Produkty

Co warto wiedzieć o stropach gęstożebrowych?

Co warto wiedzieć o stropach gęstożebrowych?

Stropy gęstożebrowe to solidne stropy betonowe, najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Charakteryzują się tym, że mają belki żebrowe rozmieszczone stosunkowo gęsto, bo co kilkadziesiąt centymetrów. Kiedy warto je stosować i co powinniśmy o nich wiedzieć?

strop gęstożebrowyIstota i zastosowanie stropów gęstożebrowych

Stropy gęstożebrowe składają się z belek żelbetowych (żeber) i pustaków, którymi wypełniana jest przestrzeń między nimi. Mogą to być pustaki ceramiczne, betonowe, z betonu komórkowego, a nawet ze styropianu czy gipsu. Ale spotykamy także stropy gęstożebrowe bez wypełnienia. Zwykle są one wykonywane na budowach w odpowiednich deskowaniach lub formach.

Stropy gęstożebrowe są szczególnie chętnie stosowane w budynkach o konstrukcji szkieletowej i mieszanej, bo mogą być dostosowywane do rożnych schematów statycznych, rożnych rozpiętości oraz obciążeń.

Właściwości stropów gęstożebrowych

To właśnie żebra przenoszą obciążenia ze stropu na wieniec, a następnie ściany. Stropy gęstożebrowe są łatwe w montażu, mogą przyjmować dowolne kształty i są relatywnie tanie w budowie. Belki w stropach gęstożebrowych rozstawiane są nie rzadziej niż co 80-90 cm, a zwykle są to odległości od około 40 do 60 cm. Często w budownictwie jednorodzinnym wykorzystywane są belki częściowo prefabrykowane. Mają one betonowe stopki i zbrojenie kratownicowe. Tego typu stropy mogą być także w całości betonowane na placu budowy. Na żebra i wypełnioną pustakami przestrzeń między nimi nakłada się beton (warstwę o grubości 3-7 cm), stanowiący tzw. nadbeton. Służy on wzmocnieniu i usztywnieniu całej konstrukcji.

Rodzaje stropów gęstożebrowych

Z uwagi na sposób wykonania dzielimy stropy gęstożebrowe na:

- monolityczne, betonowane w całości na placu budowy. Niezbędne w takim przypadku staje się deskowanie, są to konstrukcje ciężkie, ale wytrzymałe i trwałe,

- monolityczno-prefabrykowane, kiedy belki żebrowe wykonywane są w fabryce producenta i dostarczane w wymiarach odpowiadających najczęstszym rozpiętościom stropów (240, 300, 420, 480, 540 i 600 cm). Elementy stropu są tu lekkie, nie wymagają użycia na budowie specjalistycznego ciężkiego sprzętu.

Ze względu na rodzaj stosowanych elementów prefabrykowanych oraz kształt i materiał pustaków, wyróżniamy pewne systemy stropów gęstożebrowych. Są to:

pustak ceramiczny

- Stropy Teriva, (ich odmiany Teriva I, I bis, Teriva II, III i Teriva Nova). Są wykonywane z prefabrykowanych belek kratownicowych i betonowych pustaków (dawniej z żużlobetonu). Obecnie coraz częściej robione są z lekkiego betonu komórkowego czy keramzytobetonu. Lżejsze materiały mniej obciążają strop, dają lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną oraz są łatwiejsze w obróbce. Ich rozpiętość to 1,20 do 8 m.

- System Fert – zbrojenie jest zabetonowane w kształtkach ceramicznych. Rozpiętość belek wynosi od 2,7 do 6 m. Wypełnienie stanowią tu pustaki ceramiczne.

- System Ceram – to stropy ze stalowych belek kratownicowych zabetonowanych w ceramicznych kształtkach, z wypełnieniem z pustaków ceramicznych, wykonywane na budowie. Tu belki mają rozpiętości od 2,4 do 7,2 m.

- Strop Ackermana – to popularny strop monolityczny, z wypełnieniem z pustaków ceramicznych Ackermana. Wysokość stosowanych pustaków zależy od rozpiętości i obciążenia stropu, im są one większe, tym stosujemy wyższe pustaki. Strop betonuje się na budowie wraz z górna płytą o grubości około 3 cm.

- System Porotherm – ma konstrukcję bardzo podobną do stropów Fert i Ceram, odróżniają go tylko inne wymiary i kształty pustaków. Belki mają w tym systemie rozpiętości od 1,75 do 8,25 m.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Z czego zbudować i jak wykończyć barek?

Z czego zbudować i jak wykończyć barek?
Barek w kuchni to modne i funkcjonalne rozwiązanie, szczególnie jeśli pomieszczenie to graniczy z jadalnią bądź salonem. Taką konstrukcję możemy zapro...
Czytaj więcej

Różne sposoby wiązania cegieł

Różne sposoby wiązania cegieł
Wystarczy zwykła przechadzka po zabytkowych częściach miast i uważne oko, by spostrzec różne wzory układania cegieł, jakie pozostały po pracy dawnych ...
Czytaj więcej

Ścianki działowe w łazience – wady i zalety

Ścianki działowe w łazience – wady i zalety
Łazienkowe ściany działowe bardzo często wykonujemy z luksferów lub płyt G-k. Nie wymagają od nas zbyt dużego nakładu pracy a dzięki nim pomieszczenie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o stropach gęstożebrowych?