Produkty

Posiłek i odpoczynek na świeżym powietrzu - meble do ogrodu i na taras

Posiłek i odpoczynek na świeżym powietrzu - meble do ogrodu i na taras

Aranżowanie ogrodu czy balkonu to nie tylko wybór roślin ale też dopasowanie mebli. Ogród jest zawsze przedłużeniem domu dlatego powinien współgrać ze stylem reszty pomieszczeń.

W ogrodzie zacznijmy od wydzielenia specjalnego miejsca do spożywania posiłków. Najlepszym miejscem jest zacieniony zaułek. Jeśli takiego brak, musimy zaopatrzyć się w duży parasol lub zbudować altankę, w przypadku niezadaszonego tarasu – zamontować markizę. Przy wyborze miejsca w ogrodzie weźmy też pod uwagę nasz styl życia. Czy często przyjmujemy gości i jak duże przyjęcia ogrodowe wydajemy? Jeśli zapraszamy większe grono, stół ogrodowy i ilość krzeseł powinny być adekwatne do rozmachu urządzanych przez nas garden party.

Stół Blooma Saba 110 x 70 x 70 cm antracyt

Ławy i fotele ogrodowe to wyposażenie niezbędne w miejscach odpoczynku na świeżym powietrzu. W naturalny sposób przyciągają wzrok w ogrodzie. Jeśli dysponujemy większym ogrodem urządzonym w stylu romantycznym a nasz dom to kilkudziesięcioletnia willa lub dom stylizowany na dworek bardzo atrakcyjnie wyglądać będą tu tradycyjne ławeczki żeliwne. Ze względu na to, że są one ciężkie , lepiej ustawić je na twardych nawierzchniach, bo trudno będzie wykosić dookoła trawę. Zaletą mebli żeliwnych jest z pewnością trwałość, nie ma konieczności chowania ich na zimę. Wystarczy przykryć pokrowcem. Raz na jakiś czas potrzebują odnowienia – wówczas ścieramy starą farbę szczotką drucianą i nakładamy nową warstwę. Dużą ozdobą i oazą wypoczynku dla dorosłych a dla dzieci uciechą są huśtawki ogrodowe - drewniane dla wielbicieli retro i metalowe dla preferujących nowoczesność. Natomiast na tarasie czy nawet balkonie miejscem relaksu może być rattanowy fotel czy drewniana leżanka.

Dla rodzin z małymi dziećmi bardzo funkcjonalne są lekkie i przenośne, często składane krzesła,które można postawić w dowolnym miejscu aby dopilnować dzieci a zarazem mieć możliwość czytania, opalania się czy podjęcia kawą gościa. W zależności od potrzeb krzesła takie mogą mieć formę foteli z rozkładanym oparciem, a upodobania i styl domu podpowiedzą czy wybrać klasyczne-drewniane, aluminiowe stylizowane na styl retro, minimalistyczne-metalowe czy z odpornego na deszcz technorattanu, stylem nawiązujące do rejonów śródziemnomorskich.

Gotowy zestaw mebli tarasowych Denia akacja

Wybór mebli to sprawa gustu, trzeba też jednak zastanowić się czy stół i krzesła, ewentualnie ławki będą mogły zostać na zewnątrz przez cały rok, czy tez będą na zimę chowane. Plastikowe meble są zawsze odporne an deszcz, są też lekkie, ale ich walory estetyczne pozostawiają zwykle wiele do życzenia. Lakierowane drewniane ławy doskonale przetrzymują złe warunki atmosferyczne, szczególnie jeśli zrobione są z drewna tekowego lub irokowego. Równie wytrzymałe są meble z akacji (robinii) i dębu. Mniej trwałe są sosna, świerk i olcha. Wykonane z nich meble muszą być impregnowane. Generalnie drewniane meble są uniwersalne. Klasyczne wzory pasują zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury.

Meble wiklinowe czy z miękkiego drewna trzeba wraz z końcem sezonu letniego schować do wnętrza. Takie meble są lekkie i trwałe, pod warunkiem że nie są moczone przez deszcz. Dlatego nadają się przede wszystkim na zadaszone tarasy. Wyplatane meble mają zwykle charakter rustykalny lub kolonialny, choć bywają też bardziej nowoczesne wzory. Jednak ze względów praktycznych alternatywą dla wikliny i rattanu są bardzo popularnego ostatnio meble z techorattanu. Ten sztuczny materiał idealnie imituje wiklinowe plecionki, a jednocześnie daje więcej możliwości w tworzeniu rozmaitych form designu. Technorattan doskonale łączy się z innymi materiałami, np. z tekstyliami, szkłem, a nawet metalem czy aluminium.

Jeśli lubimy nowoczesne wzornictwo zarówno w domu jak i na tarasie czy ogrodzie-wybierzmy proste, ascetyczne meble metalowe np. z aluminium. Taki styl doskonale uzupełni ogród, gdzie panuje minimalizm, ascetyzm i eklektyzm. A aluminium to trwały i lekki materiał, nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, w przeciwieństwie do mebli stalowych. Dobrze znosi zmienne warunki pogodowe i atmosferyczne. Mebli z aluminium nie trzeba też specjalnie zabezpieczać przed zimą.

Data publikacji: 08.04.2013
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Posiłek i odpoczynek na świeżym powietrzu - meble do ogrodu i na taras