Produkty

Budowa ściany krzywoliniowej – na czym polega?

Budowa ściany krzywoliniowej – na czym polega?

Budowa ścianki krzywoliniowej może przysporzyć nam nie lada problemów. Szczególnie w zakresie wygięcia profilów poziomych UW zgodnie z projektem, a także takie ich zamocowanie do sufitu i podłogi, by całość stanowiła zwartą i mocną konstrukcję.

ściana krzywoliniowaŚcianka krzywoliniowa jako trend

Ściana krzywoliniowa to coś, co zupełnie odmienia nasz podgląd o domowych ścianach. Coraz częściej przybierają one bowiem nieco bardziej oryginalne kształty poprzez modelowanie powierzchni z płyt typu karton-gips. Takie prace nie są proste, ale wymodelowane ściany dodają wnętrzu klimatu i wyróżniają je na tle bardzo nudnej już przestrzeni standardowej.

Ściany krzywoliniowe wyglądają dobrze tylko wówczas, gdy są wykonane perfekcyjnie. Dlatego do ich wykonania konieczne jest użycie bardzo dobrych materiałów i sprawdzonej ręki fachowca.

Budowa ścianki krzywoliniowej – od czego zaczynamy?

Najpierw wyznaczamy jej rzut na podłodze oraz suficie – możemy to zrobić za pomocą pionu murarskiego, będzie dużo łatwiej i dokładniej. Z pewnością sprawdzi się też poziomica laserowa, koniecznie z nakładką kątową. Może zdarzyć się także, że nasza ścianka nie sięga do sufitu. Wówczas konieczne będzie wygięcie profilu górnego oraz dolnego, a następnie skorygowanie tego ustawienia.

Następnie mocujemy profile poziome UV do podłogi oraz sufitu – używamy do tego wcześniej ponacinanych już profilów, służących do tworzenia łuków ściennych.
Jeśli nie posiadamy profilów poziomych UV przeznaczonych do podłogi oraz sufitu, możemy je zastąpić zwykłymi. Powinny mieć one jednak wystarczającą szerokość. Nacinamy je przy pomocy szlifierki kątowej lub po prostu tradycyjnymi nożycami.

Tak nacięty profil mocujemy do podłoża za pomocą kołków. Pamiętajmy, że ruszt ściany będzie naszym szablonem do późniejszego wyginani płyt. krzywoliniowa ściana
Kiedy nasz ruszt jest już ustabilizowany, pokrywamy go płytami, które wcześniej zostały odpowiednio wygięte. Układamy płyty dwuwarstwowo z jednoczesnym zachowaniem przesunięcia ich styków zarówno w poziomie, jak i pionie. Mocujemy je wkrętami co około 20 cm od siebie. Kiedy płyty są już zamocowane, szpachlujemy je na stykach i korygujemy wszystkie krzywizny.

Przy szpachlowaniu niezwykle pomocny jest szablon krzywizny, gdyż przyłożony do powierzchni ściany, wskazuje miejsca do skorygowania. Nie korygujemy krzywizny poprzez zeszlifowanie płyt na grubości. Usuniemy wówczas jedną warstwę kartonu, a wytrzymałość materiału ulegnie drastycznemu obniżeniu.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Laser krzyżowy Magnusson – test urządzenia

Laser krzyżowy Magnusson – test urządzenia
Laser krzyżowy to produkt, który przyda się w każdym warsztacie majsterkowicza. Przyspiesza pracę i pozwala na precyzyjne sprawdzenie wypoziomo...
Czytaj więcej

Poziomica laserowa i laser krzyżowy – zasada działania i funkcje

Poziomica laserowa i laser krzyżowy – zasada działania i funkcje
Choć tradycyjne poziomice wciąż cieszą się sporą popularnością, coraz częściej sięgamy po ich nowoczesne alternatywy w postaci poziomic laserowych ora...
Czytaj więcej

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic

Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic
Poziomica pozwala na precyzyjnie wyznaczanie poziomu płaszczyzn, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w budownictwie, przy wielu pracach remontowyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Budowa ściany krzywoliniowej – na czym polega?