Zalety pilarek ukośnych

Pilarki ukośne, popularnie nazywane również ukośnicami, służą do precyzyjnego przycinania drewna i materiałów drewnopochodnych. Przy zastosowaniu specjalnych tarcz będą przydatne również w cięciu aluminium. Jej zalety doceni każdy, kto chociaż raz musiał z dużą dokładnością przyciąć deskę.

 

pilarka ukośnaUkośnice zaliczamy do profesjonalnych narzędzi, które przeznaczone są dla parkieciarzy i stolarzy. Jest niezastąpiona przy montażu mebli kuchennych i podłóg. Urządzenie to przyda się jednak w warsztacie każdego zapalonego majsterkowicza – do hobbystycznej pracy możemy wybrać pilarkę tańszą, o nieco słabszych parametrach, jednak równie precyzyjną.

Jak działają pilarki ukośne?

Pilarki ukosowe zbudowane są w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć dokładność i zakres wykonywanych przez nas prac. Konstrukcję piły stanowią obudowa tarczy oraz aluminiowy stół. Większość modeli pozwala na regulację kąta i skosu cięcia. Odchylenie oraz skręt tarczy możliwe są nie tylko o 45°, ale w zasadzie o każdy dowolny kąt. Dla wygody użytkowników obroty mają kilka punktów ustalających, w których określone są najczęściej wykorzystywane kąty cięcia. Ukośnice różnią się między sobą parametrami, przede wszystkim mocą silnika. Im jest ona większa, tym większa tarcza jest do niej wykorzystywana. Dzięki temu zwiększa się głębokość cięcia. Wydajną pracę gwarantują pilarki z silnikami o mocy 1600-1800 W i obrotach 5000-5500 na minutę. Dla naszego bezpieczeństwa warto kupić urządzenie wyposażone układ szybkiego wyhamowania tarczy.pilarka ukośnaZalety ukośnic

Pilarki ukosowe zapewniają nam dokładne przycinanie drewna, które nie wymaga kłopotliwych i czasochłonnych poprawek ręcznych. Producenci oferują nam urządzenia wygodne w użytkowaniu, które nie zajmują dużo miejsca i które bez problemu możemy transportować. Praca z tym narzędziem jest bezpieczna – osłony piły tarczowej zabezpieczają ostrze w trakcie przenoszenia, a przeźroczysta dolna osłona tarczy nie ogranicza widoku na wykonywane przez nas działanie. Jednym z udogodnień w nowoczesnych ukośnicach jest laserowy wskaźnik, który wskazuje nam linię cięcia. W niektórych modelach włącza się automatycznie, bezpośrednio po uruchomieniu narzędzia. Rozwiązanie to likwiduje konieczność każdorazowej kalibracji wskaźników. Dla naszej wygody w ukośnicach montuje się także specjalnie pochłaniacze, które odsysają pył powstający w trakcie pracy. Porównując pilarkę ukosową do tradycyjnej pilarki stołowej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej niewielkie rozmiary i ogromną precyzję.

Data publikacji: 19.01.2015