślin, tak aby stworzyć wymarzony ogródek.

Od czego zacząć?

Jeśli w ogródku za miastem uprawiamy już jakieś warzywa, z powodzeniem możemy przenieść większość z nich do przydomowego ogródka na balkonie. Początkujący powinni jednak zacząć od czegoś łatwiejszego. Problemów w uprawie nie sprawiają zioła – koperek, pietruszka, szczypiorek, tymianek, melisa, majeranek, rozmaryn, kminek, szałwia, bazylia czy mięta.

Najlepiej wcześniej zajrzeć do szuflady z przyprawami i wybrać takie zioła, z których na co dzień korzystamy. Nie wybierajmy kilkunastu gatunków – na próbę wystarczą 3-4 saszetki z nasionami. Do ich uprawy potrzeba dużo słońca – np. zioła z rejonów basenu morza Śródziemnego (oregano, tymianek) potrzebują nasłonecznienia przynajmniej przez 5 godzin dziennie.

Kiełki, nasiona i sadzonki

Najszybciej i najłatwiej uprawia się zioła jednoroczne (np. bazylia, majeranek, kolendra). Możemy wybrać nasiona (wysiew zaczyna się w połowie lutego i trwa do końca kwietnia) lub sadzonki (najlepiej kupić je w maju). W przypadku nasion zwróćmy uwagę na datę ważności, z kolei sadzonkę przed zakupem dokładnie obejrzyjmy w poszukiwaniu zmian chorobowych.

Kilka minut pielęgnacji dziennie wymagają również kiełki, np. brokułów, rzodkiewki, rzeżuchy czy soi. Przed ich posadzeniem należy opłukać i namoczyć nasiona w przegotowanej, letniej wodzie.

Uwaga! Kiełki najlepiej rosną w półcieniu, w bardzo nasłonecznionych miejscach szybko rozwija się pleśń.

Warzywnik pełen zdrowia i kwiatówmelisa w doniczce na balkon

Poza ziołami i kiełkami na balkonie bujnie rosną różne rodzaje pomidorów, ogórki, rzodkiew i papryka. Z powodzeniem możemy też uprawiać truskawki (najlepiej w glinianych lub ceramicznych korytkach, które nieco dłużej utrzymują wilgoć niż plastikowe odpowiedniki).

W przypadku kwiatów pamiętajmy o ich rozmiarach – do mniejszych roślin (np. bratków, stokrotek, surfinii) dobieramy małe pojemniki – najlepsze są prostokątne, łatwiej jest w nich zaaranżować przestrzeń. W średnich i większych pojemnikach najlepiej jest sadzić rośliny wieloletnie (tulipany, krakusy).

Co prawda zaleca się sadzić jeden gatunek w pojemniku, ale czasami towarzystwo innej rośliny działa na korzyść drugiej. Nasturcję można posadzić pomiędzy pomidorami (odstrasza wełnowce, szkodniki pomidorów), bazylię – z ogórkami (hamuje rozwój mączniaka), a lawendę z różami (mają podobne wymagania co do stanowiska). Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużym balkonem, a podoba nam się jakiś gatunek – warto poszukać jego karłowych odpowiedników (np. róże karłowe).

Na koniec możemy wybrać spośród różnych rodzajów winorośli (np. rdest Auberta, wiciokrzew), które mogą być ciekawym urozmaiceniem balkonowego ogrodu – dorastają na wysokość kilku lub kilkunastu metrów.

Data publikacji: 31.03.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wady i zalety zabudowanego balkonu

Wady i zalety zabudowanego balkonu
Zabudowanie balkonu pozwala na powiększenie powierzchni mieszkania, ale odbiera możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu....
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - sadzimy kwiaty balkonowe w skrzynkach

Instrukcja wideo -  sadzimy kwiaty balkonowe w skrzynkach
Wiosna powoli rozgaszcza się na dobre. Upewnijmy się, że nasze otoczenie również się zazieleni i stanie bardziej kolorowe. Na balkonie możesz umieścić...
Czytaj więcej

Rabaty ogrodowe krok po kroku – projekt i dobór roślin ozdobnych

Rabaty ogrodowe krok po kroku – projekt i dobór roślin ozdobnych
Efektowne rabaty to jedne z najpiękniejszych elementów ogrodowego krajobrazu. Aby jednak takie były, należy odpowiednio je zaprojektować. Jakie rodzaj...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie warzywa, zioła i kwiaty można uprawiać na balkonie?