Produkty

Ogródek na balkonie

Ogródek na balkonie

Uprawa roślin nie musi być rozrywką tylko dla osób posiadających działki bądź ogródki. Kilka doniczek, odrobina słońca i konsekwencji odpłacą się świeżymi warzywami i ziołami. Zanim jednak wyznaczymy zielony kącik na swoim balkonie, przyjrzyjmy się na co należy zwracać uwagę.

wymagające rośliny na balkoniePrzestrzeń na ogródek

Oczywiście będzie to balkon, jednak od kierunku w którym jest zwrócony zależy ile promieni słonecznych będzie padać na jego powierzchnię. Roślinom cieniolubnym wystarczy widok na północ, bardziej wymagające nadadzą się na balkon skierowany w stronę południową lub zachodnią. Sprawa staje się kluczowa wczesną wiosną, gdy rozsady potrzebują jak najwięcej słońca.

Kolejnym aspektem przestrzennym będzie dostosowanie podłoża, zwłaszcza jeśli będziemy hodować rośliny wymagające częstego podlewania. Lepiej by skrzynki i doniczki stały na podwyższeniu o drobnym nachyleniu, tak by nie stała pod nimi woda. Niektóre rośliny mogą wymagać ocieplenia balkonu, ale na początku warto skupić się raczej na mniej wymagających gatunkach. Dobrym impulsem dla zmian tej części domu będzie postawienie szklanej ściany, która nie tylko będzie filtrować światło słoneczne, ale także zapewni dodatkową ochronę. Podstawiamy bliżej pod nią najbardziej światłolubne okazy, uważając by jej nie dotykały – ulegną poparzeniu.

Przestrzeń na rośliny

Ponieważ dysponujemy ograniczoną przestrzenią, musimy uważnie rozplanować miejsce oraz wykorzystywać każde otwarcie. Wybierzmy prostokątne doniczki, najlepiej w formie długich rynien. Nie tylko jesteśmy w stanie ułożyć je najefektywniej, ale możemy także podwiesić je na poręczach lub sznurkach, również poza balkonem – całość musi być jednak wykonana na tyle solidnie, by podczas wichury elementy tworzące nasz balkonowy ogródek nie zostały porwane przez wiatr. W sklepach znajdują się gotowe parapety i mocowania, co zdecydowanie uprości montaż. Szczeble poręczy mogą również służyć jako podpórki dla pnących roślin. Jeśli chcemy zwiększyć przestrzeń pionową, wykorzystajmy starą półkę lub paletę. Lżejsze doniczki zawieszamy na wbitych w sufit hakach, co sprawdzi się szczególnie w osłoniętych od wiatru balkonach. Jeśli nie musimy martwić się o ich wagę, wybierzmy raczej modele ceramiczne, ponieważ dłużej utrzymują one wilgoć.

Dla ambitniejszych domowych ogrodników zalecamy postawienie niewielkiej skrzyni ogrodowej, w której możesz podjąć się uprawy bardziej wymagających roślin. Jej zaleta to kontrolowana zawartość gleby (najlepiej wymieszanej z naturalnym kompostem), a po podłożeniu izolacyjnej folii pozwoli nam podlewać wszystkie rośliny naraz.

Rośliny na balkoniezioła w doniczkach na balkonie

Wybierzmy rośliny które poradzą sobie w warunkach atmosferycznych twojego balkonu. Pamiętajmy by do jednej donicy wstawiać jeden gatunek, chyba że dysponujemy dużą przestrzenią. Rozsady ustawiamy tak by nie tłumiły się nawzajem. Na pierwsze uprawy zalecamy szczypiorek, pietruszkę, sałatę lub rzodkiewkę – są dość odporne i łatwe w utrzymaniu. Dobrym wyborem, nie tylko dla kubków smakowych, są świeże zioła, z których wymienić warto choćby bazylię, miętę, tymianek, lawendę i estragon. Dla fanów warzyw polecamy zainteresowanie się miniaturowymi odmianami pomidorów i cukinii.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wady i zalety zabudowanego balkonu

Wady i zalety zabudowanego balkonu
Zabudowanie balkonu pozwala na powiększenie powierzchni mieszkania, ale odbiera możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu....
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - sadzimy kwiaty balkonowe w skrzynkach

Instrukcja wideo -  sadzimy kwiaty balkonowe w skrzynkach
Wiosna powoli rozgaszcza się na dobre. Upewnijmy się, że nasze otoczenie również się zazieleni i stanie bardziej kolorowe. Na balkonie możesz umieścić...
Czytaj więcej

Rabaty ogrodowe krok po kroku – projekt i dobór roślin ozdobnych

Rabaty ogrodowe krok po kroku – projekt i dobór roślin ozdobnych
Efektowne rabaty to jedne z najpiękniejszych elementów ogrodowego krajobrazu. Aby jednak takie były, należy odpowiednio je zaprojektować. Jakie rodzaj...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogródek na balkonie